Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ GİDER YAZILABİLİRMİ

Yeni Üye
    Nereden
    Bursa

Daha önce namı diğer deprem vergileri içinde yer alan "ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ" son haliyle artık gider yazabiliriz , diye düşünüyorum. Tabiki verginin mükellefleri hariç !

Nedenleri :

1-Özel İletişim vergisinin mükellefi ilgili kurumlarla anlaşma yapanlar. Adı geçen mükelleflerGider vergileri kanunun 39. maddesinde tek tek sıralanmıştır.

2-Gider yazılamayacağı hususu tüketicileri kapsayacak bir şekilde kaydedilmemiştir. Madde metni mükelleflerine matuf konuları açıklamıştır. Ticari kazancın tespitine yönelik olaran ne GV kanunun da nede KV kanununda sarahaten düzenlenmiş bir hüküm de yoktur. Madde metinde geçen "gelir ve kurumlar vergisinde gider olarak kabul edilmez.. " ifadesi MÜKELLEF DURUMUNDA OLANLARI bağlamaktadır. Onlar tahsil edip ödeyecekler, gider yazamayacaklar.

Sanıyorum tartişılmaya değer bir konu.

İlgi duyulacağını umuyorum.

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın smmm,

Gerçekten önemli bir konu bir o kadarda yoruma muhtaç.EvvelceGaziantep forumdaki bu konu ile ilgili yazılarımızı aşağıya alıyorum ve devamını bende bekliyorum arkadaşlardan.

<TABLE =PhorumListTable cellSpacing=0 cellPadding=2 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD bgColor=#003366>ÖZEL İŞLEM VERGİSİ GİDER YAZILABİLİRMİ?</TD></TR>
    <TR>
    <TD vAlign=top bgColor=#cccc99>
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:Mustafa Kemal EKİCİ(---.dynamic8121545236.ttnet.net.tr)
    Tarih:06-08-05 11:08

Değerli Meslektaşlarım,

Bilindiği gibi geçici olarak ihdas edilen,uzatıla uzatıla kanıksanıp kalıcı hale getirilen Özel İletişim Vergisi 1.1.2004 tarihinden itibaren 5035 sayılı kanunla 6802 sayılı Gider Vergieri Kanunu'nun 39.maddesinde düzenlenmiştir.Bu maddenin sondan ikinci fıkrası;

"Bu vergi, katma değer vergisi matrahına dahil edilmez, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider kaydedilmez ve hiçbir vergiden mahsup edilmez. ............."

Şeklindedir.

01.02.2005 tarihli Maliye Postası dergisinde YMM Aydın Erdim'e ait bir yazıda özetle; Bu hükmün yanlış yorumlandığı ve uygulandığı, Özel İletişim Vergisi'nin mükellefinin GSM operatörleri olduğu bu nedenle "gider yazılamama hali"nin bunlar için geçerli olduğunu GSM operatörlerinden sonra gelenlerin Özel İşlem Vergisini gelir ve kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alabilecekleri" şeklinde yorumda bulunmakta ve yorumunda uzun yıllar Maliye Bakanlığı'nda KDV Şb.Müdürlüğü yapmış Sn.Ahmet Öğüt'ün aynı yöndeki bir yazısına atıf yapmaktadır.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.
    Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

</TD></TR></T></TABLE></TD></TR>
    <TR>
    <TD vAlign=top align=right width="100%" bgColor=#cccc99>Bu Mesajı Cevapla
    </TD></TR></T></TABLE>
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_8108></A>
    <T>
    <TR>
    <TD bgColor=#003366>Re: ÖZEL İŞLEM VERGİSİ GİDER YAZILABİLİRMİ?</TD></TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:Mumin Yüksekkaya(85.99.205.---)
    Tarih:06-08-05 11:25

Sn.Ekici.
    Merhaba.
    Bu konuda benim fikrim açık ve net gider yazmamaktır.Nedenine gelince
    gider yazma işlemi cari yılı ilgilendirmesine rağmen idarenin denetim ve
    değerlendirme yılları zaman aşımına kadar.
    Bu gün yapılan gerekli ve açık bir işlemin iki dudak arasında kabul edilemezliği inanın çok sıkıntı yaratıyor.
    Mükellef diyor ki canım yazmasaydın da bizi uğraştırmasaydın.
    Gelelim olayın mesleki kısmına genelleme ile yapılan yorum tamamen akla
    ve mantığa uygundur.Ayrıca Özel iletişim vergisi deprem ile ilgili olarak üç
    yıllığına konmuştu.ve ayrıca deprem bölgesinde de uygulanmış ve uygulana gelmektedir.Buda vergicilikte gelinen yaklaşımı gözönüne sermektedir.Aynı olay Enf.Düzeltmesinde de yaşandı.
    Bu sebepten Maliye Bakanlığı'nda KDV Şb.Müdürlüğü yapmış Sn.Ahmet Öğüt'ün güzel yaklaşımını desteklemekten başka elimizden bir şey gelmiyor.
    Neticeye gelince elimizde geçerli ve yeterli veri olmadıkça ( Örneğin mukteza,
    yargı kararı v.b) gider yazmama eğilimi ve uygulamasına devam derim.

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_8115></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:Mustafa Kemal EKİCİ(---.dynamic8121545236.ttnet.net.tr)
    Tarih:06-08-05 11:48

Sayın Yüksekkaya,

Bizde öteden beri ve halen KKEG yazıyoruz.Bu sabah genç bir meslektaşım ziyaretime geldi ve konuyu açtı, bende Gider Vergileri Kanunu'nu açtım önce olmaz dedim, sonra ekledim yazıyı bir görelim atladığımız bir nokta olabilir.Genç meslektaşım yazıyı getirdi inceledik yoruma yüzdeyüz katılmak veya katılmamak zor.Bahsettiğim hükmün hangi mükellefi/mükellefleri işaret ettiği tartışılır.Meslektaşımız şimdi ben nasıl uygulama yapacağım diye sordu.

Verdiğim cevap şuydu, sen SMMM sin, uygulayıcısın, konuyu inceledik müspet menfi yorumlar bunlar ve incelemeye de devam edeceğiz ama son kararı sen vereceksin kendi düşünceni uygulayacaksın.Doğru pusula bu.

Şimdi ilgili kanun maddesini incelediğinizce referanslar tamam da sizce doğrusu nedir?Tedbiren uygularız uygulamayız.

Saygılarımla.
    Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_8120></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:ibrahim balcıoğlu(---.dynamic812157192.ttnet.net.tr)
    Tarih:06-08-05 12:28

değerli ekici,

"Özel İletişim Vergisi'nin mükellefinin GSM operatörleri olduğu bu nedenle "gider yazılamama hali"nin bunlar için geçerli olduğunu GSM operatörlerinden sonra gelenlerin Özel İşlem(İletişim) Vergisini gelir ve kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alabilecekleri" ni yazan sayın ymm'ye şunu hatırlatmak gerekir ki zaten bu vergi tek aşamalı bir vergidir. vergi ilgili tarafından tahsil edilerek ilgili vergi dairesine yatırılır. onlar için zaten gider kaydetme zaten mümkün değildir.

Mükellefi de sadece gsm operatörleri değil aynı zamanda cep telefonu işletmecileri ile radyo ve televizyon yayınlarının uydu ortamından iletilmesini sağlayan uydu platform işletmecileri ve kablo ile iletilmesini sağlayan kablo platform işletmecileridir. Bu verginin matrahı, katma değer vergisi matrahını oluşturan unsurlardan teşekkül eder. Bir aya ait özel iletişim vergisi, izleyen ayın onbeşinci günü mesai saati sonuna kadar beyan edilerek aynı süre içinde ödenir./ 5035 sayılı kanun

ve yine 5228 sayılı kanunla kapsam genişletilerek;

Madde 39. - 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu uyarınca Telekomünikasyon Kurumuyla görev veya imtiyaz sözleşmesi imzalamak veya bu Kurumdan ruhsat veya genel izin almak suretiyle telekomünikasyon alt yapısı kurup işleten veya telekomünikasyon hizmeti sunan işletmecilerin;
    a) Her nevi mobil telekomünikasyon işletmeciliği kapsamındaki (ön ödemeli kart satışları dahil) tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetleri % 25,
    b) Radyo ve televizyon yayınlarının uydu platformu ve kablo ortamından iletilmesine ilişkin hizmetleri % 15,
    c) (a) ve (b) bentleri kapsamına girmeyen diğer telekomünikasyon hizmetleri % 15,
    Oranında özel iletişim vergisine tâbidir.
    Bakanlar Kurulu, % 25 oranını % 10'a, % 15oranlarını ise ayrı ayrı veya birlikte % 5'e kadar indirmeye ve bu oranları kanunî oranlarına kadar artırmaya yetkilidir.
    Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde (operatör değişiklikleri hariç) hariç) yirmimilyon lira ayrıca özel iletişim vergisi alınır. Bu tutar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. Hesaplanan tutarın yüzde beşini aşmayan kesirler dikkate alınmaz. Bakanlar Kurulu, bu şekilde tespit edilen tutarı % 50'sine kadar artırmaya veya yarısına kadar indirmeye yetkilidir.
    Verginin mükellefi; birinci fıkrada sayılan telekomünikasyon hizmetlerini sunan işletmecilerdir. Verginin matrahı, katma değer vergisi matrahını oluşturan unsurlardan teşekkül eder. Bir aya ait özel iletişim vergisi, izleyen ayın onbeşinci günü akşamına kadar beyan edilerek aynı süre içinde ödenir. denmektedir. tüm bunlardan anlaşılan bu vergi zaten mükellefler tarafından tahsil edilip ilgili üniteye yatırılmakta olduğundan onlar açısından yapılacak birşey yoktur. ödeyen açısından ise kanunun açık hükmüne/ Bu vergi, katma değer vergisi matrahına dahil edilmez, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider kaydedilmez ve hiçbir vergiden mahsup edilmez./ göre GİDER kaydedilemez.

Selamlar

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_8122></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:AYDIN ÖZDEMİR(---.izmir.kablonet.com.tr)
    Tarih:06-08-05 12:45

Sayın Ekici,

Zat-ı alinizin münakaşaya açtığı mevzuu bir süre önce, ben de iş bu forumda, değerli meslektaşlarımın dikkatinize arz etmiş idim.
    Kanaatlerini arz eden meslektaşlarımın tamamına yakını, bu görüşlere iştirak etmemiş idi.

Yazınızda adı geçen zat, halihazırda Bakanlıkta vazifelidir. 5035 sayılı yasanın, bu kısmı da onun kaleminden çıkmıştır. Kendisinin kanaati bu cihettedir. Bendeniz acizane, yasanın lafzında ciddi bir eksiklik olduğu kanaatindeyim, şöyleki;

mezkur yasanın 39.maddesinin 5. fıkrasında,
    "Bu vergi katma değer vergisi matrahına dahil edilmez, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider olarak kabul edilmez...."
    denmektedir. Eğer, madde metninde, bu vergiler MÜKELLEFLERİ TARAFINDAN gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider kabul edilemez
    hükmü yer alsa idi, o takdirde görüş sahiplerinin görüşüne itibar, daha
    rahat olacak idi.

Konuyu kendileri ile bu nokta-i nazardan münakaşa ettiğimde,
    madde metninde yer alan "Bu vergi katma değer vergisi matrahına dahil edilmez" ifadesinin yeterli olduğu, katma değer vergisi uygulaması açısından kendisine yol gösterilenin, bu verginin mükellefi yani bu hizmetleri veren cep telefonu operatörleri olduğunun sarih olduğu, dolayısıyle, bu ifadeden hemen sonra yer alan, gider kaydedilememe keyfiyetinin de, bu kişilere ait olduğunun izahtan vareste olduğunu savundular.

Ben, yasanın lafzındaki, bana göre eksiklik nedeni ile, mezkur vergilerin gider kaydının, bir incelemede tenkid ve ikmalen tarhiyat konusu olabileceğini,
    ihtilafın hallinin idari yargıda temin edilebileceğini düşünüyorum.

4811 sayılı yasanın 9. maddesi ile Aralık 1999 dan itibaren 31 Aralık 2000 tarihine kadar ihdas edilen, kısmen benzer verginin adı biraz farklı idi. (Özel işlem vergisi) Malum-u aliniz, bu verginin (sadece özel işlem vergisinin değil 4811 sayılı yasa ile ihdas edilen ve kamu oyunda Deprem vergileri olarak isimlendirilen diğer tüm vergilerin) gider kaydedilememesinin hukuki mesnedi, yukarıda mezkur yasanın "Ortak Hükümler" başlıklı 10. maddesi idi.
    Hatırlayacağınız üzere sonraki yıllarda, bu vergi sadece 9. maddenin yürürlüğünün uzatılması ile hep meriyetini muhafaza etti. Ama o zaman da bendenizin görüşü, gider yazılamama keyfiyetine dair olan 10. maddenin yürürlüğünün uzatılmaması sebebi ile, 2001 ve sonraki yıllarda ödenen özel işlem vergilerinin gider yazılmasının mümkün olduğu cihetinde idi.

Bilginize saygı ile sunarım.

AYDIN ÖZDEMİR
    SMMM

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_8130></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    Tarih:06-08-05 13:08

Sayın Balcıoğlu,

Katkılarınız için teşekkür ederim.En önemli noktaya temas etmişsiniz.Bu vergi zaten GSM operatörünce gelir yazılmıyor alıcıdan tahsil edilip ödeniyor.Tekrar gider yazılması söz konusu olamayacağına göre alıntıladığım yorum "gider kaydedilemez" cümlesini "malumu ilan"a çeviriyor zaten bizde burada takılıyoruz.Fakat Maliye yorumlarında hatta tebliğ ve sirkülerde yaptığı düzenlemelerinde malesef "malumu ilan" çok yapıyor.Bu da ters yönde acaba! dedirtiyor.

Vergi tekniği açısından düşünürsek ÖİV'nin hele kalıcı hale geldiğine göre işletmeler açısından maliyet unsuru olduğu ve gider yazılması gerektiği, KKEG sınırlamasının mantıklı olmadığı yol açtığı külfete de değmediği açık.Ama ortada bir kanun hükmü var ve yoruma açık.

Asıl sorunsa her ne kadar başta KDV olmak üzere BSM vergisi ve ÖİV de Mükellef ve matrah tarif edilmekte ancak yüklenici açıkca tarif edilmemesinden kaynaklanmaktadır.Bilimsel olarak bütün bu vergiler harcamalar üzerinden alınan vergilerdir kabul ama Vergi kanunlarında bu vergini kimin cebinden çıkacağı açıkca belirtilmelidir bu yapılmadığı için matrah'ta tartışılır haldedir.

Örneğin KDV matrah kanunun 20.maddesinde tarif edilmiştir.Ancak verginin müşteriden ayrıca tahsil edileceği açıkca belirtilmemiştir.Bunu indirimle ilgili hükümlerden, 20.maddenin 4.bendinin tersine yorumundan çıkarmak mümkün olmaktadır ama bu durum açık değildir.

BSMV de konu daha da muğlaktır.Matrah "her ne ad altında olursa olsun leyhlerine aldıkları paralar" olarak tarif edilmektedir.Ancak uygulamada BSMV ayrıca tahsil edilmektedir.BSMV nin mükellefinin bu vergiyi müşterisine yansıtacağına dair bir hüküm yoktur.

Aynı sorun ÖİV içinde geçerlidir.

Saygılarımla.
    Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_8136></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:Mustafa Kemal EKİCİ(81.215.45.---)
    Tarih:06-08-05 13:22

Sayın Özdemir,

Forum üzerinde yazıyorum son yazımı hazırlarken yazınızı henüz okumamışdım.Ayrıca bu konuyu evvelce gündeme getirdiğinizi araştırmayı düşünemediğimden atlamışım kusura bakmayın.

Sayın Öğüt,ün halen görevli olduğunu bilmiyordum.Eski kursiyerlerinden biriyim.Mesleki eğitimlerde uzunca zaman yer aldığını bildiğimden (kursiyerlerin genel olarak yorumlarını ve uygulamalarınıda etkileyeceğini düşündüğümden) fikirlerini önemsemek bakımından vurgulamak istemiştim.

ÖİV. nin "Katma değer vergisinin matrahına dahil edilmemesi" cümlesini sayın Öğüt gibi yorumlarsak, "gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider kaydedilmez" cümleside gereksiz hale gelmiyormu?

Saygılarımla.
    Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM</TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>
    Saygılarımla