Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Eksik Gün Bildirim Formu Cezası

  1. #1
    Yeni Üye Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    13.Nisan.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    3
    Eksik günlerin kuruma bildirilmemesi gibi bir durumda kurumun uyguladığı her hangi bir ceza varmı? Bilgi verirseniz sevinirim, herkese şimdiden teşekkürler
    [img]smileys/smiley32.gif[/img]

  2. #2
    Üye
    Üyelik tarihi
    01.Şubat.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    69
    Sn
    Eksik gün bildirimini normal süresi içinde verdiyseniz problem söz konusu olmaz.

    16-313 sayılı genelgenin II-A.11. bendi aşağıdaki gibidir.

    11) Ay içinde (30) günden az çalışan veya eksik ücret ödenen sigortalılara ilişkin belgelerin internet ortamında Kuruma gönderilmesine imkan bulunmadığından, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin ekinde (Ek-8) yayımlanan “Sigortalıların Eksik Gün Bildirim Formu” ve eki belgelerin, ait olduğu aya ilişkin Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin Kuruma verilmesi gereken yasal süre içerisinde Kuruma doğrudan verilmesi <B style="mso-bidi-font-weight: normal">veya taahhütlü, iadeli taahhütlü veyahut APS yoluyla gönderilmesi gerekmektedir[/B].<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Şunları da eklemekte yarar var.

    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Eksik gün bildiriminin bildirge verme süresi içinde yapılmaması veya kurum tarafından yapılan bildirimin geçerli sayılmaması durumunda ne olacağı konusu da SSK mevzuatının 79. maddesinin 2. ve 3. bentlerinde düzenlenmiş. Bu bentler de aşağıdaki gibidir.

    [/I][/B]
    MADDE - 79
    4447 Sayılı Kanun’un 11’inci maddesi ile eklenen fıkra. Yürürlük : 1.1.2000) Ay içinde bazı işgünlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalıların <B style="mso-bidi-font-weight: normal">otuz günden az çalıştıklarını açıklayan bilgi ve belgelerin işverence prim bildirgelerine eklenmesi şarttır[/B].

    (4447 Sayılı Kanun’un 11’inci maddesi ile eklenen fıkra. Yürürlük : 1.1.2000) Sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin Kuruma verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Kurumca geçerli sayılmaması halinde, otuz günden az bildirilen sürelere ait primler Kurumca Re’sen tahakkuk ettirilerek 80’inci madde hükümlerine göre tahsil olunur.[/B] Uygulamanın usul ve esasları altı ay içinde yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir