Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bölge Çalışma, İdari Para cezalarına itir

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609
  Sayı : B.13.O ÇGM.1.05.00.00-S.1.4-
  Konu: İdari Para Cezası
  Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanlığı
  BURSA

  Bakanlığımızca uygulanan 4857 sayılı İş Kanunu'nun 108.maddesinde, 854 sayılı Deniz İş Kanunu'nun Ek 1. maddesinde, 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkındaki Kanunun 30. maddesinde idari para cezalarıyla ilgili itiraz merciinin yetkili idare mahkemeleri olduğu belirtilmiş ve itirazın tebliği tarihindenitibaren en geç yedi gün içinde yapılması gerektiği düzenlenmiştir. Yine, 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun'un 21. maddesinde idari para cezasının itiraz mercii yetkili sulh ceza mahkemesi, itiraz süresinin yedi gün olacağı belirtilmiştir.
  01/06/2005 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren 5326 sayılı Kabahatler Kanun'un 27. maddesinde ise idari para cezasına ilişkin idari yaptırım kararına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç on beş gün içinde sulh ceza mahkemesine başvurulabileceği belirtilmektedir.
  Geçiçi 3. maddesinde, "Daha önce verilmiş olan idari para cezasına ilişkin kararlara karşı henüz iptal davası açılmamış olmakla birlikte dava açma süresinin geçmemiş olması halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren onbeş gün içinde 27. madde hükümlerine göre sulh ceza mahkemesine başvuruda bulunulabilir." denilmektedir.

  5326 sayılı Kanunun 2. maddesinde belirtilen kabahat tanımı ile 3. maddesinde belirtilen "Bu kanunun genel hükümleri diğer kanunlardaki kabahatler hakkında da uygulanır" yönündeki düzenleme Bakanlığımız nezdinde oluşturulan komisyon tarafından değerlendirilmiş, Bakanlığımızın uygulamakla yükümlü olduğu ve idari yaptırım öngörülen kanunların Kabahatler Kanununda düzenlenen hükümlere tabi olacağı sonucuna varılmıştır.

  Bu nedenle, Müdürlüğümüzce uygulanan idari para cezalarına karşı itirazların bundan böyle 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 27. maddesi gereğince kararın tebliği veya tefhim tarihinden itibaren onbeş gün içinde sulh ceza mahkemesine ve Geçici 3. maddesi gereğince daha önce verilmiş olan idari para cezasına ilişkin kararlara karşı henüz iptal davası açılmamış olmakla birlikte dava açma süresinin geçmemiş olması halinde ise bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren onbeş gün içinde sulh ceza mahkemesine yapılacağına bilgilerinizi ve bu hususun üyelerinize duyurulmasını önemle rica ederim.

  Baha TEKELİ
  Bölge Müdürü
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  01.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  52


  Değerli Meslektaşlarım,  2821 Sayılı Kanunun 62.maddesine aykırı olarak 59.Maddesi gereğince Ceza işlemi uygulanan veya uygulanacak olan müşterileri bulunan Arkadaşlarımın yeni TCK'da meydana gelen değişiklik nedeniyle; bu davranışlarından dolayı artık "KABAHATLER KANUNU" na tabi olduğunun ve bu nedenlede kesilecek Cezalarda, eski TCK hükümlerine göre (495.00YTL) değil, nisbi nitelikte yani "Mevcut Asgari Ücretin 1/5'ine tabi tutulması" gerekmektedir. Dosyaların Savcılık aşamasında bu konuyu gözden kaçırmamaları gerekmektedir.Şimdilik bu değişiklik bir kazanımdır.
  Dolayısı ile Çalışma Hukuku açısındanda yetkili Mahkemelerde de değişiklik olmuş ve "İDARE MAHKEMELER" yerine tekrar "SULH CEZA MAHKEMELERİ" yetkili kılınmıştır.
  Sağlıklı ve Mutlu Günler dilerim. Saygılarımla,

 3. #3
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609


  Sayın Kaya,


  Araştırmanızdan ve bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederim. Umarım uygulamada da sizin dediğiniz gibi olur.


  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •