DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,


Yeni Geçici Vergi Beyannamelerinin arkasına mutlaka çok yararlı olacak,vergi kayıp ve kaçağını önleyecek bir bölüm koymuşlar.


FATURA BİLGİLERİ(*)


Kafama bazı sorular takıldı.


1-Fatura kesen elemanımız 925126 numaralı faturayı keserken,iki tane boş fatura bıraktığını fark etmiş.Tarih atıp,isim kısmını yazarken hatasını anlamış.


Dönmüş doğru faturayı,925124 nolu fatura olarakkesmiş.925125 numaralıyı iptal etmiş.Bu durumda hangi fatura son faturasıdır ?


2-Yukardaki hadise,senelerdir oto tamirhanesi işleten ufak bir iş yerinde olmuştur.Fatura meblağları 300-500 milyon liradır.


Birde komşusu,yeni açılan otobüs satan bir firma var.Aceleden Fatura bastırmamış,Notere fatura tastik ettirmiş.


Her bir satışı trilyon civarında.Son faturasıda pırıl pırıl bir otobüs satmış.


Faturasını notere tastik ettirdiğinden,matbaaya bastırmadığındanbu bildirimi doldurmayacak mı ?


3-Tamircinin yanındaki Beyaz Eşya satıcısı,son faturada bir Hanım teyzemizinkızının çeyizi olacak beyaz eşya ve tv.falanın tümünü satmış.Üç milyarın üzerinde bir fatura.Hanım teyze vergi mükellefi değil.Beyaz Eşyacı, Alıcı Vergi Kimlik Numarasına ne yazacak.Boş bıraksa mahsuru var mı ?


4-Tamircinin üst katında çok ünlü bir doktor var.Her sene en yüksek vergi ödeyenlerin gösterildiği vergi sıralamalarına girer."Serbest Meslek Makbuzu" kullandığından,Fatura kullanmadığından bu bölümü doldurmayacak değil mi ?


Bizim tamircide,komşuları da çok enteresan insanlar,değil mi ?Meselâ.


Mutlu ve Uzun Yaşayınız


Muammer Sokollu