Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kapıcılarda Stopaj ödemesi

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Tüm meslektaşlarıma hayırlı işler

Benim takıldığım bir konu var. Bu güne kadar yapmış olduğum işlemlerde Apartman kapıcılarına stopaj ödemesi yaptırmıyordum. Buna büro bulunan işyerlerinde çalışan kapıcılarda dahil.

Ancak Vergi dairesiapartmanlarda çalışanlar muaf, fakat büro ve işyeri bulunan örneğin (vakıf işhanı) apartmanlarda çalışan kapıcılar stopajdan muaf değiller diyebu işyerine geriye dönük takdir komusyonundan stopaj kesintisi uygulamış bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdidenteşekkür eder işlerinizde başarılar delirim. Edited by: suatcan

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Suatcan,

GVK/23 Madde 6 Fıkrası aşağıdaki gibidir.

6. Hizmetçilerin ücretleri (Hizmetçiler özel fertler tarafından evlerde, bahçelerde, apartmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği, süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde çalıştırılanlardır.) (Mürebbiyelere ödenen ücretler istisna kapsamına dahil değildir);

Yine de bu konuyu bir araştıralım.

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Suatcan,

Sayın Gülşen'in alıntıladığımaddeye göre ticari mahallerde çalışan hizmetçilere (kapıcılarda bu kapsamdadır) ödenen ücretler için istisna söz konusu değildir.O nedenle vergi dairesinin işlemi doğrudur.

Ancak matrah, takdir komisyonunca belirlenirken (özellikle belirlenen matrah ödenen ücretle aynımıdır, gerekli yoklama ve tespitler yapılmışmıdır, ticarethane ve meskenlerin bulunduğu sitelerde sadece meskenlere hizmet verenler varsa istisnadan yararlandırılmışmıdır?) doğru işlem yapılmışmıdır ona da dikkat etmek gereklidir.
    Saygılarımla

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Mustafa Gülşen ve Mustafa Kemal Bey'in dikkatine

Söylemiş olduğunuz maddeleri bende daha önce inceledim. Fakat (ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği) ibaresini bende okudum.

Fakat bu ibareden herhangi birşey anlamadım.(belkide işime gelmediğinden dolayı) [img]smileys/smiley4.gif[/img] Yaklaşık 5 sene öncetutmaya başlamış olduğum. işhanı dosyasına benden daha önce de bildirilmediği için ve vergi dairesine sözlü olarak sormamdan dolayı stopaj beyannamelerini vermedim. Ben burada normal kapıcılık olarak düşündüm. Bununla ilgili yazılı bir evrak almadım.

Fakat daha sonra vergi dairesinin müdürünün ve memurlarının değişmesi bana bu neticeyi doğurdu. Geriye dönük dosya ne zaman dan açıldıysa yaklaşık 8 senelik takdir komisyonundan stopaj vergisi ve Vergi ziyai cezası uygulandı.

Burada çalışan kapıcılar ve kalorifercilerin diğer apartman dairelerinde çalışan kapıcı ve kalorifercilerden ne farkı var acaba. Diğrleri 412.50.-YTL maaş alırken aynı işi yapan ve belkide işleri daha ağır olan işhanı kapıcılarının normal asgari ücret olan 350.00.-YTL maaş almaları bence normal değil.

Bir diğer konu da burada çalışan işçilere bu güne kadar ödenen maaşları hep normal kapıcılar gibi ödendi ve stopaj kesintisi hiç uygulanmadı. Hem işçilere fazla maaş vereyim hemde daha sonra stopajını kendi cebimden ödeyeyim.

Yani sizin anlayacağınızmağdur durumdayım. Bu konu hakkında bana yardımcı olursanız ve hangi yolu takip etmem gerektiğini söylerseniz sevinirim.

İMDAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAT [img]smileys/smiley18.gif[/img]

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Suatcan,

Evet incelediğiniz gibi yasa hükmü böyle, yasa haksızlığa neden oluyor diyorsanız o başka ama uygulama bu yönde olacaktır.Ayrıca evvelce eksik veya yanlış uygulama yapılmış olmasıda gerekçe yapılamaz malaesef.

Diğer taraftan 8 yıl geriye gidildiğinden bahsediyorsunuz 5 yıllık zamanaşımını dikkate alınız (tabi takdire sevk zamanaşımını durdurur buna da dikkat etmek gerekir).
    Saygılarımla

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Mustafa Gülşen sizdende bir yanıt almak isterdim.

Konuya tek bir cevap verdiniz. Sadece o kadar. Bu konuyu genede bir araştıralım dediniz ama cevap gelmedi M.Kemal beyin dediklerini katılıyorum. Ama ben başka bir çıkış yolunun olup olmadığını araştırıyorum.

İşçilere bu güne kadar ödenen maaşlardan sadece ssk ve damga vergisi kesilerek ödenmesi acaba bir çıkış yolu olamaz mı sonuçta aldıkları ücret bordrolarında belli ve hepsi teker teker imzalatılmış durumda.

Burada benim demek istediğim bu güne kadar hem işçilere yüksek maaş ödendi hemde geriye dönük gecikme zammı ile birlikte stopaj ödemesi yapılacak.

Acaba ödenen maaşları ücret bordroları ile delil olarak göstersek bu olayı çürütmüz olurmuyuz.

Acil olarak cevap verebilirseniz sevineceğim.

İşlerinizde başarılar dilerim.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Suatcan Dökmecioğlu,

Siteminizi anlaya biliyorum. Zor durumdasınız. Ancak, buırada biraz bana haksızlık ettiniz. Sayın Ekici, değerli üstadlarımızdan birisidir. Kendisine e-posta ile ulaşarak sizin sorununuz hakkında foruma yazması için yardım istedim. İşte araştırmam. Elimden gelenide bu.

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Mustafa bey kesinlikle beni yanlış anlamayın

Bu şekilde olduğunu bilmiyordum. Eğer sizi kırdıysam Hem M.Kemal beyden hemde sizden özür diliyorum.

Umarım affedersiniz.

İlginize teşekkür eder İşlerinizde başarılar dilerim.

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Suatcan,

Sayın Gülşen daha fazlasını yapıyor.Bu bilinmekte diye ben açıklama gereği duymadım.Sanırım mesele kalmadı.[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Yazmaya devam edin bu tür forumlarda belki her zaman istediğiniz sonuca o an ulaşamazsınız ama belli bir süreyi değerlendirmeye tabi tuttuğunuzda çok şeyin değiştiğini göreceksiniz bizler için öyle oldu.

İleri sürmeyi düşündüğünüz bilgi ve belgeler zaten vergi dairesince yapılan işlemi destekliyor görünüyor.Şimdi yapılacak en doğru iş süreleri geçirmeden uzlaşma hakkından yararlanmak diye düşünüyorum.Ancak salınan vergi ve cezalarda bir yanlışlık (hesap hatası gibi, meskende çalışan kapıcının ticaret mahallinde çalıştığının kabul edilmesi gibi) varsa ona göre konuyu irdelemeye devam edebiliriz.
    Saygılarımla

Yeni Üye
    Apartmanımzda iki kapıcı var . normal olarak asgari ucretle calisiyorlar. Pazar ve tatil günleri de fazla mesai yaptıkları için ilave ücret alıyorlar. Fazla mesaileri gereği maaşlari asgari ücreti aştığı için buna ilişkin SGK primini ödüyoruz. Ancak GVK nun ilgili maddesi gereği gelir vergisi odemiyoruz. Asgari ucreti asan kısmı için Gelir vergisi beyannamesi vermemiz gerekir mi?
    Yardımcı olursanız cok sevinirim.
    ugur