Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Geç Gelen Fatura Hakkında

  1. #1
    Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    07.Şubat.2005
    Nereden
    Zonguldak
    Yaş
    45
    Mesajlar
    3,395


    Örneğin Mayıs 2005 dönemi fatura kayıtlarını yapmaktayız şu an. 2005 Şubat veya 2005 Mart dönemine ait bir fatura elimize ulaştığında, Ticari mal veya gider kaydedip Kdv. sini Mayıs 2005 döneminde indirim konusu yapabilir miyiz?





    Edited by: kaya

  2. #2
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    06.Şubat.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    155


    Sayın Kaya,


    Faturaları gelen- giden evrak defterine,geldiği tarihe göre işleyiniz.Hatta size hangi tarihte vermişlerse verenin ad ve soyadını alarak imza attırınız.Bundan sonrada indirebilirsiniz. Usulsüzlük olur okadar.Sadece yıl atlarsa indiremezsiniz K.K.E.G. dir.
    Saygılarımla,
    SMMM R.SEMA SİNANGİL

  3. #3
    Yönetici
    Üyelik tarihi
    03.Şubat.2004
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Mesajlar
    4,609





    Sayın Sinangil'e ilave olarak eğer postadan gelen bir evrak ise zarfı faturaya iliştirniz.


    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    08.Şubat.2005
    Nereden
    Avanos
    Mesajlar
    896
    FATURANIN İNDİRİM KONUSU KALMAMIŞTIR. KDV İNDİRİMİ ANCAK DÖNEMİ İÇERİRSİNDE YAPIYABİLİR GEÇ GELEN FATURALAR BEYENNAME VERİLDİKTEN SONRA KDV Sİ İNDİRİM YAPILMADAN KAYITLARA ALINIR TABİKİ MALİ DÖNEMİ AŞMAMAK KAYDI İLE. eK BEYANNAME VERİRSENİZ İDARE USULSÜZLÜK CEZASI KESECEKTİR.Edited by: alper
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

  5. #5
    Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    07.Şubat.2005
    Nereden
    Zonguldak
    Yaş
    45
    Mesajlar
    3,395


    KDVK Madde 29 (Vergi İndirimi Bölümü)


    3. (3297 sayılı Kanunun 9'uncu maddesiyle eklenen fıkra) İndirim hakkı vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir.--------------------


    Yukarıdaki maddeye göre Ocak 2005 veya Şubat 2005 dönemine ait bir fatura Mayıs 2005 döneminde elimize ulaştığında ve bu dönemde de kayıtlarımıza aldığımızda indirim konusu yapabileceğimizi anlıyorum.


    Yukarıdaki maddeyi yorumlar mısınız?Ocak2005 veya Şubat 2005dönemine ait bir fatura, Mayıs 2005 döneminde elimize ulaştığında bu faturanın kdv.sinin indirim konusu yapılamayacağına dair maliyenin bir yazısı var mıdır?

  6. #6
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    23.Mayıs.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    115


    bence en iisi düzeltme beyannamesi vermek ve kdv sini o dönem için indirim konusuyapmak yoksa aksi taktirde dönemsellik ilksenin ters düşülür


    Edited by: AYTAC
    SAYGILARIMLA

  7. #7
    Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    07.Şubat.2005
    Nereden
    Zonguldak
    Yaş
    45
    Mesajlar
    3,395


    Sayın Aytaç bey


    Gelir bakımından Matrah artırıcı veya indirilecek kdv'yi azaltacak şekilde düzeltme beyannamesi verdiğimizde sorun olmuyor ama tersi durumlarda vergi dairesi inceleme talep ediyor. Böyle bir durum sözkonusu.


    Edited by: kaya

  8. #8
    Yönetici
    Üyelik tarihi
    03.Şubat.2004
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Mesajlar
    4,609


    Sayın Aytac,


    Dönemsellik ilkesinden bu durumda bahsedileceğini düşünmüyorum. Dönemsellik derken mali yıldan bahsedilmektedir. Burada aynı dönem içerisinde ki ay farklarından bahsedilmektedir.


    Mevzuat yönünden yapılması gereken evrağın geldiği güne yazılmasıdır.


    Diğer düzeltme beyannamesi konusunda Sayın Kaya'ya katılıyorum.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

  9. #9
    Yeni Üye Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    23.Haziran.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    3





    Geç gelen fatura ele geçtiği gün kayıtlara alınır,kdv si indirilir.Fakat buradaki sorun faturanın konusudur.Yani gider faturası olması olması bir engel teşkil etmez.Önemli olan takvim yılıdır.Buradaki tek sıkıntı faturanın stokları etkileyip etkilemediğidir.Yani Şubatta fiili olarak deponuza giren bir malın faturasının mayısta gelmesi sıkıntıdır.



  10. #10
    Üye
    Üyelik tarihi
    16.Haziran.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    83
    <TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
    <T>
    <TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
    <TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">gec gelıpte beyan edılmeyen faturalara ek beyanname ıle beyan edılmesı daha ıyı olur sadece dönem için de ek beyanname ıle sadece usulsuzluk cezası kesılerek bır anlamda o ay kı ıbraz gelır gıderler ıbraz edılmıs olunur</TD></TR>
    <TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
    <TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
    <DIV id=hotbar_promo></TD></TR></T></TABLE>
    [[[[prof]]]]