Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ilk defa bilançoya geçenler

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey
    VUK geçici 25.madde j bendinde; 2004 yılı hesap döneminden itibaren ilk defa bilanço esasına geçen mükellefler bu maddede yazılı esaslara göre düzeltme yaparlar diyor. Bu hükümden ne anlamalıyız? Daha açık bir ifade ile 2005 yılında bilançoya geçen bir mükellefin 1,1,2005 tarihli açılışını hazırladıktan sonra (malum bu açılış aynı zamanda 31,12,2004 tarihli bilanço demektir), geçmiş yıl karları ve dönem karının sıfırlanması, amortismanlar, stokların düzeltme yöntemi vs VUK geçici 25.maddede ki kurallar ile yapmamız gerektiği anlamına gelir mi?
    Eğer hiç düzeltme yapmadan eskiden olduğu gibi direkt açılış yaparak işlemlere devam etmemiz gerekiyor ise o zaman bu bendin konulmasında ki maksat ne?<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Aksoy,

Benim düşüncem, yapılmayacağı yönündedir. Neden derseniz, 2004 yılı düzeltmeleri 2004 dönemi ile ilişkilendirilmelidir. Dolayısıyle 2004 yılında beyan edilmesi gerekirdi.

Eğer 2005 döneminde enflasyon düzeltmesişartları oluşur isebu müşterinizin yine2005 dönemine ait düzeltme yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Buradaki bendin 2003 den 2004 yılına bilanço olarak geçen mükellefler için konulduğunu düşünüyorum.

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.