Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: S,M ve S.M Mali Müşavir ne İŞ yapar?

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Evet size bu soruyu soruyorum bizim işimizin ne olduğunu bilen yazsın.
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    Teoriye Göremi Pratiğe Göremi ikisi arasında dağlar kadar fark var.
    "Aslında, Bir Çocuğa "YOK" Demekmiş En Zor Olan... hsyn_

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Teorik olarak başlayalım birde pratiğe bakalım gerçekten mesleğimizi yapıyormuyuz.
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Evet yazan olmadğına göre ne yaptığımızı bilen yok demek.
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    3568 sayılı karun madde 2
    Muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin konusu: Gerçek ve tüzelkişilere ait teşebbüs ve işletmelerin;
    a) Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, defterleri, tutmak, bilanço, kâr-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini düzenlemek ve benzeri işleri yapmak.
    b) Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, mali mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak.
    c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.
    Yukarıda sayılan işleri; bir işyerine bağlı olmaksızın yapanlara serbest muhasebeci mali müşavir denir.
    (A) fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yazılı işleri yapmanın yanında Kanunun 12'nci maddesine göre çıkartılacak yönetmelik çerçevesinde tasdik işlerini yapmaktır.
    Yeminli mali müşavirler muhasebe ile ilgili defter tutamazlar, muhasebe bürosu açamazlar ve muhasebe bürolarına ortak olamazlar.Edited by: alper
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Müdavim Üye
    Nereden
    Kütahya
    MERHABA,

TEORİK OLARAK 3568 SAYILI YASANIN 2 MADDESİNDE YAZILI İŞLERE YAPARLAR AMA PRATİK OLARAK İSE HER TÜRLÜ İŞİ VE ANGARYALARI YAPARLAR. MESLEK MENSUPLARININ YÜKÜ O KADAR ÇOK Kİ.

GERÇEK MESLEĞİMİZİ YAPMIYORUZ.

İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

S.M. BÜLENT TOPRAKTAN KÜTAHYA

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    ALPER BEY BİLİYORSUNUZ MADEM NİYE SORUYORSUNUZ.

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Nilüfer hanım tabiki biliyorum ama orda yazılanları hangimiz yapıyoruz herkes işimizin angarya olduğunu biliyor.
    Ben sordum ama kimse cevap yazmayınca yazdımki belki biri çıkar da ya ben bunları yapıyorum dermi diye ama zannetmiyorumki birileri yazsın bunu.
    Biz devletin vergi toplayıcıları gibi çalışıyoruz.
    Bir ayımızı bi düşünün kdv muhtasar sigorta derken vergisel çalışmadan başka neler yapıyorsunuz mevzuat takibine zaman kalmıyor.
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ordu
    merhaba bence yaptığımız iş angaryadan da çıktı galiba,
    yıl sonunda gelir ve kurumlar vergisinde matrah artırımı isteyen vergi dairelerimiz değil mi bizden,defterini tuttuğum ve yeni açılmış olup 200- 250 milyar lira yatırım yapıp ta ilk yıl zarara giren bir şirkete zarar etmeseymiş yada o kadar yatırım yapmasaymış zihniyetinde olan ve hala matrahında kar görmek isteyen vergi dairesi için zaten angarya işler memurluğundan çıkıp boş işler memuru olan biz değilmiyiz artık.durum böyle olunca bu mesleği hak edene kadar çektiğimiz çileler sadece bize ismimizin başına S.M veya S.M.M.M ÜNVANI OLARAK KAR KALMIYOR MU ???????
    ERSOY KARAOĞLAN

Üye
    Nereden
    Türkiye
    saygıdeğer arkadaşlarım;önce hadiseye birkaç pencereden bakmamız gerekiyor.Yazdıklarınızın tamamı doğru.İşin hammallık kısmı doğru,daire ile olan ilişkiler bazında yazdıklarınız doğru,ne diyorsanız doğru.Muhasebeci ne yapar koınusu çok detay birkonu.
    Muhasebeci mükellefe göre vergiyi kaçıran,mükelleften muhasebe ücreti istemeyen,gerektiğinde mükellefin vergisini yatıran bir kişi veya mükellef sıkıştığında ona kefil olabilen kişidir.
    Arkadaşlar bunlar kendiliğinden olmadı.Biz mesleğimize saygı duymadığımız sürece bunlar ve bundan sonra daha da kötü şeyler olacak.ayda 50YTL para alacağız diye her numarayı deneyip bir başka arkadaşımızın mükellefini çalan yine biz bu mesleği yapan insanlar değilmiyiz?Gelen bir mükellefe nereden ne için geldiğini sormadan üzerine balıklama atlayan bizler değilmiyiz?Bu gibi nedenleri çoğaltığımızda mesleğe olan saygınlık azalacak yaptığımız işinde bir kıymeti olmayacaktır.
    BU böyle devam edcektir.kendinize iyi bakın iyi çalışmalar diliyorum.

İLYAS UYGUR SMMM-HATAY ODASI