`Dolar 1 YTL altına düşer` tezlerinin altında dolar sattırma arzusu var. Çünkü sıcak para kârı için düşük seviyeden almak istiyor. Bu nedenle Merkez Bankası , dünya genelinde büyük çöküşler olmadan faizi radikal bir şekilde indirmeli.

Değerli dostlar, "1 Dolar 1 YTL olur mu" sorgulamasını son 1 yıl içinde "1.1 YTL desteği" üzerinde vurgu yaparak sizlerle paylaşmış ve "1.30`ların altında kalınamaz" dendiği bir ortamda; dolar kurunun 1.1 YTL seviyesini görebileceğini net olarak sizlere aktarmıştım.

O dönemde "Doların teknik analizi mi olur? Kur daha fazla asla düşemez" gibi başlıklar altında çok eleştiri almıştım. Geldiğimiz noktada; o gün beni eleştirenler şimdi "dolar 1 YTL `nin altına gider" tezini ortaya atmaya başladılar.

Belli bir amacı var

Peki bugün neden dolar kurunu yeniden gündeme taşıma ihtiyacı duyuyorum?

Değerli dostlar, son günlerde okuduğum "Dolar 1 YTL `nin bile altına gider" açıklamalarına, zamanında "Dolar 1.1 YTL olur" diyen kişi olarak şimdi karşı çıkıyorum ve dünya genelinde küresel bozulmanın öne çıktığı bir yapı içinde bunun bilerek ve belli bir amaç uğruna pompalandığının altını çizmek istiyorum.

Nedenlerine geleceğim ama ilk etapta geçmişte kaleme aldıklarıma dönmek ve bazı noktaların altını çizdikten sonra senteze varmak istiyorum.

Daha önce hangi tezleri paylaşmıştık?

"Küresel likidite daha da azarsa, euro /dolar paritesi 1.40`ı geçerse, seçim sonuçlarından büyük bir sürpriz çıkmazsa ve petrol fiyatı artmaya devam ederse, dolar için 1.1 YTL ve hatta 1 YTL bölgelerini sorgulayabiliriz. Detaylandıralım:

1- Türkiye `de değerlenen YTL kendimize özgü gerçeklerimizden kaynaklanmıyor. 2001 sonrası ortaya çıkan yüksek petrol fiyatı ve ürettiği likidite ile birlikte dünya üzerinde marjinal bir para akışı oluşuyor.

2- Makro gerçeklerin bozuk olmasından yola çıkarak finansal sonuçları değerlendirerek "Kur neden patlamıyor" diyenler son 5 yıldır sonuç alamıyorlar. Yukarıda tarif ettiğim dünya sistemindeki 2001 sonrası başlayan siyasal anomali bitmediği sürece de gerçekler ile sonuçlar ayrışmaya devam edecekler. Aynı mantık euro -dolar ve petrol için de geçerli. Arkasında bir paraya güç katan ordu, tek devlet, tek merkez bankası gibi unsurları olmayan, birleşemeyen Avrupa `nın eurosu neden 1.40`a koşuyor? Petrol neden 100 dolar yoluna girdi?

3- En önemli soru: 1.25 YTL `nin aşağı geçilmesi için ne olması gerekir? Dünya genelince 2003 sonrası ortaya çıkan denklem devam eder, petrol fiyatları girdiği yeni yolda 100 dolara doğru ilerler, euro -dolar 1.40 direncini aşar , küresel likidite azarsa; Türk finans piyasalarında marjinal fayda sağlayacak seçim sonuçlarının oluştuğu bir ortamda; 1.25 altında 1.1 ve 1 YTL bölgelerini sorgulayabiliriz..."

Değerli dostlar, 2007 Temmuz `da paylaştıklarımızdan bir özeti paylaştıktan sonra gelelim bugüne.

Yukarıdaki tez ile şimdi savunduğum "1.1-1.18 YTL artık dip " tezi arasında fark var mı?

Hatırlarsanız; 2007 Kasım ayında yüksek petrol fiyatının dünya piyasalarına marjinal fayda sağladığı yapının bittiğini yine tez olarak paylaşmış "Petrol fiyatı yüksek kalsa dahi piyasalara olumlu etkisi olmayacak" noktasının altını çizmiştim.

Büzüşme-çöküş dönemi

Bu tezleri bir araya koyunca ve yukarıdaki detayları analiz edince sonuç çok açık; sistem bozulmasaydı ve 2007 Kasım ayında oluşan petrol fiyatının piyasalara yarar sağlama durumu devam etseydi, dolar kurunda düşüş trendini sorgulayabilirdik.

Bu olmadığı için ve özellikle son 5 yıldır genleşen yapı, yataylaşma-büzüşme sürecine girdiği için içeride de dolar kurunda hayale varan düşüşleri sorgulamak doğru değil.

Sonuç: 2001 sonrası ortaya çıkan yapıda özellikle 2003 sonrasında, yüksek petrol fiyatına dayanan ve sistemin genleşmesini sağlayan dinamik, 2007 Kasım ayında sona erdi. Şimdi dünya piyasalarında büzüşme-çöküş dönemi başladı ve ABD Merkez Bankası `nın (FED ) kararları ile yapı olumlu tutulmaya çalışılıyor. Böyle bir yapı içinde kısa vadede 1 YTL `nin altını değil, dip olarak "1.1-1.8 YTL bölgesini" sorgulamalıyız.

Satışa yönlendiriyorlar

Son söz: "Dolar 1 YTL altına düşer" havasının yayılmasının altında bana göre Türk halkına uzun süredir taşıtılan dolarları sattırma arzusu var. Unutmayın; sıcak para ne kadar düşük seviyeden sattığı doları geri alırsa, kârı o kadar artar!! Bu noktada hükümete ve özellikle Merkez Bankası `na bir çağrı yapmak istiyorum: dünya genelindeki ortam hâlâ, son günlerini yaşamasına rağmen, faiz indirimine müsait. Dünya genelinde büyük çöküşler olmadan gelin şu faizi radikal bir şekilde indirin! Hem Türkiye bu yükten kurtulsun, hem de doları daha aşağı basıp kârı katlamak isteyenlere engel olabilelim.

2008-01-14 23:42:48 Referans-Yiğit Bulut