Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAĞKUR HK. BİLGİ

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey

1- Şirket kurulmadan önce SSK' ya bağlı çalışırken Şirket ortağı olan şahıs SSK 'lı iştençıkarsa çıktığı tarihten itibaren bağ-kurlu olmak zorundadır. Ancak Tekrar SSK'ya tabi bir işe girdiği zaman, Bağ-kurlumu yada SSK'lımı olması gerekir? Şirket ortağı olan bir şahıs SSK'lı bir işte çalışamazmı? Çalışırsa bağkuru kapatıp SSK'lı olması gerekmezmi? Bununla ilgili bir genelge mevcutmudur?

2-Bağkur'dan kocasından dolayı dulmaaşı alan kadın, kendiside bağkur'dan emekli olursa kendi maaşınımı, kocasının maaşınımı yada kendisinin ve kocasının dul maaşının ikisini birden alırmı?

3-Bağkur'dan kocasından dolayı dulmaaşı alan kadın, ayrıca bağkurdan emekli babası ölünce babasından yetim maaşı alabilirmi? Şuandaki uygulama ne şekildedir? Kurumların farklı olması (SSK-Bağkur) herhangi bir değişiklik arz edermi?
    murat

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Ceykaplan,

1-Bağ-kur'u kapatıp tekrar SSK lı olması gerekmez.Bağ-kur lu iken bir iş yerinde çalışablir sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesilir.

2-Her iki maaşı da alır.Eğer erkeğin karısı öldüyse erkekde aynı şekilde faydalanır.Ta ki yeniden evlenirlerse kesilir.

3-Bağ-kurlu ve SSK lılar yetim aylığı alamazlar.

Ancak birisi bağ-kurdan emekli yada ssk dan emekli olsun babasıda Emekli sandığından emekli ölmüş olsun o zaman yetim aylığı alır.

Yani babaları veya anneleri emekli sandığından emekliyse yetim aylığından faydalanırlar.(kız çocukları veya dul bayanlar)
    Saygılarımla,
    SMMM R.SEMA SİNANGİL