Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Defter Hadleri ve Diğer Hadler yayımlanmak üzere

Müdavim Üye
    <a href="https://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/eski/378vuktebligtaslak.pdf" target="_blank">
    Defter Hadleri ve Diğer Hadler yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

Bakınız:

https://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/eski/378vuktebligtaslak.pdf</A>Edited by: Gürbüz AÇIKBAŞ
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Üye
    Peki Bu hadlerin herhangi birin aştığımızda mı defter değiştireceğiz yoksa hepsinden mi aşmış olacağız. (Mal Alış/Mal Stış Hadlerinden)
    Saygılar

Yeni Üye
    Nereden
    KDZ.EREĞLİ
    Alış veya Satış Herhangi birini geçerse sınıf değiştirmiş olacaktır.

İyi Çalışmalar

Yeni Üye

Kırtasiyecilik faaliyetinin yanı sıra spor-toto, sayısal loto ve milli piyango bayiliği faaliyetinde de bulunan ve işletme hesabına göre defter tutmakta olan bir mükellefin 2007 yılındaki mal alımları tutarının 75.000.-YTL. satışlar tutarının 90.000.-YTL. bayiliklerden dolayı da 20.000.-YTL. komisyon geliri olduğu varsayımıyla 2008 yılında hangi usulde defterin tutulacağı ile ilgili olarak hadlerin tayin edilmesi ve karşılaştırma yapılması:
    2007 yılı mal satışları: 90.000.-YTL.
    2007 yılı iş hasılatı:
    20.000.-YTL. x 5 katı= 100.000.-YTL
    Mal satışı+hasılat toplamı= 190.000.-YTL

2008 yılı haddi / 107.000.-YTL
    Haddi aşan tutar 83.000.-YTL.

Haddi aşan % 0.78

Bu mükellefin 2007 yılı iş hasılatının 5 katı ile satış tutarlarının toplamı 2008 yılı için belirlenen hadleri aşmakta ve aşan tutar %20’nin üstünde olduğundan bu mükellef 2008 yılında bilanço esasına göre defter tutmak zorundadır.BEN BİR SİTEDEN BİLANÇO HADLERİ İLE İLGİLİ BİR YAZI BULDUM BUNA GÖRE BİLANÇO HADLERİ DEĞİŞİYOR VE HER ÇİFT İŞİ YAPANLAR % 70 BU YAZIYA GÖRE BİLANÇO DEFTERİ TUTMAK ZORUNDA KALACAK ANLADIĞIM KADARIYLA ÇÜNKÜ MESELA ADAM TERZİ 60.000 YTL KUMAŞ SATIP 20.000 YTL DE İŞÇİLİK YAPSA BİLANÇOYA GEÇİYOR DOĞRUMU BİLGİ VERİRSENİZ TEŞEKKÜR EDERİM
    kız dediğin istanbul gibi olmalı fethi zor fatihi tek

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM
    İŞLETME DEFTERİ TUTAN BİR MÜKELLEF, YIL BAŞINDA KENDİ İSTEĞİ İLE BİLANCO DEFTERİ TASDİK ETTİREBİLİRMİ?
    BU İŞLETME DEFTERİ TUTAN FİRMA İ LTD. ŞİRKET İLE BİRLEŞMEK İSTİYOR. KDV ÖDEMEMEK İÇİN NE YAPMALI, BU KONUDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

Kıdemli Üye
    Nereden
    SMMM
    Merhaba
    Bir konuda yardıma ihtiaycım Var.

1.Sınıf olarak devam eden bir mükellefimize 2010 yılında işletme defteri tasdik ettirdik.

2009 Yılı Alışı 48.538,-TL
    2009 Satışı 47.155,-TL

Bildiğim kadarı ile alış veya satış tutarları belirlenen hadlerin %20 yi aşan kısmında düşüş
    gösterirse tekrar 2.sınıf'a geçebilir.

Bu bilgiler ışığında bu tutarlar göre alışlarda %59, Satışlarda %71 oranın bir düşüş var.

bu duruma göre bu mükellef 1.sınıftan 2.sınıfa geçebilirmi?

Çok değişik yorum ve bilgiler aldım

Sizden ricam bu konu hakkında bana bilgi verirmisiniz. İşletme defteri tasdik ettirmek le doğrumu yaptım.

Saygılarımla,

Ahmet Ateş Yıldırım
    Ahmet Ateş
    MM.