Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DÖNEM SONU İŞLEMLERİ HAKKINDA

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    2004 YILINDA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ ENF.MUHASEBESİ İLE 502-540-542 HS ALACAK BAKİYESİ VERMEKTEDİR. BU HESAPLARI KAPATMAK SORUNDAMIYIZ VE 580 HS BAKİYE VERMEMEKTEDİR

YARDIM OLURSANIZ SEVİNİRİM.

YELİZ

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Sn. Yeliz;
    Aşağıda Nusret Kurdoğluüstadımızın bu yöndeki (Sitede, Yeni / Dönem Sonu İşlemleri başlığı altında yazının tamamı mevcut) çalışması var. Faydalı olmasıdileğiyle.....

AHMET TÜRKOĞLU

2005 yılı dönem sonu işlemlerine girmeden önce, önemli bazı hususları göz önünde tutmakta yarar var.
    <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    1) Öncelikle, 2004 yılı enflasyon düzeltmesinin ve bu düzeltmeler sonrasında ortaya çıkan bazı ihmallerin bu güne yansıyan sonuçları düzeltilmelidir.

1-A) Bazı işletmelerde, 2003 ve 2004 bilançolarının düzeltilmesinde ortaya çıkan ve 580 hesaba alınan önceki dönem zararları ile, öz sermaye kalemlerinde (502, 540, 541, 542, 549 v.b.) ortaya çıkan enflasyon düzeltme farklarının karşılıklı mahsubunun yapılmadığı ve bu tutarların 2005 yılı kayıtlarına aktarılmış olduğu görülmektedir. 2004 yılı sonu itibariyle yapılmamış olan bu mahsup işlemi, en geç 2005 yılı sonu itibariyle yapılmalıdır. Bilançonun sadeleştirilmesine yönelik bu işlem yapılırken, öz sermaye kalemlerinde oluşan enflasyon düzeltmesi (ED) farkları, 549 hesaptan başlayarak yukarı doğru yapılması önerilir.

Örnek: 1

580 hesapta oluşan önceki dönem zararı 100.000 YTL,
    502 hesapta oluşan Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları 115.000 YTL,
    540 hesapta oluşan Yasal Yedekler ED Farkı 12.000 YTL,
    542 hesapta oluşan Olağanüstü Yedekler ED Farkı 11.000 YTL,
    549 hesapta oluşan Özel Fonlar ED Farkı 5.000 YTL olsun.

Mahsup işlemlerini yaparken, (bana göre) öncelikle 549 hesaptan başlayarak, yukarıya doğru gidilmeli, sona kalan tutar 502 hesaptan mahsup edilmelidir.

549 99 ÖZEL FONLAR ED FARKI 5.000
    542 99 OLAĞANÜSTÜ YD. ED FARKI 11.000
    540 99 YASAL YEDEKLER ED FARKI 12.000
    502 SERM.DÜZ.OL.FARKLARI 72.000
    580 GEÇMİŞ YILLAR ZARARLARI 100.000

Aslında 2004 yılı sonu itibariyle yapılmış olması gereken bu işlem, 2004 yılında yapılmadıysa, 2005 yılında mutlaka yapılmalıdır. İşlemin gecikmesinin yasal bir yaptırımı yoktur, ancak özellikle sermaye artırımları sırasında karşılaşılan sıkıntılar, kendiliğinden yaptırım oluşturmaktadır.

1-B) Enflasyon düzeltmesi sonucunda, varlık kalemlerinin bir çoğunda maliyet artışı ortaya çıkmıştır.

Maliyet değeri düzeltme sonucunda yükselen bu varlıkların bir kısmı, 2005 yılında elden çıkartılmıştır. Bu konu, amortismana tabi olmayan varlıkların, enflasyon düzeltmesi sonucunda ulaşılan değerin altında bir bedelle elden çıkarılmış olması halinde önem kazanmaktadır. Amortismana tabi tutulan varlıklar hangi bedelle satılırsa satılsın, ulaşılan değer vergisel yönden de maliyet kabul edilir. Ama, amortismana tabi olmayan varlık kalemlerinin, özellikle stok kalemlerinin satılmasında bu konuda dikkatli olunmalıdır. Çünkü, amortismana tabi olmayan varlıklarda, enflasyon düzeltmesinden doğan ve satış bedelinin üstünde kalan maliyet kısmı, Kanunen Kabul Edilmeyen Gider (KKEG) olarak işlem görecektir.

Stoklar, toplulaştırılmış yöntemlerle düzeltildiyse ve 2005 yılındaki stok devir hızı (1) den fazla ise, sorun yoktur. 2004 yılından devreden stok enflasyon düzeltme farkları da, devreden tüm stokun elden çıkarılmış olduğu kabul edildiğine göre, satış maliyetine gönderilecektir. Dolayısıyla, özellikle toplulaştırılmış yöntemle stok değerlemesi yapılan işletmelerde, (stok devir hızı (1) in üzerinde kabul edilerek) 2005 yılı sonu itibariyle, stok tutarlarında ED Farkı ortadan kalkmış olacaktır.

Ancak, stoklarını gerçek yöntemle değerlemiş olan işletmelerde, satılmamış kalemlerde bu farklar doğal olarak devam edecek, satılan mallarda da eğer satış bedeli enflasyon düzeltmesi sonucunda ulaşılan değerin altında kaldıysa, ortaya bir KKEG olgusu çıkacaktır.

<H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">Örnek 2</H1>

Devreden stok maliyet değeri (A malı) 30.000 YTL
    Gerçek yöntemle oluşan ED Farkı 15.000 YTL
    Devreden toplam maliyet 45.000 YTL

Satış bedeli 40.000 YTL

Bu durumda, 45.000 YTL tutarlı toplam maliyet, bütünüyle 621- Satılan Ticari Mallar Maliyeti hesabına aktarılmalı, ancak ED Farkının, satış bedelinin altında kalan 5.000 YTL lık kısmı için KKEG işlemi yapılmalıdır.

120- ALICILAR HESABI 47.200
    600-YURTİÇİ SATIŞLAR 40.000
    391- HSP. KDV 7.200
    ---------------- ----------------------
    621- SATILAN TİCARİ MALLAR MLYT. 45.000
    153- TİCARİ MALLAR 45.000
    ---------------- -----------------------
    950 01 KKEG 5.000
    951 01 KKEG KARŞILIĞI 5.000 ---------------- -----------------------
    AHMET TÜRKOĞLU
    Kolaylıklar Dilerim.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    AHMET BEY TEŞEKKÜR EDERİM BEN BUNA GÖRE ZATEN YIL SONUNU İŞLMELERİ YAPMIŞTIM BENİM DERTİM 580 HS BAKİYE VERMİYOR BU YÜZÜNDEN NE İLE KAPANTMA GEREKİYOR VEYA BU ŞEKİLDE KALSA SORUN OLUR MU?

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Sn. Yeliz,
    580 Hesap malum geçmiş yıl zararları. Enflasyon düzletmesi yaptığınızda bu hesapta bakiye oluşmadı ise zaten başka bir kayıtla bu hesaba işlem yapmanıza gerek yok. Buradaki amaç enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan farkların niteliğine göre 502 ya da 503 hesapta toplanarak bilançonun TDHP açıklık ilkesine göre düzenlenir hale getirilmesidir.

Kolaylıklar dilerim..
    AHMET TÜRKOĞLU
    Kolaylıklar Dilerim.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    TEŞEKKÜR EDERİM AHMET BEY YARDIMLARINIZDAN DOLAYI

YELİZ

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    arkadaşlar yazılarımızı konu başlıklarına dikkat ederek yazarsak iyi olur
    S.M.M.M. ERDAL ERTAŞ - BURSA

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    erdal bey ne demek istediğiniz anlamadım ben yanlış mı yazmışım

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    yeliz hanım konu başlıklarına dikkat edilmesi için yazmıştım: örneğin sizİŞ ARAYANLAR kısmına yazmışınız
    S.M.M.M. ERDAL ERTAŞ - BURSA