Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: smmm limited şirket ortağı olabilirmi

Yeni Üye

Limited şirketler esas itibariyle ortaklar tarafından idare ve temsil edilirler. TTK' nın 540. maddesinde, aksi kararlaştırılmış olmadıkça, ortakların hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idare ve şirketi temsile yetkili oldukları hüküm altına alınmıştır. Maddenin devamında bütün ortaklarca birlikte temsil ve idarenin pratik olmadığından şirket mukavelesinde veya ortaklar genel kurul kararıyla idare ve temsil yetkisinin ortaklardan biri veya birkaçına bırakılabileceği, 541. maddesinde de idare ve temsil yetkisinin ortak olmayan kimselere de yani dışarıdan seçilmiş müdürlere de bırakılabileceği düzenlenmiştir.

Limited şirketlerde ortakların mesuliyeti taahhüt ettikleri sermaye ile sınırlanmıştır. Ortak, sermaye borcunu tamamen ödemiş ise mesuliyeti sona erecektir ( TTK 532). Ancak Ltd. Şti. ortakları için, amme alacağının güvence altına alınması amacıyla 6183 sayılı Yasa' nın 35. maddesinde özel bir düzenleme yapılmış, kanuni temsilcilerin dışında Ltd. Şti. ortaklarına, şirket tarafından ödenmeyen amme borcundan dolayı özel bir sorumluluk yüklenmiştir. 6183 sayılı Yasa' nın 35. maddesinde Ltd. Şti. ortaklarının, şirketten tahsil imkanı olmayan amme alacağından sermaye hisseleri oranında doğrudan doğruya sorumlu olacakları hüküm altına alınmıştır. Bu düzenlemeden amaç amme alacağının tamamını güvence altına almaktır.

Yukarıda yaptığımız açıklamalar çerçevesinde ....................Ltd. Şti.' lerle kanuni temsilci sıfatını haiz olmadan ortak olmalarına engel, yasal bir düzenleme mevcut değildir. Nitekim TTK' da gerçek ve tüzel kişiler açısından tacir kavramının tanımlandığını ve bir ticaret şirketi olan Ltd. Şti.' lerde, Kanun' un 540. maddesinin birinci fıkrasında şirketin idare ve temsiline ilişkin, aksi kararlaştırılmış olmadıkça ortakların hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idare ve şirketi temsile yetkili olduklarının hüküm altına alındığı ve bu itibarla Ltd. Şti. ortaklarından bu durumda olanlarıntacir sayılmalarını gerektirecek faaliyette bulundukları sonucuna varıldığı belirtilmektedir.
    Yukarıda küçük bir alıntı yapmış olduğum yazıdan anladığım kadarıyla limited şirkette müdür olmayan bir smmm kendi mesleğini yürütürken aynı zamandaşirkete de ortakolabilir.Fakat aynı zamanda ortak olduğu şirketin defterini de tutabilir mi?Yoksaticari faaliyet olarak sayılıp ortak olamaz mı?
    Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Üye
    Nereden
    Acıpayam
    "yazıdan anladığım kadarıyla limited şirkette müdür olmayan bir smmm kendi mesleğini yürütürken aynı zamandaşirkete de ortakolabilir. Fakat aynı zamanda ortak olduğu şirketin defterini de tutabilir mi?" İşte asıl soru bu. Bu soruya cevap vrebilecek bir arkadaş yokmu acaba?

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    neden tutmasın bana göre tutabilir bunun aksi yönde hiçbir kanun maddesi yokturç
    SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Yeni Üye
    Nereden
    Gaziantep

Kendi Serbest Meslek Defterini tutan, bir muhasebeci, ortağı olduğu şirketin defterlerini hayli hayli tutabilir.
    69485

Yeni Üye
    Nereden
    sm
    ben şirket ortağı olma konusunu birinci ağızdan öğrenen varmı onu merak ediyorum türmobdan veya odalardan yazılı olarak bilgi almış olbilen varmı kanundan kolleftif şirkete oratak olamaz ama aş. ve ltd.şti.ye yetkili olamaz anlamı çıkıyor ama tam anlayabilmiş değilim üstadlardan cevap ve bilği bekliyorum

Yeni Üye
    Nereden
    sm
    Alıntı efef Nickli Üyeden Alıntı
    ben şirket ortağı olma konusunu birinci ağızdan öğrenen varmı onu merak ediyorum türmobdan veya odalardan yazılı olarak bilgi almış olbilen varmı kanundan kolleftif şirkete oratak olamaz ama aş. ve ltd.şti.ye yetkili olamaz anlamı çıkıyor ama tam anlayabilmiş değilim üstadlardan cevap ve bilği bekliyorum

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    ldt şti de sermaya şirketleri kapsamına girdigi için yönetici müdür olmadıktan sonra ltd sti ortagı olabılır meslek yasasında bu konuda ltd sti olabılır yazıyor aynı zamanda .
    2355

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    BU KONUDA DETAYLI BİR BİLGİ BANADA GEREKLİ.

YARDIMCI OLABİLECEK VARMI?

Üye
    Evet SMMM'ler LTD Şti ortağı olabilirler.Kaynak isterseniz, yardımcı olurum.

Yeni Üye
    yardımcı olurmusunuz? smmm ler şirket ortağı olabilir.yetkili olamaz.fakat şirketin hisse oranı konusunda bi ibare yok.örneğin bi smmm limited şirketin %90 hissesini alabilirmi??