<TABLE style="mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 3.75pt 3.75pt 3.75pt 3.75pt" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=774 ="Ms&#111;normalTable"><T>
<T>
<TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes">
<TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=764 colSpan=2>
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">
HÜRRİYET<?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P> </O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">08.06.2005, ÇARŞAMBA<O:P> </O:P>[/B]
SSK ve Bağ-Kur affı kime ne getiriyor<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P> </O:P>[/B]</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 1; mso-yfti-lastrow: yes">
<TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=743>
<TABLE style="WIDTH: 60pt; mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=80 ="Ms&#111;normalTable"><T>
<T>
<TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes">
<TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top>
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ŞükrüKIZILOT<O:P> </O:P>[/B]</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 1">
<TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top>
<O:P></O:P> </TD></TR>
<TR style="HEIGHT: 14.4pt; mso-yfti-irow: 2; mso-yfti-lastrow: yes">
<TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm; HEIGHT: 14.4pt" vAlign=top>
<O:P></O:P> </TD></TR></T></T></TABLE>

SSK ve Bağ-Kur’a prim borcu, gecikme zammı ve idari para cezası borcu bulunanlara ‘kısmi af ve ödeme kolaylığı’ getiren düzenlemeye ilişkin tasarının ayrıntıları belli oldu. <O:P></O:P>

SSK ve Bağ-Kur’un kesinleşmiş prim ve faiz alacakları, yaklaşık 28 milyar YTL (28 katrilyon TL) olduğu için, bununla ilgili yasa geniş bir kesimi yakından ilgilendiriyor.

AFFIN KAPSAMI

- SSK’da;
özel sektör işverenlerinin 31 Aralık 2004, kamu sektörü işverenlerinin ise 13 Ocak 2005 tarihine kadar, tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan; sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve sosyal yardım zammını,

- 31 Aralık 2004 tarihinden önce biten ‘ihale konusu işler’ ile ‘özel inşaatlar’ nedeniyle, yeterli işçilik bildiriminde bulunmayan işverenlerin, fark işçilik üzerinden hesaplanan borçları ve gecikme zammını,

- Bağ-Kur’a prim borcu, sosyal güvenlik destekleme primi ve buna bağlı gecikme zammı ile faiz borçlarını, kapsıyor.

BAŞVURU VE ÖDEME

Yasanın Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihi izleyen ayın başından itibaren, ‘iki ay içinde’
yazılı başvuru yapılması gerekiyor. Örneğin, yasa Haziran ayında yayınlanırsa, 31 Ağustos 2005 tarihine kadar, yazılı başvuruda bulunulması gerekiyor. Ödeme talebinde bulunanların, ayrıca teminat göstermeleri de gerekmiyor.

Birikmiş borçların, 18 aya kadar taksitler halinde ödenmesi isteniyor. Ancak, Başbakan’ın müdahalesi sonucu, taksitlerin daha uzun bir süreye yayılması da gündemde.

İNANILMAZ YETKİLER

Tasarıda, SSK ve Bağ-Kur yönetim kurullarına verilen, çeşitli yetkiler var. Örneğin;

- SSK’ya olan borçların,
zam ve faizlerini ana paraya kadar indirebilecek ve/veya borcun asıllarına gecikme zammı ve faiz yerine TEFE, 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren de ÜFE’yi esas alarak, faiz uygulatabilecek.

- Bağ-Kur’luların borçlarında yüzde 30’a kadar indirim yapılabilecek, kalan borç ödenirken herhangi bir zam veya faiz uygulatmayabilecek. Yönetim kurulu, Bağ-Kur borçluları itibariyle farklı ödeme süreleri belirlemeye ve ödenecek taksit tutarını aylar itibariyle farklılaştırmaya da yetkili olacak.

Burada, SSK ve Bağ-Kur yönetim kurullarına verilen yetkiler; özellikle kesinleşen toplam borcun yüzde 30’unu silme, borçlular itibariyle farklı ödeme süreleri belirleme, Anayasa’nın 10. ve 87. maddelerine aykırı.

Ekonomik krizden ya da çok özel bazı sorunlardan dolayı borcunu ödeyemeyenleri anlıyoruz ama borcunu ödememeyi alışkanlık haline getirip, sürekli af bekleyenlere de hiç değilse bundan sonra ‘dur’ diyebilmek için, Anayasa’ya özel bir madde konulacaktı. Sahi o madde ne oldu?

Yetim aylığı kesilenlerin feryadı

SSK’dan aldığı yetim aylığı kesilen, evlenmemiş yetimler, çok zor durumdalar. 4958 sayılı yasa ile yetim aylığı kesilenlerden, daha önce yapılan ödemelerin de geriye dönük olarak istenilmesi, bu insanları perişan etti.

Bir okurumuz, kendisinden geriye dönük olarak ana para ve faiz karşılığı 25.000 YTL’nin icra yolu ile istenildiğini, çaresizlikten zaman zaman intihar etmeyi bile düşündüğünü belirtiyor. SSK ve Bağ-Kur affı Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülürken, İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları, ‘4958 sayılı yasa uyarınca aylıkları kesilen dul ve yetimlere ödenen fazla aylıklar geri alınmaz. Bu konu ile ilgili olarak açılan davalardan vazgeçilir’ diye bir yasa değişikliği önergesi verdiler. Ancak, bu önerge maalesef reddedildi.

Bir yandan 28 milyar YTL (28 katrilyon TL)’lik SSK ve Bağ-Kur affı getirilirken diğer yandan bunun onbinde biri kadar bile olmayan, yetimlerle ilgili ödemenin reddedilmesi, doğru olmadı. Şimdi son umut Meclis Genel Kurulu’nda...<O:P> </O:P></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=11>
<O:P></O:P> </TD></TR></T></T></TABLE>
<O:P></O:P> Edited by: Mustafa Gülşen