Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Başbakan’dan Maliye Bakanı’na 6 ay süre

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    <TABLE =Ms&#111;normalTable style="mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 3.75pt 3.75pt 3.75pt 3.75pt" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=699>
    <T>
    <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes">
    <TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=689 colSpan=2>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">HÜRRİYET<?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P> </O:P>[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">09.06.2005, PERŞEMBE
    Başbakan’dan Maliye Bakanı’na 6 ay süre<O:P> </O:P>[/B]</TD></TR>
    <TR style="mso-yfti-irow: 1; mso-yfti-lastrow: yes">
    <TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=660>
    <O:P></O:P>
    <TABLE =Ms&#111;normalTable style="WIDTH: 79.8pt; mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=106>
    <T>
    <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes">
    <TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm">
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">ŞükrüKIZILOT<O:P> </O:P>[/B]</TD></TR>
    <TR style="mso-yfti-irow: 1">
    <TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm">
    <O:P></O:P> </TD></TR>
    <TR style="mso-yfti-irow: 2; mso-yfti-lastrow: yes">
    <O:P> </O:P></TD></TR></T></TABLE>

BUNDAN iki ay kadar önce, İstanbul’da Başbakan Erdoğan ve Maliye Bakanı Unakıtan’ın da katıldığı özel bir toplantı vardı. <O:P></O:P>

Bu toplantıda, benden rica edildiği için, Başbakan’a hitaben, yaklaşık yarım saat süren bir sunuş konuşması yaptım. Konuşmamın bir bölümünde, ‘vergi denetimi’nden sözederken, Başbakan ‘bir dakika’ diyerek araya girdi ve Maliye Bakanı’na da bakarak;

‘Bu vergi denetimi olayı, özellikle denetimdeki çok başlılık, benim de canımı sıkıyor. Maliye müfettişi, hesap uzmanı, gelirler kontrolörü ve denetmen gibi ayrımlara karşıyım. Bakın, Maliye Bakanı yanımda, kendisine bu sorunu çözmesi ve denetim birimlerini birleştirmesi için talimat, bunun için de 6 ay süre verdim. Bu sorun 6 ay içinde kesinlikle çözümlenecek’

dediğinde, dayanamayıp;

‘Sayın Başbakan, bu konuda dediğinizi yapar ve sorunu çözerseniz, tarihe geçersiniz’ diyerek, sunuşa kaldığım yerden devam ettim.

MALİYE BAKANI NE DEDİ?

Başbakan’da oluşan ‘denetimde tek yapı’ düşüncesi aslında yılların sorunu. Ancak ilk kez bir Başbakan, bu konu ile yakından ilgileniyor daha ötesi, Maliye Bakanı’na 6 ay süre vererek, kesin çözüm istiyor. Başbakan’ın bu talimatında, Gelir İdaresi’nin yeniden yapılandırılması sırasında, denetim birimleri arasında yaşanan tartışmaların etkisi de belli oluyordu.

Toplantı bitip ayrılırken, Başbakan ellerimi tutarak iki özel bilgi daha verdi. Ben de tekrar ‘denetim birimlerinin birleştirilmesi konusu yıllardır konuşuluyordu ama Başbakan düzeyinde, bu olaya müdahele hiç olmamıştı’ diyerek, olayın son derece önemli olduğuna değinip, özel toplantıda yaptığı bu açıklamayı yazmak için izin istedim. Başbakan da ‘Tabii yazın. Bu olay benim için çok önemli’ dediğinde, içimden tam ‘Ohh’ demiştim ki Maliye Bakanı birden araya girdi;

‘Efendim, şu anda zaman uygun olmayabilir. Bir süre beklemek de yarar var. Hem bu arada Şükrü Hoca’da konuyu değişik açılardan araştırmış olur.’

Anladım ki Maliye Bakanı, bu özel bilginin, kamuoyuna hemen yansıtılmasını şu aşamada sakıncalı buluyor.

Düşündüm, Başbakan’ın özel bir konuşması ve Maliye Bakanı’na da altı ay süre vermiş. Aceleye gerek yok, üstelik özel konuşmayı yansıtmak şık olmayabilir, diye konuyu yazmayı erteledim.

BAKANIN MESAJI

Aradan iki aya yakın bir zaman geçti. Bir süre önce, Hesap Uzmanları Kurulu’nun 60. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen ‘Kayıtdışı Ekonomi’ paneli vardı. Açılış konuşmasını yapan Maliye Bakanı Unakıtan, konuşmasının bir bölümünde, ‘Maliye Bakanlığı denetim birimlerinin birlik içinde çalışmalarının, kayıtdışı ile mücadele için gerekli olduğunu’ altını çizerek belirtti.

Anladım ki, Maliye Bakanı, Başbakan’ın talimatı doğrultusunda, olayın alt yapısını hazırlıyor ve birleşmenin sinyallerini veriyordu. Toplantıdakiler de mesajı net olarak almışlardı... Konu, yakında daha ayrıntılı olarak gündeme geleceğe benziyor.

Bakalım, bu konudaki gelişmeleri ve dört ay sonra dolacak olan Başbakan’ın verdiği 6 aylık sürede, olayın gerçekleşme durumunu, hep birlikte izleyeceğiz...<O:P> </O:P></TD>
    <TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=19>
    <O:P></O:P> </TD></TR></T></TABLE>
    <O:P></O:P>
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Gülşen,

Yapamazlar bunu Şükrü Hoca'da iyi biliyor.Eğer birgün bunu becebilenler olursa "Özel Bilgi" verecekler/verilecekler kalmaz.O kurul ki "Nereden buldun" yetkisini vergi incelemelerinin (sayı olarak) %90'ını yapan Denetmenlere verdirmedi.Denetmene Holdingi (bünyesinde eski .... bulunan şirketleri inceletirlermi hiç?Sonra Maliye Bakanını'nın işletmelerini, hocaların yayınevlerinideincelemeye kalkanlar çıkar.Edited by: mkemal
    Saygılarımla

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Ekici,

Bu arada acaba bu işten bize nasıl bir angarya çıkar diyede düşünmüyo değilim. Maliye her bir değişikliktebize bir yük geliyor. Umarım bu yapısal değişiklikten zarar görmeyiz.

Vergi Denetmeni olmanız nedeniyle konuyan bizden daha hakimsiniz. Umarım hayırlısı olur.

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Nereden
    Turkey

Bize çok yük çıkacak,

Büyükler minarenin kılıfını da hazırladılar.Orta ölçekliler ya bilemedi ya da bilenlere "eski köye yeni adetmi" diye çıkıştılar ve eklediler filanın muhasebecisi "banka ve çek kayıtlarını" istemiyormuş sen nereden çıkardın diye.

Şimdi banka kayıtlarına el atıyorlar "bu çekin karşılığı" fatura edilmemiş diye şimdi kabak muhasebecinin başında patlayacak niye uyarmadın diye tabi bu suçlamaya gerekli cevabı veremeyende haketmiyor değil bu durumu,

Sayın Taştan Antep de sormuştu; "Du bakali ne olcek"
    Saygılarımla