Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAĞKUR HK.

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  20.Haziran.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  14
  Bir firmada sigortalı olarak çalışan bir işçi 01.01.1999 giriş olmuş ve bu sigortalı Başka firmada 17.04.2001 bir şirkete ortağı oldu, sigortalı çalıştığı firmadan 30.10.2002 tarihinde çıkış olup, 02.11.2002 tarihinde tekrar giriş oldu ve halen sigortalı olarak çalışmaktadır. Bu şahıs şirket ortağı olduğu zaman bağ kurlu olmak zorunda mıdır yoksa sigortalı olarak devam edebilir mi. Bağ kurlu olursa bu yatan sigorta primleri yanmış mı olur.
  Bir arkadaşım bu konuyla ilgili 30 gün süre geçmeden giriş yaptıysan sigortalı olarak devam eder dedi bağ kurlu olmasına gerek yok dedi.
  Beni bu konu hakkında bilgilendirir misiniz. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
  murat

 2. #2
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Sayın Kaplan,


  Aslında bu konuda elimde pek yargı kararı veya yaşanmış bir olay yok. Ancak SSK ile Bağkur arasında yapılan protokol gereği (Protokolu şuan bulamadım) hiç ara verilmemesi şartıyla SSK lı olarak sigortalılığı devam edebilirder.


  Kanımca bu durumda bağkur kapsamına girmiş görünüyor. Ancak bağkur şuan ki sistemde bunları tespit edecek bir sisteme sahip değil. Eğer daha ilerde bir otomosyon yani bilgisayardan tespit mümkün olursa sıkıntı doğabilir.


  Ancak burası Türkiye, bir af çıkarmı belli olmaz.


  Bu aradaresmi defter kayıtlarınada dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum. Sizin örneğiniz ayrı ayrı işyerleri olduğu için, bu örneği aynı işyeri olarak düşünürsek, bu defa bağkur kapsamına alındığı tarihden bu güne kadar kayıtlara alınan ücretler geçersiz sayılacak. Primlerin iadesi gündeme gelecek.


  Bu durum da defterin nevine göre 6 kat veya 12 kat İdari para cezasıda gündeme gelebilceğini düşünüyorum.

  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  44
  <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />Sayın Kaplan,
  Sayın Gülşen sorunuzu cevaplamış bende konuyla ilgili bir ssk genelgesini aşağıya alıyorum umarım faydalı olur.


  SOSYAL SİGORTALAR KURUMU GENELGESİ
  16 - 60 Ek
  09.02.1993
  101228
  Şirket ortakları hk.

  SOSYAL SİGORTALAR KURUMU
  GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  Sigorta Primleri Takip ve Tahsilat D. Başkanlığı
  Şirket ortağı olup aynı zamanda bir hizmet akdine dayanarak bir veya birkaç işverenin yanında çalışan kimselerin tabi olacakları sosyal güvenlik kuruluşunun tespiti konusunda ortaya çıkan tereddütlerin giderilmesi ve bu kimselerin her iki sosyal güvenlik kuruluşundan hangisi ile ilgilendirilmesi gerektiğine açıklık getirilmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı eşgüdümünde Kurumumuz ve Bağ-Kur Genel Müdürlüğü yetkililerinin katılımı ile yapılan toplantılar sonucunda uygulamanın aşağıda belirtildiği şekilde yürütülmesine karar verilmiştir.


  <I style="mso-bidi-font-style: normal">Bir hizmet akdine dayanarak bir veya birkaç işverenin emrinde çalışmaları dolayısıyla 506 sayılı Kanunun 2'nci maddesine göre sigortalı olanlar, sigortalılıkları sürerken çalıştıkları işyerine veya başka bir şirkete ortak, anonim şirkette ise kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi ortak oldukları takdirde, 506 sayılı Kanuna tabi sigortalıkları kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur'a tabi tutulmayacaklardır.[/I]
  Ancak; kollektif şirket ve adi şirket ortaklarının, aynı şirkette bir hizmet akdine dayanarak çalışmaları yasal olarak olanaklı görülmediğinden, bu durumda olanların Bağ-Kur ile ilgilendirilmeleri gerekecektir.


  Şirket ortağı ya da anonim şirketlerde kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi olmaları dolayısıyla 1479 sayılı Bağ-Kur Kanununa göre Bağ-Kur sigortalısı olanlar, sigortalılıkları sürerken bir hizmet akdine dayanarak çalışmaya başladıkları takdirde bugüne kadar uygulana geldiği üzere Bağ-Kur sigortalılıkları, kesintiye uğrayıncaya kadar 506 sayılı Kanuna tabi tutulmayacaklardır.

  506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu veya 1479 sayılı Bağ-Kur Kanununa göre sigortalılığı devam etmekle iken diğer Sosyal güvenlik kuruluşu kapsamına giren bir iste çalışmaya başlayanların, önceki sigortalılığının kesinliye uğraması durumunda ise, kesintî tarihinden itibaren son çalışmalarının gerektirdiği Sosyal Güvenlik Kuruluşu île ilgilendirilmeleri sağlanacaktır.
  Ancak; geçici iş göremezlik dolayısıyla geçen süreler ile hafta sonu ve resmi tatil süreleri, sigortalılığın kesintisi olarak değerlendirilmeyecektir.


  Yukarıda açıklanan durumların, aynı i§verene ait değişik işyerlerinde veya birden fazla işverene ait işyerlerinde gerçekleşmesi (kollektif şirketler ile adi şirketler için söz konusu olan ve yukarıda belirtilen özel durum hariç) uygulamayı değiştirmeyecektir.

  1479 sayılı Bağ-Kur Kanununun 2654 sayılı Kanunla değiştirilen 25'inci maddesi hükmü gereğince sigortalı sayılanlardan, 20.4.1982 tarihine kadar Bağ-Kur'a kayıt ve tescilini yaptırmamış olanların, anılan Kanunun Ek Geçici 13'üncü maddesine göre, her türlü hak ve yükümlülükleri 20.4.1982 tarihinden itibaren başlayacağından 1.10.1972 ile 20.4.1982 tarihleri arasında şirket ortağı olması dolayısıyla Bağ-Kur ile ilgilendirilmeleri gerekirken Bağ-Kur'a tabi tutulmayan ve aynı şirkette (kollektif şirket ve adi şirket hariç) ya da başka bir işyerinde 20.4.1982 tarihinden önceki bir tarihte hizmet akdine dayanan çalışmaları dolayısıyla 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile ilgilendirilen sigortalıların, bu Kanun kapsamındaki sigortalılığı, 20.4.1982 tarihinden sonra da kesintiye uğradığı tarihe kadar devam ettirilecek, kesintiye uğraması halinde ise kesinti tarihinden itibaren sona erdirilecektir.
  Bilgi edinilmesini,

  Tahsis, talebinde bulunmuş ve henüz işlemleri sonuçlandırılmamış olanların, aylık bağlama işlemlerinin yukarıdaki esaslar çerçevesinde sonuçlandırılmasını, halen prim ödemekte olan sigortalılar ile bundan böyle aylık bağlanması için başvuranlar için de aynı esasların uygulanmasını,

  Gerek Kurumumuzca ve gerekse Bağ-Kur tarafından bu genelgenin yayınlandığı tarihten önce kendisine aylık bağlanmış bulunanlar hakkında, aksine bir yargı kararı bulunmadıkça emeklilik öncesi statüleri ile ilgili olarak herhangi bir değişiklik yapılmamasını, rica ederiz.
  Saygılarımla

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •