Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SMMM SINAV STRATEJİLERİ

Müdavim Üye
    Nereden
    izmr-ist-samsun
    Bu sınavı ( smmm staj başlatma sınavı) kazanan üstadlar, sınava hazırlanma metodları, hazırlandığı kaynaklar, sınav esnasındaki stratejilerini vs... paylaşırsa sevinirim.
    ( Şu an tavsiye üzerine sayın İslam Çankaya'nın kitabından, günde yaklaşık 3 saat ders çalışarak hazırlanıyorum. -yaklaşık 7 ay bu şekilde hazırlanacağım- tavsiye edebileceğiniz başka kaynak var mı? kaynak çok ama sağlam çalışıldığında gerçekten işe yarar kaynaklar arıyorum)
    Oğuz YETKİN

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı hasanvolkan Nickli Üyeden Alıntı

ASMMMO KURSUNDA HOCALARIN VE DAHA ÖNCE SINAVA GİRENLERİN YETERLİLİK SINAVI HAKKINDAKİ TAVSİYELERİ

Temel Hukuk :
    Derse giren hoca geçmiş dönem sorularının sıklıkla tekrarlandığını ve ortalama yükseltmenin sağlanabileceği bir ders olduğunu söyledi. Yararlanılabilecek kaynak Arif KOCAMAN’ın kitabı. Zira sorularda bu kitaptan hazırlanıyormuş.

Finansal Muhasebe :
    Sorularda verilmemiş olmasına rağmen, açılış-kapanış maddelerini mutlaka yapın. Kdv tahakkuk kaydını mutlaka yapın. Reeskont varsa açılış maddesinin hemen ardından ters kayıt yapın. Dönem karı var ise açılışta geçmiş yıl karına aktarın. Gelir tablosu ve bilançoyu doğru olmasa da mutlaka yapın. Ayrıca en az 2-3 tane monografi mutlaka çözün. Sınavda hesap makinesı kullanabilirsiniz. Sınava giderken yanınızda cetvel de götürün. Bu sınavda kağıdı güzel kullanmanın da önemi var. Yararlanılabilecek kaynak, Tesmer’in çıkmış sorular kitabı (2008 baskısı mevcut).

Mali tablolar analizi :
    Cevaplarınızda yorum yaparken net olun. Dolambaçlı cümleler kurmak yerine nokta atışı diye tabir edeceğimiz cevaplar vermeye çalışın. Birbirinden farklı sorular çözmeye çalışın. Yararlanılabilecek kaynak, Tesmer’in çıkmış sorular kitabı (2008 baskısı mevcut).

Maliyet Muhasebesi :
    Vallaha bundan hiçbir şey anlamadım. Derse giren hoca saolsun çok iyiydi. Tek söyleyebileceğim ve hocanında ısrarla söylediği; bol bol farklı tarzlarda sorular çözmeniz. Yararlanabileceğiniz kaynak yine Tesmer’in çıkmış sorular kitabı ile YURDAKUL ÇALDAĞ maliyet kitabı

Denetim :
    Bütün hocaların söylediği gibi bu derse giren hocada; sınav sistemindeki değişikliğe vurgu yaparak özellikle bir yer söylemedi. Özellikle denetimde yelpazenin iyice genişlediğini ve bir konu başlığı altındaki herhangi bir konunun bile soru olarak karşımıza çıkabileceğini söyledi. Özellikle üzerinde durulması gereken konular; gelir tablosu ilkeleri, bilanço ilkeleri ve özellikle iç kontrol sistemi. Mali tablolar analizinin aksine konunun dışına çıkmadan ve sınavı değerlendirenlere soruyu bilmiyor edebiyat yapmış dedirtmeyecek şekilde ve uzunlukta cevabınızı yazın. Yararlanılabileceğiniz ve ısrarla önerilen kitap Ömer DUMAN’ın kitabı. (Yeni baskısı piyasada mevcut)

Meslek Hukuku :
    3568 sayılı kanunun yanı sıra yeni çıkan yönetmeliklerinde sınavlarda yer bulacağı herkesçe malum. Onun için hem kanun hem de yönetmelikler iyice incelenmeli. Ayrıca daha önce sınava girenlerin söylediklerini aktarayım; meslek hukuku genelde ortalama yükseltme için birebir görünse de, sınavı değerlendirenlerin belki de en çok puan kırdıkları dersmiş. Geçenlerin ortalama başarı puanı 50-65 aralığında imiş.

Vergi Mevzuatı :
    Tam bir soru deryası. Vergiyi ilgilendiren her kanundan soru gelebilir. Belki de bu sınavda biraz da şansın yanımızda olmasını beklememiz gerekecek. Cepte taşınan “Tüm vergi kanunları” isimli kitabı her fırsatta okumamız gerekebilir. Maliyetle birlikte özel ilgi ve alaka gerektiren bir ders olarak görüyorum. Temmuz ayındaki sınavda mali tatil ile ilgili bir soru belki gelebilir diye düşünüyorum.

Başarılar,
    <<HaYaT>> Umudum Kendimde...

Müdavim Üye
    Nereden
    izmr-ist-samsun
    sayın hasan Bey
    verdiğiniz bilgi ve tavsiyeler için çok teşekkür ederim.
    Oğuz YETKİN

Yeni Üye
    staja başlama için İslam Çankaya yeterli....
    Hasanvolkan beyin verdiği bilgiler yeterlilk sınavına gireceğiniz zaman değerlendirmenizi öneririm...

Müdavim Üye
    Nereden
    izmr-ist-samsun
    sayın yusufi;
    staj başlatma sınavı senede 3 kez yapılır. 2 senede toplam 5 kez girme hakkınız vardır. bir sonraki gireceğiniz staj başlatma sınavı başarısız olduğunuz dersleri kapsar. ve staj sonrası bitirme sınavına girilir. bunlar doğrumudur?
    bir de sizden öğrenmek istediğim: ben nisan 2009 daki sınav için hazırlanıyorum. dosya işlemleri için ne zaman nereye başvurmalıyım? dosya açtırma sınavı kazanmadan öncemi ? sonra mı? sınav bildiğim kadarıyla sadece istanbul ve ankarada. doğru mu?
    bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
    Oğuz YETKİN

Üye
    Nereden
    KDZ.EREĞLİ
    Sayın Oğuz bey,
    Evet staja başlama sınavı senede 3 kez yapılmaktadır. Sınava girmeden önce dosya açtırmanız gerekmektedir. Dosya açtırabilmek için başvuru dönemleri vardır. 2009 yılı sınavına hazırlandığınızı belirtmişsiniz. Bunun için Aralık ayı içerisinde odanıza başvurmanız ve gerekli evrakları tamamlamınız gerekmektedir. Toplam 10 sınav hakkınız var. Sınavda başarısız olduğunuzda tüm derslerden tekrar sınava giriyorsunuz. Kazandığınız taktirde staja başlama dönemleri var o dönemlerde staja başlayabiliyorsunuz. Staj sürenizde artık 3 yıl. Staj sonunda yeterlilik sınavında toplam 5 hakkınız var. Kazanamadığınız taktirde başarısız olduğunuz derslerden sınava giriyorsunuz.
    Başarılar dilerim..

staja başlama
    başvuru dönemleri sınav zamanı
    NisanHaziran
    Ağustos Kasım
    AralıkMart

\"Düşünceleriniz ne ise yaşamınız da odur, yaşamınızın gidişini değiştirmek istiyorsanız düşüncelerinizi değiştiriniz\"

Üye
    Nereden
    KDZ.EREĞLİ

Sizin de belirttiğiniz gibi sınavlar sadece İstanbul ve Ankara' da yapılmaktadır.
    Herkese iyi çalışmalar
    \"Düşünceleriniz ne ise yaşamınız da odur, yaşamınızın gidişini değiştirmek istiyorsanız düşüncelerinizi değiştiriniz\"

Müdavim Üye
    Nereden
    izmr-ist-samsun
    sayın duygu gemisi;
    verdiğiniz detaylı bilgi için çok çok çok teşekkür ederim.
    Oğuz YETKİN

Üye
    Nereden
    KDZ.EREĞLİ

Bu sınava girmeye karar verdiğimde bendesizin gibi başvuru ve kaynaklar konusunda fazla bilgi sahibi değildim. Kime danıştıysam hep sınavın zorluğundan bahsettiler. Daha açıkçası korktum ve bir sene bekledim zaten okulumda yenida bitmişti. Ağustos 2008 de staj başvurumu yaptım. Kasımda ilk sınavıma girdim ve kazandım. Şu anda 6,5 aylık stajyerim. Size tavsiyem tek bir kaynaktan düzgün çalışmak. (Kitap haricinde; TESMER'in hazırlamış olduğu stja başlama cd'sinin sadece sorularına bakın)
    Geçmiş yıl sorularına bakmayı unutmayın.
    Tekrar başarılar dilerim...

Müdavim Üye
    Nereden
    izmr-ist-samsun
    önerilerinizi mutlaka dikkate alacağım. korku olayına gelince bende deli cesareti var. sınavdan korkmuyorum. işten çıkıyorum her akşam 2 saat ders çalışıyorum. sabah saat 05.00 de kalkıyorum 1 saat ders çalışıyorum, spor a gidip geliyorum , 1 saat daha ders çalışıyorum. islam çankayanın kafam kadar kocaman 2 cilt kitabı var. yemin ettim satır satır ezberleyeceğim. gözüm dönmüş şekilde ders çalışıyorum bu sınavı kazanacağım. umarım siz de stajı bitirip, iyi bir mali müşavir olursunuz.
    hayatın en güzel noktalı virgülleri, en güzel dileklerinizin sonuna gelmesini temenni ederim.
    Oğuz YETKİN