Sayfa 1 Toplam 53 Sayfadan 1231151 ... SonuncuSonuncu
Toplam 521 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BSBA'DA "DİĞER" ALANI KALDIRILMALIDIR!

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Değerli Meslektaşlarım,
    BSBA formlarında “Diğer Mal ve Hizmet Bedel Toplamı” alanı, aylık KDV beyanlarında bildirilen “Toplam KDV” ile oto kontrol yapılması amaçlanmaktadır. Bizler bu alanları doldura bilmek için alış ve gider kalemleri içindeki istenmeyen giderlerden arındırmak için cımbızla alt hesapların muavinlerini taradık. Hatta bu iş beklide formların gecikmesine ve uzatmaya neden oldu. Sadece bunu anlamak için, seminerler düzenledik, saatlerimizi harcadık.

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">AmacınaHizmet Etmedi! <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>[/B]
    Mal alış ve gider kalemlerinde; KDV matrahına girmeyen müstahsil alımları, gider pusulası alımları, iletişim faturalarında KDV’ye intikal ettirmediğimiz özel iletişim vergisi ve KDVsi olmayan bazı gider kalemleri.
    Emtia satış ve gelir kalemlerinde; 6 çeşit tevkifat oranı ile yapılan teslimler, istisnalar, ihraç kaydıyla teslimler, özel matrah şekline tabi işlemlerde matraha dahil olmayan bedel
    Üstte saydığım nedenler KDV matrahına ulaşılmasını engellemiştir.
    <O:P></O:P>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Bu alan Neden Kaldırılmalı!<O:P></O:P>[/B]
    1-Üstte saydığım nedenlerden dolayı, KDV matrahına ulaşmak imkânsızdır. Eğer bunlarında detayı istenecek olursa, zaten KDV beyanlarında bunları detaylanmaktadır. İkinci bir defa istenmesinin de bir anlamı olmayacaktır.
    2-Diğer bir neden ise, bu alanda bildirilen rakamların mali idarece bilgi teknolojisiyle denetimi mümkün değildir. Nedeni şudur;
    Aylık KDV beyanı ile VEDOP veri tabanına gelir-gider Matrah ve KDV tutarları bildirilmektedir. VEDOP, bizden ayrıca BSBA formunda Diğer Mal ve Hizmet Bedel Toplamının tutarını ilgili alanda istemektedir. Amaç, KDV beyanı ile beyan edilen matrah ile mizan değerlerinden aldığımız bu rakamları karşılaştırmak. Ancak, KDV beyanlarında bildirilen indirilebilir ve hesaplanan KDV tutarlarının matrahını alıp, BSBA formundaki bu alana yazmak, bilgi teknolojisiyle denetimi imkânsız kılacaktır.<O:P></O:P>
    <O:P></O:P>Ülke menfaati açısından şöyle bir hesap yapmanın da yanlış olacağını düşünmüyorum; yanılmıyorsam bilanço esasına tabi 1.000.000vergi mükellefimevcuttur. Bunların yarısının faal olduğunu düşünelim. Gelecek ay sadece bu alan için uğraşımız müşteri başına yarım saat olsun. 1.000.000/(2+2) = 250.000 saat eder. Şimdi bunları elektrik enerjisi yönünden kaybedilen kilovat saat, kaybolan emek, kaybolan zaman, yok olan ormanlar, emek sahibinin yıpranması vs. yönlerden değerlendirelim. Bu nedenlerle bu alan bir an önce formdan kaldırılması için idare ile iletişime geçilmesi şarttır.

Bu konuda düşünceleriniz son derece önemlidir. Artık forumlardan çıkan firkirler ile bazı düzenlemeler için öneriler oluşturulmaktadır.
    Saygılarımla,
    Mustafa GÜLŞEN

Not: Yapıcı mesaj değilde amacı yıkıcı olan mesajlar uyarısız silinecektir.Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Sayın Gülşen,<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    B formlarının ekonomimize otokontrol yöntemi getirdiği ve nekadar faydalı olduğu açıktır. Bir başka başlıkta Sizin de belirttiğiniz gibi ilk 5 günde 260 milyon ytl.lik naylon fatura tespit edildi. <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ancak,[/B]
    Diğer alan dediğimiz alan B formlarının faydasına bir katkı getirmemektedir. Bu alandaki rakamlar hiçbir kontrol mekanizmasında kullanılamaz. Sadece meslek mensubuna zaman emek kaybına, ülkenin para ile satın aldığı enerjinin boşuna kullanılmasına sebep olmaktadır.
    Dolayısıyla size tamamen katılıyorum. Sm.Talat Deli

DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    + 8000 YTL yi aşan alışlarımız ve satışlarımızın bazıları İşletme Hesabına tabi mükelleflerden yapılmaktadır.İşletme Esasına göre defter tutan müşterilerinde Ba ve Bs formu vermediğini düşünürsek çapraz kontrolde bunların kontrol edilemeyeceği kesindir.
    SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Değerli Arkadaşlar,
    Geçen hafta düzenlenen Sakarya Odası sempozyumunda, konuyla ilgili Gelir İdaresi Grup Başkanı bir açıklama yaptı;Sayın Kaya'nın başka bir başlıkta belirttiği üzere, iadreye hiç öneri gitmiyormuş.Bu konuyla ilgili TÜRMOB harekete geçti. (Değerli TÜRMOB yöneticimiz ve forum üyemiz Ali Ekber KARTUM bir komisyon kurulması için çalışma yapıyor.)

Sonuç olarak, mali idareyeuygulamacıların yol göstermesi kaçınılmazdır. Bu nedenle burada üreteceğimiz çözümler ve fikirler bilinizki idareye iletilecektir. Bunu ben garanti ederim.
    Saygılarımla,
    Mustafa GÜLŞEN

Saygılarım

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yeni Üye
    Nereden
    Çorum
    Arkadaşlar,
    YukarıdaMustafa beyinbelirttiği nedenlerden dolayı, amaç oto kontrol sistemi kurmak ise buamaca ulaşılamayacağı aşikardır.

Tamam 8000YTL ve üzeri bu amaca belirli bir oranda hizmet edebilir. Diğer bölümünün formdan kaldırılması doğru bir düşüncedir.

Ayrıca bu formları ayrı bir bildirm yerine KDV beyannamesi ile birleştirilir ve sadece belirli limit kayıtları alınırsa, aliyüllala.

kolay gelsin

Kıdemli Üye
    Arkadaşlar "diğer " bölümünün kaldırılması hepimizin dileği boşa zaman harcama hepimiz destekliyoruz ben ayrıca süresinden sonra ba bs için vereceğimiz düzeltme beyannamelerdeki mükerrer 355 e göre cezalandırılmasına da şiddetle karşıyım hazırlanacak önerilere bu konu muhakkak konmalı hepimizi sıkıntıya sokacak bir uygulama

Yeni Üye

merhaba
    b formlarının diğer kısmını yazmadan gönderdiysek düzeltme vermelimiyiz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı ahmetcaglarsmmm Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar "diğer " bölümünün kaldırılması hepimizin dileği boşa zaman harcama hepimiz destekliyoruz ben ayrıca süresinden sonra ba bs için vereceğimiz düzeltme beyannamelerdeki mükerrer 355 e göre cezalandırılmasına da şiddetle karşıyım hazırlanacak önerilere bu konu muhakkak konmalı hepimizi sıkıntıya sokacak bir uygulama
    aynen katılıyorum

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    işten yükten kaçmak için yazmıyorum. herkes için adil ve eşit bir ortamda işlerin yüyümesinden yanayım. Ama devletim bir uygulama çıkaracağı zaman en azından o uygulamanın taraflarından olan biz meslek mensublarının da fikir ve eleştirilerini dikkate almarı gerektiğine inanıyorum.
    Bizlerde bu sistemin sağlıklı işlemesini istiyoruz.
    Mustafa Beyinde dediği gibi ba bs de gereksiz bir çok nokta var. ancak şunu da unutmamak gerekirki ba bs bence ek işyükünden başka bişi değil.
    KDV beyannamesini verirken altına ek bir bölüm açıp bu bilgileri orda vermek bence daha mantıklı. hattaişi bir adım öne götürüp matrahsız giderlerimizide ayrı olarak gösterelim. geçici vergiylede ugraşmayız. Yıl sonundada bilanço gelir tablomuzu hazırlar göndeririz.
    Sonuçta bu beyanlar da bytelrdan oluşuyor. kaç milyon mükellef var. çarp topla. bunlarda milli servet.

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    SAYIN ÜSTADIM MUSTAFA BEY; BA-BS FORMLARININ DEVLETE KATKISI YATSINAMAZ ÖLÇÜDEDİR. FAKAT SİZİNDE KABUL EDECEĞİNİZ ÜZERE 8.000 YTL SINIRI BU FORMLARDA BİLDİRİLİEN BİLGİLERİN KONTROL AMACINI ZORLAŞTIRMAKTADIR. 8.000 YTL HADDİ BİRAZ DAHA 15.000 -20.000 YTL GİBİ BİR SINIRA ÇEKİLİP ORTA VE BÜYÜK ÖLÇEKLİ FİRMALARIN KONTROLÜ YAPILMASI SAĞLANMALIDIR, ÇÜNKÜ 8.000 YTL KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BİR İŞLETME İÇİN BİLE NORMAL BİR HADDİR. KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELERDENDE EKONOMİYE ZATEN RASYONEL BİR KATKI GELMEMEKTEDİR. HAL BÖYLEYKEN EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ OLANORTA VE BÜYÜK ÖLÇEKLİ FİRMALARI HEDEF ALARAK HADDİN YUKARI ÇEKİLMESİ BU KANUNUN AMACINA ULAŞMASINI SAĞLAYACAKTIR.
    2. OLARAK DA BUYURDUĞUNUZ ÜZERE YUKARIDAKİ AÇIKLAMAM PARALELİNDE 8.000 YTL ALTINDAKİ TABLO III E AİT RAKAMLAR DEVLETE HİÇ BİR KATKI SAĞLAMAYIP SADECE ZAMAN KAYBINA VE DAHA DİKKATLİ İŞ YAPMAMIZI ENGELLEYİP YOĞUNLUĞUMUZU İŞE YARAMAYACAK DEVLETE DÖNÜŞÜMÜ OLMAYACAK BİR HUSUS UĞRUNDA HARCANMASINA SEBEP OLMAKTADIR. BU SEBEPLE 8.000 YTL ALTINDA KALAN BİLDİRİMLERİN KALDIRILMASI ŞARTTIR.
    TÜRMOB'UN; YMM OLMAYAN, YETİM ÜYESİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR BİR FANİ...