Meslek yasası değişiyor.Mali Müşavir adayı olarak yasanın stajyerlik kısmıyla daha çok ilgileniyorum. Mevcut Yasada Mali Müşavir olmanın şartları belirlenmiştir.Yasada olmamsına rağmen turmobyasanın vermiş olduğu yetkiyle çıkarmış olduğu yönetmelikle staja başlama sınavı adı altında bir sınav yapmaktadır.
Çok merak ediyorumacaba başka hangi meslekde var böle bir uygulama. Daha Staja bile başlamadan birkişiyi değerlendirmek nasıl bir anlayıştır. Stajyerlikmesleki bilgi ve tecrübe edinmedirbu sınav neyi amaclamaktadır. Hani birileri ya mesleğe girmek isteyenler çok fazla bunları elemek lazım mantığıyla bunu yapıyorsa işte size fırsat yasa değişiyor. Herkes işini yapsın ben işletme mezunu olarak Avukatlık yapıyormuyum? O zaman niye Hukukmezunu biri Mali Müşavirlik yapma hakkı veriliyor?Yapın baskınızı çıkarın yasadan Hukukdan mezun olanlar giremesinmesleğe.
Tek sorun bumu dersenizhayır.
Bakınız mevcut yasada staj başlama sınavı yok ama staj bitiminden sonramali müşavirlik sınavı var veyine mevcut yasada sınavın nasıl yapılacağı, hangi konularda sınava tabi tutulacağı yer alıyor.
Yasada Staja başlama sınavı olmadığı için sıavın nasıl yapılacağıhangi konuların sorulacağı gibi mevzuda yer almıyor.Anlayacağınız Turmob yönetmelikle getirdiği bu sınavı nasıl isterse öyle yapabilir istediği konuları sorabilir.
Böyle olmasa hukuk mezunu bir kişiye daha sıtaja başlamdan Maliyet Muhasebesi sorusu sorulmaz heralde.
Yine şunu sormak lazım
Staj Başlama sınavını kazanmayan birkişiyi stajer dahi saymayacaksınız ama staj dosya ücreti alacaksınızneden bu uygulama. Sınavı kazansın dosyasını öyle açın.
Bununla bitmiyor sorunlar hani ülkemin eğitim kurumları yetmiyor dersanelere gidiyor ya kardeşlerim.Staja Başlama Sınavı içinde dersaneler var hengün çoğalıyormecburen gideceğiz.
Hep kötümser olmayalım kursa gitdiğiniz dönemi staj süresinden sayıyorlarunutmayın.
Buda iyi haberim olsun.