e-beyanname vermeme cezası af ediliyor<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P> </O:P>[/B]
<O:P></O:P>
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P> [/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">İ.Hüseyin YILDIZ<O:P> </O:P>[/B]
<O:P></O:P>
Gerekli teknolojik altyapıların ve bilgi işlem sistemlerinin kurulmasına bağlı olarak vergi dairelerinin ve SSK il müdürlüklerinin önemli bir kısmı otomasyona geçmiş bulunmaktadır. Uygulama giderek; vergi beyannamelerinin ve SSK prim bildirgelerinin internet ortamında alınmasını sağlayacak, vergi ve prim tahsilatlarını doğrudan banka veya finans kurumları aracılığıyla gerçekleştirecek şekilde yaygınlaştırılmış bulunmaktadır. Buna göre, 2004 yılı aktif toplamı 200 milyar TL'yi veya 2004 yılı ciro toplamı 400 milyar TL'yi aşan ve vergi daireleri otomasyona geçmiş olan mükellefler; 2004 yılı yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi beyannamelerini internet ortamından vermek zorundaydılar. Çeşitli nedenlerle, bu mükelleflerin bir kısmı sözünü ettiğimiz beyannameleri internet ortamında veremediler. Dolayısıyla da internet ortamında verilemeyen her bir beyanname için 1 milyar 180 milyon TL gibi usulsüzlük cezalarıyla karşı karşıya kaldılar. Hafta sonu yapılan İSMMMO Genel Kurulu'nda, TÜRMOB Genel Başkanı Mehmet TİMUR, Maliye Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde, bu ilk uygulama nedeniyle internet ortamında verilemeyen beyannameler için usulsüzlük cezalarının uygulanmamasını talep ettiklerini, bu talebin de Maliye Bakanlığı'nca olumlu karşılandığını açıkladı. Ayrıca sözünü ettiğimiz otomasyona geçmiş vergi dairesi mükellefleri, 1 Ocak 2005'ten itibaren geçici vergi beyannamelerini, ÖTV (2/a hariç), Özel İletişim Vergisi ve Şans Oyunları Vergisi Beyannameleri'ni de internet ortamında vermek zorundalar.

e-bildirge mecburiyeti genişledi

Sosyal Sigortalar Kurumu, başlattığı e-bildirge projesi ile 8 veya daha yukarı sayıda eleman çalıştıran işverenlere; 2004/Mayıs ve takip eden aylara ait aylık prim ve hizmet belgelerinin, internet üzerinden e-bildirge ile göndermeleri zorunluluğunu getirdi. SSK verilerine göre, 2005/Şubat ayında 331.655 işyerinden toplam 5.433.429 sigortalının prim ve hizmet bilgileri internet ortamında verilmiştir. Daha sonra, SSK Yönetim Kurulu 21.04.2005 tarih ve IX-428 sayılı kararı ile uygulamayı kadameli olarak genişletmiş bulunmaktadır. Buna göre, 2005/Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında işyerlerinde 5 ve üzerinde sigortalı çalıştıran, 20005/Ağustos ve takip eden aylarda ise, işyerlerinde 3 ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel ve resmi sektör işverenlerinin, bu aylara ait aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içinde mutlaka e-bildirge uygulaması ile internet üzerinden SSK'ya göndermeleri gerekmektedir. Aylık prim ve hizmet belgelerini internet üzerinden vermek zorunda olan işverenler, anılan belgeleri kağıt ortamında yasal süresi içerisinde kuruma verseler dahi, haklarında idari para cezası uygulanacağını belirtelim.

Bilgi işlem destekli vergi incelemeleri başlıyor

Öte yandan, işletmelere ait mal, hizmet ve para hareketlerinin bilgi işlem ortamında izlenmesini, çapraz kontrollerin ve diğer denetim tekniklerinin kullanılabileceği sistemler devreye sokulacaktır. Maliye Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamalardan; bu konuda hazırlıkların tamamlandığı, 2005 yılı içinde yapılacak vergi incelemelerinde, bilgi işlem teknolojilerinden etkin olarak yararlanılacağı anlaşılmaktadır. Bu durumda; politik iradenin de, arkasında durması halinde, 2005 yılında kayıtdışı ekonomiyle mücadelede yeni bir safhaya geçileceğini söyleyebiliriz. Bundan olsa gerek, 60. Kuruluş Yıldönümünü etkinlikleri kapsamında, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu'nca, 27 Mayıs Cuma günü (Ankara Hilton saat: 14.00) düzenlenen panelin konusu, 'Kayıtdışı Ekonomi' olarak belirlenmiştir.