Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TALİ ACENTEDE POST KULLANIMI NASIL OLAÇAK?

Yeni Üye
    Sayın üstadlar...
    Öncelikle hepinize saygılar sunarım. Benim bir sorunum var. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Ben işletme sahibiyim ama aynı zamanda da tali sigorta acentesiyim. Bir bankadan post cihazı aldım ve tali sigorta acentesinde kullanıyorum. İşletme sahibi olduğum için Kdv Beyannameside veriyorum ve posttan çektiğim sigorta bedelini otomatik olarak Kdv beyannamesinde de görüyorum.Bir araba sigortası policesi kestiğimde örneğin 300.00- ytl kestiğimde benim kazancım net prim üzerinden 22.50- ytl.benim komisyonum. Amaben posttan police bedeli olan300.00- ytl çekiyorum. Aradaki fark olan 277.50-ytl yiA Acentesine veriyorum. Yani benim gelirim 22.50-ytl ama posttan çektiğim için kdv de 300.00 ytl gözüküyor. Haliyle kazanmadığım para benim kdv beyannamemde gözüküyor ve matrah farkı çıkıyor. Bunun çözümü nedir? Sadece sigorta acentesi olsam sorun yok ama İşletme sahibi olduğumdan yani kdv beyannamesi verdiğimdenbu sorunla karşı karşıyayım. Kdv beyannamesindepost dökümünü eksik bildirsem matrah farkı, tam bildirsem kazanmadığım bir para bu konuda ne yapabilirim.Post makinasını mecbur kullanıyorum sigortayı taksitle kesiyorum. Tali acente olarak tahsilata yetkiliyim. Çözüm bulupta beni bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdidenteşekkürler...

Kıdemli Üye
    Nereden
    Bursa

gerçekten güzel soru...

sizin mantıklı bir izahatınız var defterdarlığa karşı o yüzden komısyon kadar gelir belgesi düzenleyin. defterlardık sorun cıkarırsada izahatınız yaparsınız
    \"SM DE DEĞİLİM SMMM DE !! YMM HİÇ DEĞİLİM, HATTA STAJYER BİLE DEĞİLİM. \"