Gaziantep Forumundan alıntıdır.

Yazan Kişi:RAMAZAN TAŞ(---.dynamic8121316033.ttnet.net.tr)
Tarih:06-18-05 10:53

Sn.EMRAH BAKAR IN MESAJINI GÖRÜNCE AŞAĞIDAKİ HUSUSLARI PAYLAŞMAK İSTEDİM DEĞERLİ ÜSTADLARIMIN GÖRÜŞLERİNİ BEKLİYORUM.

Sizce işletme defterinin kaldırılması size mantıklı geliyormu ?.

Esnaf Odalarının baskısı üzerine basit usul denen bi saçmalığı bile kaldıramayan bu sistem sizce işletme defterini bilanço esasına çevirebilirmi diyorsunuz ? Muhasebe mesleğinin muhasebeciler haricinde herkes tarafından icra edilip cıkar kapısı haline getirildiği günümüzde sizce bu mesleği bizlere bırakırlarmı ?

Değerli meslektaşlarım SM - SMMM kavgası yapa dursun gün geçtikce mesleğimiz küresel ısınmada eriyen buzullar gibi kayıp olup gitmektedir. Şimdi değerli meslektaşlarım itiraz edecekler neden erizyoruz ?

1- YMM kapsamında olan firmalarda gün geçtikce artan bi oranla SM - SMMM kaşesi kullanılmamakta SSK bildirgeleride dahil tüm bildirgeler TAM TASTİK KAPSAMI adı altında ilgili kurumlara verilmektedir. (YANİ YMM arkadaşlara defter tutma yolu açılmıştır.)
2- Mükellef sayısının büyük bir kısmını oluşturan defterler ( EN AZ % 70) imza limitinin dışında tutularak korsan muhasebeciler (KENDİNİ MUHASEBECİ ZANNEDENLER) tarafından beyannamelere mükellefin kendim tutuyorum imzası altında maliyeye verilmektedir.
3- Basit usul defterler şu anda esnaf odalırının kazanç kapısı haline gelmiştir. Her meslek odasında BİNLERCE defter odalara büyük rant sağlamaktadır.
Maliye bakanlığına sormak gerek SM-SMMM kaşesi olmadan giden bu defterleri kuşlarmı tutmaktadır. Meslek mensuplarımız tarafından icra edilmeyen bu defterler maliyemize heryıl milyonytl lerce KDV ve GELİR VERGİSİ kayıbıdır. En önemlisi bu meslekten ekmek yiyen bu mesleğe gönül vermiş binlerce meslek mensubunun hakkının yenmesidir. En önemlisi bu mesleği icra edenlerin yaşam kalitesinin hergün düşmesidir. En önemlisi bu mesleğin toplum icerisindeki itibarını hergün yıpratmaktadır.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM YAZACAK O KADAR ÇOK ŞEY VARKİ ARTIK KAVGAYI BIRAKIP BİRLİK VE BERABERLİĞE BAKMAMIZ LAZIM

TEŞEKKÜRLER

RAMAZAN TAŞ
SMMM