Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kuyumcuya ve diş hekimine kız yok

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  <TABLE =Ms&#111;normalTable style="mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 3.75pt 3.75pt 3.75pt 3.75pt" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=737>
  <T>
  <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes">
  <TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=727 colSpan=2>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">HÜRRİYET<?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P> </O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">15.06.2005, ÇARŞAMBA
  Kuyumcuya ve diş hekimine kız yok<O:P> </O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P> [/B]</TD></TR>
  <TR style="mso-yfti-irow: 1; mso-yfti-lastrow: yes">
  <TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=712>
  <TABLE =Ms&#111;normalTable style="WIDTH: 60pt; mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=80>
  <T>
  <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes">
  <TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm">
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">ŞükrüKIZILOT<O:P> </O:P>[/B]</TD></TR>
  <TR style="mso-yfti-irow: 1">
  <TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm">
  <O:P></O:P> </TD></TR>
  <TR style="mso-yfti-irow: 2; mso-yfti-lastrow: yes">
  <TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm">
  <O:P> </O:P></TD></TR></T></TABLE>


  SADECE kuyumcuya ve diş hekimine değil, konfeksiyoncuya, fırıncıya, deri ticareti yapana, ayakkabıcıya, mobilyacıya, lokantacıya hatta kürkçülere bile kız vermeyin. <O:P></O:P>


  Nedenine gelince, bunların aylık kazancı, asgari ücretli kadar bile değil.Evlendiklerinde, bu gelirleriyle de kızınızı geçindiremezler, çocuğunuz perişan olur!

  ‘Peki... Kızı kime vereceğiz?’ diye sorarsanız, bu konuda tatmin edici bir yanıt veremeyiz. Çünkü, diğerlerinin de durumu pek iç açıcı değil.

  DOKTORLAR VE MÜHENDİSLER

  Biz çocuk iken, doktor ve mühendis modası vardı. Hatta bazıları, ‘Kızımı ne doktorlar mühendisler istedi de vermedim’ diye hava atarlardı. Şimdi listeye bakıyoruz, doktorların ve mühendislerin de pek havası kalmamış. Doktorların ortalama gelir beyanı, ödedikleri gelir vergisini düştükten sonra 664 YTL. Mimar mühendislerin geliri de hemen hemen aynı. Bu parayla da ev kirası, apartman aidatı, elektrik, su, havagazı vs. derken, evin giderlerini zor karşılarlar. Diğerlerine yani yemeye, içmeye, giyime, ulaşıma, çocukların okuluna para kalmıyor!..

  Hürriyet’te okudunuz, asgari ücretli brüt 488.7, devlette çalışan bir odacı 525 YTL aylık alırken, kürkçüler 221, diş protez ve labratuvarları 147, mobilyacılar 260, ayakkabı imalatçıları 264, diş hekimleri 382, kuyumcular 414 YTL aylık gelir beyan etmişler. Liste uzayıp gidiyor...

  Bu kişiler, yukarıdaki gelirlerinden, bir de vergi ödedikten sonra, gül gibi geçinip gidiyorlar!..

  SORUN NEREDE?

  Yukarıdaki olay, Türk basınının her yıl tekrarladığı geleneksel bir haber oldu... Geçen yıl bildirilen kazanç da bu yılın benzeri... Her yıl haziran ayında, liste açıklanıyor ardından asgari ücretli ve kapıcı ile kıyaslamalar yapılıyor. O kadar... Bir kaç gün sonra olay unutuluyor...

  Yukarıdaki gelirler, bir yönüyle de Türkiye’deki kayıtdışılığın boyutlarını ortaya koyuyor. Bu kişiler araştırıldığında, çoğunun otomobili, evi, yazlığı, bankada yüklü hesabı, özel okullarda okuyan çocukları farkedilecek. Peki...Kendilerine ‘Bu değirmenin suyu nereden geliyor?’ diye, niçin sorulmuyor? Banka kredi kartlarındaki harcamalarına bile bakılsa yeter.

  Bunlar daha ‘kümesteki kazlar’ bir de ‘kümesin dışındaki kazlar’ var. Vergi dairesinde, kaydı olmayan, kümesin dışındaki kazların arasında öyleleri var ki aylık harcamaları, dudak uçuklatan cinsten. Ancak, adamların sanki dokunulmazlığı var. Bunları inceleyip sorgulayacak yasal mevzuat, son derece yetersiz hatta yok!..

  İşin doğrusu, gerekli yasal düzenleme ve uygulama yapılmadığı sürece, daha yıllarca aynı filmi seyretmeye devam edeceğiz.

  NE YAPMALI?

  Yapılması gerekenler belli. Yıllar önce kaldırılan ‘vergi güvenlik önlemleri’ yeniden getirilmeli. Başta ‘Hayat standardı esası’ olmak üzere, çok sayıda güvenlik önlemine ihtiyaç var.

  Bu arada, iyi niyetli mükellefleri de korumak gerekiyor. Herkesi aynı terazide tartmak da yanlış. Yıllık 50.000-100.000 YTL gelir bildiren doktorlar, diş hekimleri, kuyumcular, mobilyacılar vs. de var. Ortalamayı bunlar yükseltiyor yoksa bildirilen gelirler çok daha düşük.

  İyi niyetli mükellefleri koruyan; en az geçim indirimi, oran indirimi, masraf yazılacak harcamaların kapsamının genişletilmesi, istihdamla ilgili yükün azaltılması gibi, çağdaş düzenlemeler, bir an önce yapılmalı. Türkiye, yasalara uygun bir şekilde vergi ödeyenler için ‘vergi cehennemi’ olmaktan çıkartılmalı. Vergi kaçıranlar için de Türkiye bir ‘vergi cenneti’ olmamalı... Neyin nasıl yapılacağı belli yeter ki yapılmak ve uygulanmak istenilsin.<O:P> </O:P></TD>
  <TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=5>
  <O:P></O:P> </TD></TR></T></TABLE>
  <O:P></O:P>
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  18.Haziran.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  3


  sayın mustafa bey yukarıdaki yazınızı okudum ve bana göre banada cevap düşer diye düşündüm


  doktorların en fazala kazanan mesleklerden biri olduğunu bilmiyorsunuz galiba ben çok doktorlar tanıyorum geldikleri yılda aynı yılda bir doktorun yarım milyon doları olduğunu herhalde açıklamazlar çünkü bunun vergisi var birde başka bir doktorun son model mercedes 10 tane dairesi var kısacası mustafa bey benim gördüğüm doktorlar ve sizin gördüğünüz doktorların arasında dağlar kadar fark var bir doktor gelirken altında bir bisikleti dahi yoksa ve o doktor 5 aya kalmaz son model araba alıyorsa ve sonra bir kaç ayda bir araba üstüne araba değiştiriyorsa demekki kazanıyordur benim bir tanıdıın yani biraz uzaktanda olsa akraba bağımız var anne tarafından doktorluğa daha yeni başlamıştı cebinde beş kuruşu yoktu 1 sene sonra adam paraya para demiyor topraktan geliyor diyor zibil gibi para var adamdanbana sorarsanız doktorları tecih ederim (Doktor Derken Pratisyen Doktorlardır bu dediklerim)

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  18.Haziran.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  3
  pardon mustafa bey demişim özürdilerim şükrü Bey

 4. #4
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Rıdvan Bey,


  Sayın Hocamız Şükrü Kızılot, her zamanki uslubuyla konuyu dile getirmiş. Burada kimin ne kazandığından çok kim ne kadar vergi kaçırdığına değinmiş olmalı.


  Örnekleme verdiğiniz doktor ile de bu gerçeği dile getirmişsiniz.


  Burada polisiye önlemler ile nekdar başarıya ulaşılır bilinmez. Önce toplumda ergi konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmalı diye düşünüyorum.


  İnsanlarımızı bilinçlendire bilirsek başarılı olcağız. Ancak bu doktor örneğinde; fatura alırsan 120 YTL almazsan 100 YTL seçimi sunulursa vatandaş dolayısıyla 100 YTL yi seçecektir. Fatura alsak bir işe yaramıyor. Vergi mükellefi şahsı harcaması deniyor. Gider kaydedilemiyor. Vergi iadesi desen %5 den 6 YTL kazanacak. Oysaki indirim 20 YTL.


  Doktor ise bu işten %18 KDV ve %20 (asgari) Serbest meslek kazancından olmak üzere toplamda %38 oda 45 YTL den kurtarmış oluyor.


  Oysaki tüm giderler kaydedile bilmiş olsa kimse belgesiz alışveriş etmeyecek.


  Ülkemizde kredi kartı yaygınlaştırılabilirse kayıt dışı parayı banka sistemiyle denetim altına alabiliriz.


  Yenivergi kanunlarında bakalım ne çıkacak bekleyip göreceğiz.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  16.Haziran.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  83
  <TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
  <T>
  <TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
  <TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">mustafa beyin dediğine katılıyorum. bir doktor 664 ytl vergi ödeyipte son model araba binenler var buna ne demeli bana göre beyan dönemine göre tekrar incelenmeli saygılar</TD></TR>
  <TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
  <TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
  <DIV id=hotbar_promo></TD></TR></T></TABLE>
  [[[[prof]]]]

 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  06.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  155


  Mustafa Bey,


  Bence harcamaya göre vergi alınmalı.Nereden buldun işletilmeli.


  Doktor ve avukatların bir kısmı çok para kazanıyor vergi vermiyor ama azımsanmıyacak kadarda sinek avlıyanları var.
  Saygılarımla,
  SMMM R.SEMA SİNANGİL

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  18.Haziran.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  3
  değerli arkadaşlar hepimiz aynı konuda hem fikiriz onun için bu konular burada çok gelirler gov tr adresine tartışma forumu açılırsa daha değer getiri diye düşünüyorum saygılar her kese kolay gelsin

 8. #8
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Rıdvan Bey,


  Dediğinize katılıyorum. Ancak kurumların çekindiği bir olayavar. "Eleştirilmek" Eleştiriye açık olmaladıkça da forumlar kurulmaz. Fikirler teşhir edilmez. Bu tür forumları gördük.Açıldılar ve ardındankapatıldılar.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 9. #9
  Üye
  Üyelik tarihi
  05.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  72


  DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,


  Kuyumcuya,Diş Hekimine kız yok başlığını okuyunca hemen aklıma geliverdi.


  Ödediğivergilerle pek çok meslek gurubunun önünde yer alan değerli meslek mensuplarımın bu sene Mart ve Nisan aylarında gece yarılarına,hatta sabahlara kadarbürolarının ışıkları yandı.


  Çevreden görenler "Ne çok işleri var,ne çok kazanıyorlar" demişlerdir.


  Bu durumdabütün kızların ve ailelerinin gözleribenim bekar meslektaşlarımdadır.


  Ne dersiniz ?


  Mutlu ve Uzun Yaşayınız


  Muammer Sokollu


  Not:Taliplerinize bir diş hekiminin,bir diş çekimi için 5 dakika içinde 60.-YTL.aldığını,


  Sizlerin ise 60.-YTL.yi 1 aylık bir sürekarşılığında,bir işletme defterinden aldığınızı sakın anlatmayınız. 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  14.Haziran.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  2


  sorun doktordamı denetimsizlikte ve o doktorun müşterisindemi hadi doktor veya diğer meslekten olanlar sahtekar ve vergi ödemek istemiyor sen maliye olarak bunu kontrol etsene neden kontrol etmiyorsun gel bakalım arkadaş niye bu kadar az gelir beyan ediyorsun desene hadi sen gel bakalım demiyorsun peki senin vatandaşın belgesini istese ver arkadaşım belgemi sende adam gibi vergini öde dese o doktorda kaçırmaz kaçıramaz ama senin vatandaşın %8-18 kdv ödememek için belge almazsa doktorda asgari ücretliden az vergi öder

  yani arkadaşlar hepimiz bir şekilde bir yerlerden kaçıyoruz kaçırıyoruz bunu herkes yapıyor deyip umursamasakta bu böyle

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •