Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Adsl Modem Incelemeleri!

Hybrid View

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    D-Link DSL-500G
    Kutudan Ethernet ve telefon kabloları, güç adaptörü, kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. D-Link DI-804HV diğer harici modemlere göre fiziksel olarak biraz daha küçük ve görsel açıdan daha çarpıcı. Kutu içeriğinde hemen bir not kağıdı dikkatinizi çekiyor. Web tabanlı yönetim birimine erişim için kullanım kılavuzunda yazan 10.1.1.1 IP’si yerine 192.168.1.1 IP’sini kullanmanız gerektiği bildiriliyor. Genel olarak Web tabanlı yönetim birimi oldukça kullanışlı denilebilir. Web tabanlı yönetim biriminin sade olması önemli, yoksa kısa süre içerisinde menüler arasinda kaybolabiliyorsunuz. Kurulum sırasında bu model ile pek bir problem yaşamadık, kolayca 2-3 dakika içinde internet’e bağlanabildik. Genel kullanım için uygun bir model denilebilir. Satış fiyati 95 dolar olarak belirlenmiş.

AdAdsl USB
    Işte size ilginç bir ürün. Testimize katılan modemler içerisinde en küçük boyuta sahip ADSL modem olması yanında bir diğer ilginç özelliği ise Türkiye’de tasarlanıp üretilmiş olması. Türkiye’de tasarlanmiş ama tabii ki çipset olarak Connexant’ın ADSL çipsetini kullanıyor. Kutudan USB ve telefon kablosu, kullanım kitapçığı ve kurulum cd’si çıkıyor. Ayrıca bir güç adaptörüne sahip değil, gerekli elektriksel gücü USB arabiriminden alabiliyor. Web tabanlı yönetim arabirimi tamamen Türkçe. Tabii ki tamamen Türkçe olması bir artı sayılabilir. Kurulum ve çalışır hale getirmek için 2-3 dakika yeterli. Performans olarak da bekleneni sunabiliyor. Ancak içinden çıkan kullanım kılavuzu daha geniş kapsamlı olabilirdi. Ayrıca sürücü cd’si de kopya bir cd olarak geliyor. Türk malı olması, özellikleri ve performans olarak diğer modellerden aşağı kalmaması çok güzel ancak 90 dolarlık fiyatı rakipleri ile karşılaştırıldığında biraz yüksek kalıyor.

AdAdsl Router Modem
    AdAdsl Router da Türkiye’de dizayn edilmiş bir model. Bu modelde hem USB hem de Ethernet port’u bulunuyor. Kutudan USB ve Ethernet kabloları, telefon kablosu, splitter, güç adaptörü, kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. Kutuya dahil edilen splitter aynı zamanda yüksek elektrik darbelerine karşı korumalı (Surge Protection). İsterseniz dört adet Ethernet port’u barındıran bir modelde opsiyonel olarak sunuluyor. Ancak tabii ki sadece bir USB ve Ethernet port’una sahip model ile de internet bağlantınızı paylaştırmanız mümkün. Web tabanlı yönetim birimi yine tamamen Türkçe ve diğer Connexant çipsetli modellerden farklı değil. Kurulum çok fazla vaktinizi almıyor. Birkaç dakika içerisinde internete bağlanabiliyorsunuz. Ancak 120 dolarlık fiyatı rakipleri ile karşılaştırıldığında biraz yüksek sayılabilir.

Zoom X5
    Zoom ADSL modemleri Türkiye’de en çok satılan markalardan biri. Zoom X5 bu serinin en üst modeli. Paketden USB ve Ethernet kabloları, telefon kablosu, Splitter, güç adaptörü, kullanım kılavuzu (Türkçe) ve sürücü cd’si çıkıyor. Zoom X5 de 4 adet Ethernet port’una sahip bir switch. Kurulumu basit ve internet’e bağlanmanız diğer modellerdeki gibi birkaç dakikayıi geçmiyor. Web tabanlı yönetim arabirimi iyi dizayn edilmiş, herşey yerli yerinde ve kafa karıştırmıyor. 4 port’lu switch ve USB arabirimi sayesinde 5 bilgisayarı ekstra bir masrafa gerek kalmadan internet’e bağlayabilirsiniz. Kalitesi ve sunduklarına göre fiyatı da düşünüldüğünde mantıklı seçimlerden biri olarak gözüküyor. Zoom X5’in satış fiyatı 110 dolar.

Zoom X4
    Zoom X4’ün kutusundan modem, güç adaptörü, kurulum cd’si ve kullanım kılavuzu (Türkçe), Ethernet, USB ve telefon kablosu çıkıyor. Zoom X4 dahili olarak bir splitter’a sahip. Zoom X5’in küçük kardeşi olan Zoom X4’ün tek farkı dörtlü bir switch’e sahip olmaması. Web tabanlı yönetim birimi X5’den faklı değil. Yine aynı kullanım kolaylığı mevcut. Birkaç dakika içerisinde internet’e bağlanabiliyorsunuz. Eğer bir switch’e ihtiyacınız yoksa 95 dolarlık fiyatı ile Zoom X4 tercih edilebilecek bir ADSL modem. Ancak 10-15 dolar fazlasına Zoom X5 düşünmek de mantıklı olabilir.

Apache AE-DSL
    Apache markasini ülkemizde standart dial-up modem pazarında tanınmış bir marka. Amerika çıkışlı bu modem üreticisinin ADSL modemlerini de Türkiye’de bulmak mümkün. Apache AE-DSL’in kutusundan USB ve Ethernet kabloları, telefon kablosu, Splitter, güç adaptörü, kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. Apache AE-DSL kutusundan çıkardığımızda testi yaptığımız NEC altyapısına sahip santrale göre ayarlanmıştı. Bu yüzden ekstra bir ayar yapmamız gerekmedi. Sanırım bu modem incelemeye gelmeden önce ADSL bağlantısı için denenmiş. Web tabanlı yönetim arabirimi yine klasik olduğu üzere diğer modellerle oldukça benziyor. Kullanımı kolay ve fazla kafa karıştırıcı değiil. Splitter’i olmasi hem USB, hem de Ethernet arabirimi olması, artıları arasında sayılabilir. Ayrıca Apache AE-DSL masa üzerinde şık durabilecek bir dizayna da sahip. Satış fiyatı ise 99 dolar.

U.S.Robotics 9106
    U.S.Robotics markasını standart dial-up modemlerin yaygınlaşmaya başladığı yıllardan sanırım tanımayan yoktur. Dial-up modemlerin popüler olmaya başladığı zamanlarda teknolojiye öncülük etmiş olan U.S.Robotics firması, daha sonra 3Com firması tarafından satın alınmıştı. ADSL modemler arasında U.S.Robotics’i görünce şaşırdım. Aslında U.S.Robotics 9106 tamamı ile şaşırtıcı bir ürün. Kutusundan sadece Ethernet ve telefon kablosu, güç adaptörü, kullanim kılavuzu ve iki tane anten çıkıyor. Diğer modemlere benzer bir yapıya sahip olan web tabanlı yönetim arabirimi test ettiğim modemler içerisinden en derli toplu ve gelişmiş arabirimlerden biriydi. Kolayca birkaç dakikada internet’e bağlanmayı başardım. U.S.Robotics 9106 aynı zamanda 4 port’lu bir switch olması yanıinda kablosuz bir gateway de sunuyor. Yani bir modemle hem dört makinaya Ethernet port’u üzerinden, hem de kablosuz iletişim kurabilen tüm makinalara internet’i dağıtmanız mümkün. Kablosuz ağ yapılandırması da çok basit ve kısa sürede kurulabiliyor. Kısaca U.S.Robotics testimize katılan modemler arasında en zengin özelliklere sahip modemdi. Bu zengin özelliklerin karşılığı ise 229 dolar. Ayrıca U.S.Robotics 9105 adında, sadece kablosuz ağ gateway’i olmayan, diğer tüm özellikler ortak olan bir model de mevcut.

Aztech DSL305EU
    Aztech DSL305EU’da harici modellerden biri. Kutusundan 2 x Ethernet, telefon ve USB kablosu, güç adaptörü, kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. Modem yatay ve dik olarak konumlandırılabiliyor. ADSL modemlerde hakim olan siyah renk yerine Aztech DSL305EU gri renge sahip. Web tabanlı yönetim birimi gördüklerim içinde en basit kullanıma sahip olanlardan birisi. Sadece Encapsulation , VCI ve VPI ayarlarını yapıp kullanıcı adınizı ve şifrenizi yazıyorsunuz ve internettesiniz. Kurulum hızı bakımından testimize katılan modeller içerisinde Aztech DSL305EU için sampiyon diyebiliriz. Özellikle kolay yönetim birimi tecrübesiz kullanıcılar için bir artı olabilir. Ayrıca tecrübesiz kullanıcılar için tüm soketler ve kablolar renk kodlarına sahip. Gerekli uyarılar ve dikkat edilmesi gereken bilgiler bir sticker ile modem üzerine yapıştırılmış. Satış fiyatı 104 dolar.

Aztech DSL206U
    Aztech DSL206U’nun kutusundan USB ve telefon kabloları, splitter, sürücü cd’si ve kullanım klavuzu çıkıyor. Yine diğer Aztech modeli olan DSL305EU gibi bu modelde de kurulum işlemi oldukça basit ve mantıklı yürüyor. Sürücüleri kurarken size gerekli ayarlar soruluyor ve sistem kurulduğunda masaüstünüzde internet’e bağlanmak için bir kısayol oluşturulmuş halde sizi bekliyor. Elektriksel güç ihtiyacını USB port’u üzerinden sağlayan bu model de düşük bütçeli ve tecrübesiz kullanıcılar için mantıklı seçimlerden biri. Ayrıca bir splitter’a sahip olması da telefon hattını kullanmaya devam etmek isteyenler için bir artı sayılabilir. Fiyatı da 69 dolar gibi oldukça makul bir seviyede.

Inca AMX-CA81R
    Inca AMX-CA81R’nin kutusundan ethernet ve telefon kablosu, splitter, güç adaptörü ve Türkçe kullanım kılavuzu çıkıyor. Web tabanlı yönetim birimi diğer Connexant çipsetli modellerden faklı değil. Kurulum muadilleri ile ayni sürede kolayca halledilebiliyor. Aynı anda hem USB hem de ethernet port’larına sahip olduğu için ofis için internet’i dağıtmak için de kullanılabilir. Inca AMX-CA81R için 93 dolarlik bir satış fiyatı belirlenmiş. Son olarak Inca AMX-CA81R’yi mutlaka kutusundan çıkan ethernet kablosu ile kullanmalısınız.

Asus ADSL USB
    Asus markasına sanırım diğer bilgisayar ekipmanlarından aşinasınız. Kutudan diğer modellerden farklı olarak mavi bir modem çıkıyor. Ayrıca sürücü cd’si telefon ve USB kablosu ile kullanım kılavuzu da paket içeriğine dahil. Asus’un bu modeli de harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor ve güç ihtiyacını USB arabirimi üzerinden sağlayabiliyor. Web tabanlı bir yönetim arabirimine sahip değil. Benzerlerindeki gibi sürücülerin kurulumu sırasında gerekli ayarları yapmanız isteniyor ve kurulum bittiğinde masaüstünüzde bağlantı için bir kısa yol oluşturulmuş oluyor.

ZyXEL Prestige 652H
    ZyXEL Prestige 652H’da testimize katılan en zengin içerikli ADSL modemlerden biri. Kutudan modem dışında ethernet ve telefon kablosu, serial iletisim kablosu (com port), PCMCIA kablosuz LAN kartı sürücü cd’si ve kullanım kılavuzu çıkıyor. ZyXEL Pretige 652H aynı zamanda 4’lü bir switch’e de sahip. Kablosuz ağ gateway için bulunan çözüm ise ilginç. Modemin sol yanında bir PCMCIA slot’u var ve kablosuz ağ kartı bu slot’a takılıyor. Web tabanlı yönetim arabirimi de teste katılan modeller içerisinde en derli toplu olanlardan biri. Kolayca birkaç dakika içinde tüm ayarlarınızı yapabiliyorsuz. Sonuç olarak bir modem ile hem 4’lü switch ile birden çok bilgisayara hem de PCMCIA yuvasına takılan kablosuz LAN kartı ile kablosuz iletişim kurabilen cihazlara internet’i dağıtmanız mümkün..
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Nereden
    İzmir

Ben de naçizhane kablosuz Adsl Modemler içinde en iyisi olan AirTies - RT210 ADSL Wireless Modem Router'ı tanıtmak istiyorum..
    Genel özellikleri;
    <UL style="MARGIN-TOP: 0cm" ="disc">
    <LI style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt" ="Ms&#111;normal">ADSL2+ Modem
    <LI style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt" ="Ms&#111;normal">4 Ethernet Portlu Switch
    <LI style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt" ="Ms&#111;normal">Kablosuz Erişim Noktası
    <LI style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt" ="Ms&#111;normal">Router
    <LI style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt" ="Ms&#111;normal">Firewall </LI>[/list]
    ADSL2+ özelliği ile 24Mbps’ye varan erişim hızı
    • 802.11g/b, 54 Mbps kablosuz iletişim hızı
    • Mesh Teknolojisi ile geniş kapsama alanı - Sadece AirTies'da!
    • Download Sayacı (Limitli ADSL kullanımı için) - Sadece AirTies'da!
    • Türkçe web arayüzü - Sadece AirTies'da!
    • Düşük voltaj problemlerine son veren özel güç adaptörü - Sadece AirTies'da!
    • Kablosuz güvenlik: WPA ve 64/128 bit WEP şifreleme
    • İnternet güvenliği: SPI Firewall
    • DDNS (Dinamik DNS) özelliği
    • UPnP: Tak&amp;Çalıştır özelliği
    • 7/24 teknik destek: 0212 212 82 20 - Sadece AirTies'da!
    • 3 yıl garanti - Sadece AirTies'da!
    • Splitter hediyeli

<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P>

RT-210 Ana Özellikler
    •802.11b/g uyumlu, 54Mbps hızında Kablosuz Erişim Noktası, ADSL2+ modem, router, firewall ve 4 port switch bir arada
    •Yaygın olarak kullanılan 11Mbps hızındaki 802.11b cihazlarıyla tam uyumluluk
    •Kapsama alanı problemleriyle karşılaşılabilen geniş alanlarda ve beton binalarda kapsama alanını arttıran Airties Mesh Network teknolojisi desteği
    •WPA ve 802.11x standartları desteği sayesinde gelişmiş güvenlik özellikleri
    •WEP Şifrelemesiyle uyumluluk
    •Türk Telekom hatları için ayarlanmış ADSL2+ modem
    •Gelişmiş SPI Firewall, MAC, IP ve URL filtreleme, DMZ
    •DHCP, NAT, NAPT, RIPv1/v2 özellikleri içeren router
    •VPN geçişi (Pass Through)
    •SNMP sayesinde uzaktan yönetilebilirlik
    •Limitli ADSL tarifesi için “Download Sayacı”
    •Türkçe arayüz, kullanım kılavuzu ve kurulum CD’si
    •Dış mekanlarda 400, iç mekanlarda 100 metreye varan erişim mesafesi
    •Kullanımı kolay web tabanlı kullanıcı arayüzü
    •Web arayüzü ile yazılım (firmware) güncellenmesi
    •Türkiye’de bulunan Airties AR-GE ekibinden mühendislik desteği

Teknik Özellikler
    1.Model No. Airties RT-210
    2.Portlar: ADSL2+, Kablosuz 802.11g/b, 4 adet 10/100 Ethernet Auto MDI/MDIX, güç girişi
    3.Standartlar: IEEE802.11g, IEEE802.11b, IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE.802.11x, WPA,
    4.Kablosuz iletişim hızları: 1, 2,5.5, 6, 9, 11, 12, 24, 36, 48, 54Mbps (otomatik hız seçimi)
    5.Frekans Aralığı: ETSI 2400 MHz’den 2483.5 MHz’e kadar (3’ü örtüşmeyen 13 kanal)
    6.Reset butonu ile fabrika ayarlarına geri dönüş
    7.Kablolama: RJ-45- RJ-11
    8.LED’ler: Güç, 4 adet ethernet aktivite, kablosuz aktivite, ADSL Synch, ADSL aktivite
    9.Radyo Çıkış Gücü: 16dBm (802.11b), 15 dBm (802.11g)
    10.Kablosuz güvenlik özellikleri: WPA (802.11x, TKIP, PSK) 64/128 bit WEP, MAC filtreleme, SSID gizleme
    11.UPnP Tak Çalıştır Özelliği
    12.ADSL özellikleri: G.992.1 Annex A, G.992.2, Traffic shaping UBR/CBR,OAM (l.610), PPPoE, PPPoA, PAP/CHAP
    13.Router ve Firewall: Statik IP, RIP v1/v2, DHCP, NAT/NAPT, PAP/CHAP, SPI firewall, DMZ, VPN pass through (PPTP, L2TP, IPSec), DNS Proxy
    14.Sertifikalar: CE, T.C. Telekomünikasyon Kurumu

Fiziksel Özellikler
    1.Boyutlar: 155mm x 125mm x 25 mm
    2.Ağırlık: 450 gr
    3.Güç Girişi: 12VDC
    4.Çalışma Sıcaklığı:0° C ile 45° C aralığı
    5.Depolama Sıcaklığı:-40° C ile 70° C aralığı
    6.Nem: %10 ile %90 aralığında yoğunlaşmasız

Minimum Sistem Gereksinimleri
    1.200MHz veya daha hızlı işlemcili bilgisayar
    2.64 MB RAM
    3.Internet Explorer v4.0, Netscape Navigator v4.7 veya daha günceli
    4.Ethernet veya 802.11b veya 802.11g kablosuz adaptörü olan bir PC

Paket İçeriği
    1.RT-210 54Mbps Kablosuz ADSL2+ Ağ Geçidi (Gateway)
    2. ADSL / Telefon hattı ayırıcısı (Splitter)
    3. Güç Adaptörü
    4. Ethernet Kablosu
    5. Telefon Kablosu
    6. Kullanım Kılavuzu
    7. Garanti Belgesi

Airties bir türk firması olması rağmen Türkiyedekalite konusunda 1.sırada..Dünyada ise Kablosuz Adsl konusunda kendini kanıtlamış, yurt dışı pazarına açılmış örnek bir firma..7/24 telefon desteği var..Her konuda size yardımcı oluyorlar..3 Yıl garantili..Üründe bulunan Adsl2+ desteği ilerde modemi değiştirmeye gerek kalmadan yüksek hızlarda internete girmeye olanak tanıyacak. 3 katlı evinizde bileistediğiniz yerde son sürat internet keyfini yaşıyabiliyorsunuz. Evinizin arka bahçesinde bile bağlanabilirsiniz. İçeriğinde Router ve Firewall bulunması nedeniyle bilgisayarınız korsanlardan korunuyor. Hele hele sisteminiz orijinal XP ise hiç kimse hiç bir şekilde sisteminize giremiyor. (Birkaç arkadaşıma bilgisayarıma saldırıda bulunmasını istedim, bilgisayarıma girmeyi başaramadılar.) [img]smileys/smiley36.gif[/img]6 aydır kullanıyorum, hiçbir sorun yaşamadım. Çok memnunum. Kesinlikle tavsiye ederim. [img]smileys/smiley2.gif[/img]

</O:P>Edited by: Seza Burgu
    Herkesin Geçtiği Yoldan Geçme..