Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KİRALANAN ARACININ SİGORTA POLIÇELERİ

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  02.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  2,754


  şubat ayında işletmemize taşıt kiraladık, kiraladığımız taşıtın trafik ve kasko giderleri kiralayan tarafından ödenecektir demektedir kira sözleşmesinde 2004/10 ayında yapılan trafik ve kasko poliçlerini gün hesabı yaparak 2005/2 ayından sonraki rakamı giderlere işleyebilirmiyiz.

 2. #2
  Ziyaretci


  Sayın Ceyhun,


  1-İşletme kiraladığı araçlar için sigorta ücereti ödüyor mu? 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  02.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  61
  Arkadaşım muhasebede "dönemsellik kavramını" unutma bu konuya nazaran herbir belge kendi döneminde işlenir. Farklı bir dönemin giderlerini tekabül etmeyen döneme gider olarak işlenemez.
  Gerçekçi Ol İmkansızı İste

 4. #4
  Ziyaretci

  Aslında buradaki sorumun maksadı, işletmenin bu gideri yazabilmesi için kasasından veya mahsuben bir şekilde çıkıp çıkmadığıdır.


  2004 yılında düzenlene bir trafik poliçesinin ödemesi bu tarihde zaten yapılmıştır. İşletme 2005/2 ayında kiraladığı bu araç için bu bedeli ödemesi mümkün değildir. Fakat sonradan ödendi ise burası tartışılır.


  Kasko olayında ise, poliçe üzerinde "sigorta ettiren" ve "sigortalı" ibareleri vardır. Eğer birkasko olayı mevcut ise bunun zeyil ile "sigorta ettiren" sıfatının değiştirilmesi gerktiğini düşünüyorum.


  Başka bir konu iseVUK kanununda belge düzelleridir. Burada düzenlenen belge, araç sahibine aittir. Bu nedenle işletme adına olmayan bir belgenin kayıtlara intikali denetimde sıkıntı yaşatabilir.


  Bu konuyu elektrik , su ve telefon abonelerinin işletme üzerine olmaması ve işletme sahibinin bu giderleri kayıt etmesi durumunda yaşanan bazı olaylardan hatırlıyorum.

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  02.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  2,754


  Sayın .... sistem73 zaten farklı bir döneme ait giderleri yazmak amacımızda olmadığımızı , kiralama döneminden sonraki giderleri yazabilirmiyiz sorumda zaten bunu yazmıştım.Sayın Gülşen 1-İşletme kiraladığı araçlar için sigorta ücereti ödüyor mu? diye sormuş.Evet kiraya verenle sözleşmede bunların kiralayana ait olduğunu belirtmiş ve kiralama dönemine takabul eden trafik ve kasko bedellerinin ücretini talep etmektedir ve işletmede trafik ve kaskodaki kiralama dönemine ait sigorta bedelini hesaplayıp kiraya verene ödeyecektir.


Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •