<A =koyubaslik>Türk Ticaret Kanunu değişiyor</A>
Anonim şirketler, yönetim kurulu toplantılarını elektronik ortamda yaparak, karar alabilecek.

TBMM Adalet Alt Komisyonu, AK Parti Çorum Milletvekili Muzaffer Külcü'nün başkanlığında Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nın ''anonim şirket'' bölümü üzerindeki görüşmelerini bu haftada sürdürdü.

Tasarının benimsenen maddelerine göre, hisse senetleri borsada işlem gören şirketler, varlık, gelişme ve devamlarını tehlikeye düşüren risklerin erken tanısı ve yönetimi için uzman bir komite kurmakla yükümlü olacak. Risklerin erken teşhis ve yönetimi komitesi, faizlerdeki dalgalanmalar, döviz spekülasyonları ve kredilerin geri ödenmesinde ortaya çıkan riskleri belirleyerek, şirketlerin darboğaza girmelerini önlemeye yönelik tedbirleri alacak.

Her anonim şirket, genel kurulun yönetim kuruluna verdiği yetkiye dayanarak, sermayesinin yüzde 10'unu aşmamak koşuluyla, kendi paylarını iktisap ve rehin olarak kabul edebilecek. Genel Kurul, iktisap ve rehin hakkıyla ilgili en çok 18 aylık bir süre için yönetim kuruluna yetki verebilecek ve bu yetkiyi belli amaçlara bağlayabilecek. Genel Kurul'un, belirleyeceği amaç, kanuna, ahlaka ve borsada ticaret yapma yasağına aykırı olamayacak. Hisse senetleri borsada işlem gören şirketler yönünden gerekli düzenlemeleri Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yapacak. Anonim şirket, hakimiyetin başka bir grubun eline geçmesi, hisse senetlerinin ani düşmesi, borcunu tahsil edememesi gibi yakın ve ciddi bir tehlike olduğu durumlarda, Genel Kurul'un yetki kararı olmadan da kendi paylarını iktisap edebilecek.

Mevcut duruma göre üye sayısının yarısından 1 fazlayla toplanabilen yönetim kurulu, üye tam sayısının çoğunluğuyla toplanacak, kararlar toplantıya katılanların çoğunluğu ile alınacak. On-line yapılan yönetim kurulu toplantılarında, elektronik ortamda karar alınabilecek.
a.a.