Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: smmm-şirket ortagı ???

Üye
    Nereden
    mizan

Arkadaşlar bağımsız çalışan sm yada smmm herhangi bir ticari şirkette ortak olabilirmi? Müdürlük sıfatı verilmeden sadece ortak olabilirmi? 3568 sayılı yasa karşısındaki durumu hakkında bilgi sahibi olan varmı.

Saygılarımla,

mizan

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    müdür olmadığı sürece sıkıntı olmaz, ortak ola bilir.
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Üye
    Nereden
    mizan
    Teşekkür ederim Hüseyin Bey.
    mizan

Müdavim Üye
    Nereden
    Mardin
    Peki Hüseyin bey, kendisinin(smmm,sm) ortak oldugu bir şirketin defterini tutabilir mi?

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    tabi tuta bilir bir sakıncası yok
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Müdavim Üye
    Nereden
    izmr-ist-samsun
    sayın uray bu konuda ( ticari şirkete ortaklık ) 3568 de birmaddegöremedim?
    Oğuz YETKİN

Üye
    Nereden
    TRABZON
    bildiğim kadarıyla smmm ticari faaliyette bulunamıyordu sadece ananim şiketteen hisse alabilirdi ama sizin dediginize göre bu değişmiş

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">SERBEST MUHASEBECİ, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">(3 Ocak 1990 tarih ve 20391 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.)[/B]

(Değişiklik, 21. 11. 2007 tarih ve 26707 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Yürürlük: 21. 11. 2007)

TİCARİ FAALİYETTE BULUNAMAMA
    Madde 43- Meslek mensupları, Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamazlar. Meslek mensupları kendi mesleki faaliyetleri dışında serbest meslek faaliyetinde bulunamazlar. Ticari mümessillik, ticari vekillik ve acentelik yapamazlar. Adi ve kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar. Limited ve anonim şirketlerin yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevlerinde bulunamazlar.

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">MESLEKLE BAĞDAŞAN İŞLER[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Madde 47[/B]- Aşağıda belirlenen işler meslekle bağdaşan işlerden olup yapılmasında bir sakınca yoktur.
    a) Bilirkişilik, tasfiye memurluğu, hayri ve ilmi kuruluşların yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmak,
    b) Limited ve anonim şirketlerde ortak, komandit şirketlerde komanditer ortak olmak veya murakıplık yapmak,
    c) Meslek mensuplarının, üyesi oldukları ve kurumlar vergisinden muaf olan yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri ve yardım sandıklarının yönetim ve denetim kurulları üyelikleri görevlerinde bulunmak,
    d) Kadrolu olarak çalışmamak şartıyla öğretim ve eğitim amacı ile ders vermek,
    e) Devamlılık arz etmemek kaydı ile gazete ve dergilerde yazı ve makale yazmak,
    f) Seminer ve konferanslara katılmak.
    g) (21. 11. 2007 Tarihin de eklenen fıkra)Her türlü yazılı ve görsel sanat ve edebiyat faaliyetinde bulunmak
    &lt;&lt;HaYaT&gt;&gt; Umudum Kendimde...

Müdavim Üye
    Nereden
    izmr-ist-samsun
    "Adi ve kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar. Limited ve anonim şirketlerin yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevlerinde bulunamazlar." madde 43 de de bu yazıyor.? siz madde 47 i kırmızı ile işaretlemişsiniz? madde 43 ü nasıl yorumluyorsunuz?
    Oğuz YETKİN

Müdavim Üye
    Nereden
    izmr-ist-samsun
    özür dilerim sorumu geri aldım
    Oğuz YETKİN