Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KAPICI STOPAJI

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Mustafa Bey ve Kemal bey kusura bakmayın gene ben!

Daha önceki konuşmamda hatırlayacağınız gibi İşhanı kapıcılarıyla ilgili sorunum vardı.

Bu konu hakkında biraz araştırmam oldu ve gene sizlerle tartışayım dedim. Sonuçta doğru noktaya sizler gibi deneyimli kişilerin bilgisinden yararlanarak varacağım.

Burada ki kanun maddesini okuduğumuz zaman (ticari mahalli olmayan yerlerde çalışan kapıcılar) diye bir ibare geçiyor. Bu konuyu tam olarak anlamış değilim. Sizden istediğim ticaret mahalli demek ne demek.?

Benim anladığım kadarı ile Bir işyerinde yapılan kapıcılık diye anlıyorum. Örnek (Gelir vergisi veya Kurumlar vergisi mükellefi olupta yanında bir kapıcı veya kaloriferci çalıştırmak)diye anlıyorumUmarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Ayrıca stopa vergisi hangi hallerde alınır bu konuda yardımcı olurmusunuz.

Burası bir işyeri veya bir ticaret hane değil. Burada sadece toplanan aidatlardan ortak giderler karşılanıyor. Hiçbir şekilde kar amacı güdülmediğinden dolayı stopaj kesintisi uygulanmayacak diye düşünüyorum.

Bu tezlerimle vergi makhemesine başvurmaya karar verdim. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Lütfen araştırmalarınızı ve fikirlerinizi acil olarak söylerseniz sevinirim.

Veya ne halin varsa gör diyorsanız bunu da söyleyebilirsiniz.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Suatcan,

Yargıya başvurmak en iyisi.Mesleki deneyimlerim ile şimdilik bu kadar yazabildim.Diğer meslektaşlarımdasize umarım yardımcı olacaklardır.

Stopaj konusunun kapsamını aslında istisna maddeleri belirlemekte diye düşünüyorum. Burada "neler stopaja tabiyi" bulmaktansa "neler istisna"demek daha kolay olcağı düşünülse gerek gelir vergisi kanununun ilgili istisnalar haricinde tümüvergi kapsamına alınmış görünüyor. Yine bu konuda araştırma yaparım.

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Mustafa Bey söylediklerinize tamamane katılıyorum.

Fakat kimler istisna diye araştırıyorum. Karşıma Ticari mahalli olmayan yerler çıkıyor. Bunun ne demek olduğunu hala anlamış değilim. Eğer bunu çözersem inan işin içinden çıkacağım. Çok geniş anlamı kapsıyor. Herkes fakrkıl manaları çıkarta bilirler.

Örneğin burada benim anladığım şey büyük işyeri sahiblerinin yanlarında çalışan kapıcılar diye anlıyorum. İnsan bu kanunu yazarken birazdaha açık yazar. Bu kanunu yazanlara burada ne demek istediklerini sormak lazım.

Benim söylediğime katılıyormusunuz. Veya buradan sizin anladığınızı öğrenebilirmiyim.

Gerçekten sırf benim için değil diğer arkadaşlarım içinde çok önemli diye inanıyorum. Şu anda Afyon'da tüm işhanı yöneticiliklerine geriye dönük bu ceza geldi. Belki sadece Afyon'da değil tüm türkiye genelinde de çıkmış olabilir. Ya itiraz etmeden boynumuzu uzatacağız. Yada yanlışlığı açığa çıkartacağız.

Eğer bir yanlışlık yoksa gerçekten devletimize helali hoş olsun ama bu madde vardı da neden bu güne kadar beklendi ve ortaya çıktı bunu anlamış değilim

Kusura bakmayın çok konuşuyorum diye ama haksızlığı tahammül edemiyorum.

Umarım başınızı ağrıtmamışımdır.

İlgilenize teşekkür ederim. Diğer meslektaşlarımdan da yanıtlar gelirse sevinirim.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Suatcan,

Başımı ağrıtmıyorsunuz. Bu siteyi ve forumu yardımlaşmak için açtım. Sorununuzu elbette burada tartışacağız.Yazmazsanız zatençözümede ulaşamayız.

Kapıcınız bir iş hanında. Buda sizi 1-0 yenik duruma düşürmüş görünüyor. Ama konuya bakış açınız çıkış noktanız umut veriyor.

Sanırım vaktinizde daralıyor. Şuan aklıma gelenbir mükteza istemek. İkinci olarakdaOdanızdan yardım istemeniz.

Umarım bir çıkış noktası bulursunuz.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Suatcan,

Sayın Gülşen açıklamış ama destek olayım dedim.Tam olarak anlayana kadar sormaya devam edin kimsenin kafası ağrımaz her yazılan her sorunlan olayı biraz daha zihinlere kazır ayrıca kafası ağrıyan cevap vermez olur biter.Rahat olun Sayın Gülşen'e katılıyorum olayı değişik yönlerden ele almak istyorsunuz bu çıkışınız güzel.Ancak herzaman istediğiniz sonuca ulaşamayacağınızıda bilerek "emekleim boşa gitti" diye de sakındüşünmeyin gitmez.

Maddeye dikkat ederseniz istisna "ödemeyi yapanla" değil "hizmetin verdiği yerle" ilişkilendirilmiş.Yani "Ticaret mahalli olmayacak" denmiş.O nedenle ben uzlaşma talep etmenizi tavsiye ediyorum.Davada kazanma şansını zayıf görüyorum.Tabi kikarar sizin eğer açarsanız elimizden gelen yardımıda yaparız.O konudagayet rahat olun.Edited by: mkemal
    Saygılarımla