Adsl Güvenlik
<HR style="COLOR: #d1d1e1" SIZE=1>

1. Modem ayarları sayfasına giriş yaptığınız "admin" ve "user" şifrelerini değiştirin.

2. Modem ayarları erişim için kullandığınız portu değiştirin. Örnek : https://10.0.0.2 yazdığınızda 80 numaralı porttan giriş yapılıyor. Bu ayarı "Misc configuration" ayar kısmından değiştirin. Portu değiştirdiğinizde giriş için yazdığınız Ip adresiniz sonuna değiştirdiğiniz portuda eklemeniz gerekmektedir. Örnek : https://10.0.0.2:7000 gibi.

3. Modem ayarlar kısmında "Misc Configuration" bölümünde FTP (21) ve TELNET (23) portları Enable olarak gelebilir. Bu portları kullanmıyorsanız Disable olarak değiştirebilirsiniz.DMZ 'yi "Enabled" yaparak DMZ HOST IP kısmına bilgisayarınıza ait olmayan bir Ip adresi yazabilirsiniz (Örnek : 10.0.0.66)

4. Modeminizin özellikleri arasında Firewall varsa bunu etkinleştirip portlarınızı biraz daha güvenli yapmanız mümkündür.

5. Modeminizin Router özelliği sizi dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı koruma görevi üstlenir.Ethernet+Router+USB modemleri tercih edebilirsiniz.

6. USB modemlerin 135 ve 139 portları açıktır.Dışarıdan gelebilecek saldırıları tek başına engelleyemez.Bu saldırılar Adsl bağlantınızın yavaşlasmasına sebep olabilir.Bununla beraber Bilgisayarınıza virüs Trojen bulaşma ihtimali oldukça yüksek olacaktır.Mümkün oldukça USB Adsl modemlerden uzak durmanız gerekmektedir.

7. Elinizde USB modem varsa ve 135, 139 gibi portlardan bilgisayarınıza saldırı geliyorsa. Port güvenlik bölümündeki "NETBIOS (137, 138, 139) ve "Dcom RPC(135) " yazılarını okuyarak ayarlarınıza uygulayın.

9. Adsl = Internet ise Internet = Bilgisayar demektir.Yukarıda anlattığım ayarlar yapıldıktan sonra Windows kullanıyorsanız "Windows Güvenlik" ve "Port Güvenlik" bölümlerini iyi okumalısınız.Daha sonra AnaSayfa dan "Program Download" bölümündeki Kerio Firewall, AntiVir, Ad-Aware, Hijackthis, WebClean, Active Ports programlarını yüklemelisiniz.

10. Bütün bu ayarları yaptıktan sonra

* Firewall ve Trojen Virus için yüklediğimiz programlarımızı güncel tutmalıyız.

* Crack,Adult, Warez gibi sitelere girişte yüklemiş olduğumuz firewall lar açık olması gerekmektedir.

* "Dökümanlar" bölümünde yazmış olduğum tüm dökümanları okumanızı tavsiye ederim.

* Bilmediğiniz programları bilmediğiniz sitelerden yüklemeyin. www.google.com bu arama motorunda detaylı bir şekilde arama yaptıktan sonra istediğiniz özellikte düzgün programlar bulabilirsiniz.