25 yıllık muhasebeciyim ve 10 yıldırda mali müşavirlik belgem ile çalışıyorum. Meslek yaşamımda bir kez 2005 yılna ait iki aylık faliyeti olan mükellefimin BA-BS' si gözümden kaçmış. Ona gelen idari para cezasınıda da dava açarak kazanmıştım. Bunun dışında idarenin cezası ile karşı karşıya gelmemiştim.

E-beyanname çıktığı günden itibaren bütün mükelleflerimin beyanını elektronik ortamda vermekteyim. Prensip olarak ta hiç birni son güne bırakmam ve en geç son günden iki veya bir gün önce onaylarım.
Nası bir yanılgıysa(belki yaşın verdiği) geçici verginin son gününü yıllardır ayın 15'i diye bilirim. Listeye baksam dahi 14'ü olduğunu görmem(görmemişimde) bu ay takvime baktığımda ayın 15'inin Cumartesi tatil gününe denk geldiğini görünce iyi son günü 17'siymiş dedim. En geç Cumartesi onaylar mükelleflerime dağıtırım dedim.
Cuma akşamı tüm beyannamelerimi paketten sisteme gönderdim. Hiç bir beyannameminin çıktısını alıp kontrol etmeden onaylamadığım için, o gün onaylmadım. Yarın sabah sakin kafa ile gelir kontrol edip onaylarım dedim.
Cumartesi sabahı onaylamak istediğimde kanuni süresi geçti diye bir uyarı ile karşılaştım.
Ben dahil bütün mükelleflerimin beyannamesi onay bekliyordu.
Hepsini tek tek özel dönemde kanuni süresi geçti bölümünde onayladım. Bialnçoya 1490'ın 1/4'ü İletmeye ise 680'in 1/4'ü ceza düzenlendi. O yetmiyorlar gibi birde ödemesi olanlara ödemenin yarısı, olmayanlarada 100 ytl usülsüzlük cezası düzenlendi.

Şimdi bu cezaları ben ödemek zorundayım. Mükellefe bahsetsem mesleki itibarım kaybolur. Bunun gibi haller için biz meslektaşlara sigorta yok mu?

Ayrıca burdaki forumları takip eden maliye bakanlığından yetkili kişiler oluyorsa bu durum ile karşılaşn bir meslektaşın kalp krizi geçirerek yaşamlarını yitirmesinden kendilerini sorumlu görmüyorlar mı?

Ben kalp krizi geçirmedim diye teselli buluyorum.