<TABLE =Ms&#111;normalTable style="mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 3.75pt 3.75pt 3.75pt 3.75pt" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=819>
<T>
<TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes">
<TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=809 colSpan=2>
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">HÜRRİYET<?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P> </O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">12.05.2005, PERŞEMBE
Geliri olmayana emlak vergisi yok<O:P> </O:P>[/B]</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 1; mso-yfti-lastrow: yes">
<TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=784>
<TABLE =Ms&#111;normalTable style="WIDTH: 60pt; mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=80>
<T>
<TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes">
<TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm">
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ŞükrüKIZILOT<O:P> </O:P>[/B]</TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 1">
<TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm">
<O:P></O:P> </TD></TR>
<TR style="mso-yfti-irow: 2; mso-yfti-lastrow: yes">
<TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm">
<O:P> </O:P></TD></TR></T></TABLE>


YAKLAŞIK bir yıldır üzerine gittiğimiz bir konu, nihayet çözümlendi. Geliri olmayan işsiz vatandaşlar ve ev hanımları, bir dilekçe yazdıklarında, emlak vergisi ödemeyecekler. <O:P></O:P>


Bu uygulamadan, Türkiye sınırları içinde, brüt alanı 200 m2’yi aşmayan, bir tek konutu olan işsizler ve ev hanımları yararlanabilecek.

OLAY NEYDİ?

1 Ocak 2004 tarihinden itibaren, geliri olmayan işsiz vatandaşlar ve ev hanımları, 200 m2’yi aşmayan bir konuta sahip olmaları koşuluyla, emlak vergisi ödemiyorlardı. Ancak, bu uygulamadan yararlanabilmek için; vergi dairesinde kayıtlı mükellef olmadıklarına ve SSK, Bağ-Kur ve TC Emekli Sandığı’nda aktif sigortalı bulunmadıklarına dair belge getirmeleri isteniliyordu. Günlerce uğraşmayı gerektiren bu formaliteleri tamamlamak, çok kişiye ‘işkence gibi’ geldiğinden, insanlar istemeye istemeye emlak vergisi ödüyorlardı.

Hürriyet okurları hatırlayacaktır, yaklaşık bir yıl önce, bu konuda pratik bir öneride bulunmuş ve ‘İşsiz vatandaşlar ve ev hanımları, ilgili belediyeye bir dilekçe verip bu durumlarını bildirsinler, olsun bitsin. Aksi tespit edilirse, Emlak Vergisi bu kişilerden cezalı olarak alınsın’ demiştik.

Nedense, bu pratik çözüme Maliye başlangıçta sıcak bakmadı.

Ben de olayı önce Başbakan’a, ardından Başbakan Yardımcısı <?:NAMESPACE PREFIX = ST1 /><ST1:PERS&#079;NNAME ProductID="Mehmet Ali Şahin" w:st="&#111;n">Mehmet Ali Şahin</ST1:PERS&#079;NNAME> ’e anlattım. Dikkatle dinledi ve anlattıklarımı ayrıntılı olarak not edip, ilgileneceğini belirtti. Bir ay önce Maliye Bakanı’na anlattım ‘Haklısınız, bunu çözelim ama hemen yazmayın’ dedi. Sonunda, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan olaya el attı ve sorunu çözdü. Görüştüğümüzde, bunu açıklarken, Başbakan Yardımcısı <ST1:PERS&#079;NNAME ProductID="Mehmet Ali Şahin" w:st="&#111;n">Mehmet Ali Şahin</ST1:PERS&#079;NNAME> ’in ve Maliye Bakanı’nın konuya olan yakın ilgilerini, belirtmeyi de unutmadı. Pazartesi günü Maliye Bakanı telefonla arayarak, tebliğin hazırlandığını ve sorunu nasıl çözümlediklerini anlattı. Evet... İşlem tamamdı.

ÇÖZÜM NE OLDU?

Maliye Bakanlığı, bugünlerde Resmi Gazete’de yayınlanması beklenen 44 seri No.lu Emlak Vergisi Genel Tebliği ile olayın ayrıntılarını açıkladı. Buna göre, hiçbir geliri olmayan işsiz vatandaşlar ve ev hanımlarının, aşağıdaki gibi ‘taahhüt dilekçesi’ yazmaları yeterli olacak.

Aşağıdaki dilekçenin sol alt köşesinde ayrıca, gayrimenkulün; bina vergisi sicil no.su, belediyenin adı, mahallesi, cadde ve sokağı, kapı ve daire no.su ile pafta, ada ve parsel numarasının da belirtilmesi gerekiyor. Dilekçe verenlere, 2004 yılından itibaren indirimli (sıfır) bina vergisi oranı uygulanacak (44 No.lu EVK Tebliği).

Çok sevdiğim ‘Çivi bir vuruşta çakılmaz’ diye bir söz var. Israrla olayın üzerine gitmiştik ama biraz gecikmeli de olsa, sorun çözümlenmişti. Eskiler ‘Yitik bulununca emek zail olmaz’ demişler. Uğraştık ama değdi. İşsiz ve yaşlı vatandaşlarımız ile ev hanımlarının duaları da bize yeter...

Dilekçe örneği

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

80 Emlak Vergisi Kanunu’nun 8’inci maddesi uyarınca, aşağıda özellikleri açıklanan meskenime, indirimli vergi nispeti uygulanmasını talep ediyorum.

- Hiçbir gelirim ve gelir vergisi mükellefiyetim bulunmamaktadır. Ayrıca TC Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı aktif sigortalı olarak çalışmamaktayım.

- Türkiye sınırları içinde, hisseli veya tam mülkiyet kapsamında brüt yüzölçümü 200 m2‘yi geçmeyen, tek meskenim dışında başka meskenim bulunmamaktadır.

- Bu meskenimi muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla değil, daimi olarak kullanmaktayım.

Yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu beyan ve taahhüt eder, gereğini arz ederim.

ADRES : MÜKELLEF

Adı-Soyadı ve imza<O:P> </O:P></TD>
<TD style="PADDING-RIGHT: 3.75pt; PADDING-LEFT: 3.75pt; PADDING-BOTTOM: 3.75pt; PADDING-TOP: 3.75pt" width=15>
<O:P></O:P> </TD></TR></T></TABLE>
<O:P></O:P>