Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Meslektaşlara Sağlık Önerileri

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Geçen hafta içerisinde doktora gittim ve doktor boyun fıtığı belirtilerinin olduğunu söyledi. Lütfen dikkat.

Arkadaşlar bilindiği üzere Muhasebe mesleği Zamanın büyük çoğunluğunun bilgisayar başında geçtiği bir meslektir. Bu nedenle bizleri hangi tehlikelerin beklediğini az çok biliyorsunuzdur.

Bizde biliyor ve bu tehlikelerden kurtulmanız için aşağıdaki yönergelere uymanızı tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı günler dileklerimizle

DÜZGÜN OTURUŞ

HATALI OTURUŞ

EL VE KOL EGZERSİZLERİ

Ayağa kalkınız ve sağ elinizle sol omzunuzu sol elinizle sağ omzunuzu kavrayınız.Başınızı kolunuzun aksi yönünde çevirebildiğiniz kadar hareket ettiriniz.

BOYUN EGSERSİZLERİ
    Boynunuzu beşer kez sağa sola öne ve arkaya doğru hareket ettiriniz Başlangıçta kendinizi zorlamayınız.Gün geçtikçe ve Boyun kaslarınız güçlendikçe zaten hareket mesafesi artacaktır.
    Resimde görmüş olduğunuz hareketleri her iki saatta bir kez mutlaka yapınız.Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz
    <<HaYaT>> Umudum Kendimde...

Müdavim Üye cemo22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Değerli meslektaşlarım;

Mübarek bayramın ikinci günü çalışırken dinlenmek için verdiğim bu kısa arada Sayın meslektaşımızın yukarıda verdiği egzersiz ve hareketleri görünce dayanamadım, en kesin ve garanti sağlık önerisini sizesunmayı kendime borç bildim;

1. Hareket: Verin herkesin defterini bilmemnesini, vurun kapıya kilidi, herkes ne hali varsa görsün!

2.Hareket: Eğer durumunuz uyuyorsa atın kapağı bir devlet dairesine, üç kuruş maaşım ağrısız başım hesabı bakın keyfinize. Haftada beş gün günde sekiz saat çalışır gibi yapın zaten yarısı muhabbetle çay kahveyle geçer, senede 100 küsür gün tatilinizide yaparsınız,çoluk çocuk ana baba görür. Maaşı dert etmeyin sakın; bu memlekette "benim memurum işini bilir!" nasılsa geçinirsiniz, hele karı koca çalışıyorsanız evinizde olur sıfır arabanızda merak etmeyin...

3.Hareket: Olmadı özel sektörde salla başını al maaşını posizyonunda iyi kötü sorumluluk gerektirmeyen hep topu başkalarına atabileceğiniz bi işte mi bulamayacaksınız yav? Senelerce okumuş etmişsiniz, üzerine bir sürü ömür törpüsüstaj sınav cart curt zart zurt... Eh az çok muhasebeden başka avukatlık, iş takipçiliği, sosyal güvenlik uzmanlığı, pazarlamacılık, arabuluculuk, doktorluk, psikologluk, postacılık, katiplik, bilgisayar tamirciliği vs vs vs daha yüzlerce konuda kısmende uzman olamadıysanız size daha ne diyeyim zaten bırakın siz bu işi

4.Hareket: Son ve en etkili olan bu yolda alternatif çok... Açın pencereyi, derin bir nefes alın sonra sevdiklerinize bir mesaj bırakıp küt aşağı. Veya bir metrelik yağlı urgana iki düğüm. Veya bir kurşun. Veya veya veya. Ama işi kısadan bitirmek yerine daha uzun sürede acı dolu işkencevari olmasını istiyorsanız önerim; BU MESLEĞE DEVAM EDİN ...

Yukarıdaki yazı tamamen latife olup sinirlerimi biraz gevşetmek amacıyla yazılmıştır...
    .

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD>
    Klavye ve "Mouse"un Doğru Kullanımı

Klavye-mouse'da Bunlara Dikkat!
    <UL>
    <LI>Normal bir klavyede üçüncü sıranın masadan yüksekliği en az 3 cm'dir.
    <LI>Doğru bir el-mouse yerleşimi için mouse ve klavye aynı yükseklikte olmalıdır.
    <LI>Avuç içi ya da kol bölümünden klavyeye destek veren yükseklikler kullanılabilir.
    <LI>Profesyonel klavye kullanıcıları ergonomik klavye kullanmalıdır. </LI>[/list]El ve Bilek İçin Bunlara Dikkat!
    <UL>
    <LI>Bileğinizi düz bir çizgide tutun.
    <LI>Bileği sağa ya da sola doğru bükmekten kaçının.
    <LI>Avuç içinizi yukarı ya da aşağı doğru döndürme hareketini çok sık yapmayın.
    <LI>Elinizle kullandığınız aracın çok küçük, çok büyük ya da bileğinizi yanlış pozisyona sürükleyebilecek nitelikte olmamasına dikkat edin. </LI>[/list]</TD></TR></T></TABLE>
    &lt;&lt;HaYaT&gt;&gt; Umudum Kendimde...

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı cemo22 Nickli Üyeden Alıntı
    Değerli meslektaşlarım;</font>
    <div>*</div>
    <div>Mübarek bayramın ikinci günü çalışırken dinlenmek için verdiğim bu kısa arada Sayın meslektaşımızın yukarıda verdiği egzersiz ve hareketleri görünce dayanamadım, en kesin ve garanti sağlık önerisini size*sunmayı kendime borç bildim;</font></div>
    <div></font>*</div>
    <div>1. Hareket:</font> Verin herkesin defterini bilmemnesini, vurun kapıya kilidi, herkes ne hali varsa görsün! </font></div>
    <div></font>*</div>
    <div>2.Hareket:</font> Eğer durumunuz uyuyorsa atın kapağı bir devlet dairesine, üç kuruş maaşım ağrısız başım hesabı bakın keyfinize. Haftada beş gün günde sekiz saat çalışır gibi yapın zaten yarısı muhabbetle çay kahveyle geçer, senede 100 küsür gün tatilinizide yaparsınız,*çoluk çocuk ana baba görür. Maaşı dert etmeyin sakın; bu memlekette "benim memurum işini bilir!" nasılsa geçinirsiniz, hele karı koca çalışıyorsanız evinizde olur sıfır arabanızda merak etmeyin...</font></div>
    <div></font>*</div>
    <div>3.Hareket:</font> Olmadı özel sektörde salla başını al maaşını posizyonunda iyi kötü sorumluluk gerektirmeyen hep topu başkalarına atabileceğiniz bi işte mi bulamayacaksınız yav? Senelerce okumuş etmişsiniz, üzerine bir sürü ömür törpüsü*staj sınav cart curt zart zurt... *Eh az çok muhasebeden başka avukatlık, iş takipçiliği, sosyal güvenlik uzmanlığı, pazarlamacılık, arabuluculuk, doktorluk, psikologluk, postacılık, katiplik, bilgisayar tamirciliği vs vs vs daha yüzlerce konuda kısmende uzman olamadıysanız size daha ne diyeyim zaten bırakın siz bu işi *</font></div>
    <div></font>*</div>
    <div>4.Hareket:</font> Son ve en etkili olan bu yolda alternatif çok... *Açın pencereyi, derin bir nefes alın sonra sevdiklerinize bir mesaj bırakıp küt aşağı. Veya bir metrelik yağlı urgana iki düğüm. Veya bir kurşun. Veya veya veya. Ama işi kısadan bitirmek yerine daha uzun sürede acı dolu işkencevari olmasını istiyorsanız önerim; BU MESLEĞE DEVAM EDİN ...</font></div>
    <div></font>*</div>
    <div></font>*</div>
    <div></font>*</div>
    <div>*</div>
    <div>*</div>
    <div> ** Yukarıdaki yazı tamamen latife olup sinirlerimi biraz gevşetmek amacıyla yazılmıştır...</font></div>

Sayın Cemo [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Onu bunu bilmem bu hareketleri ancak askerde yapabiliriz bu stresli işte aklımıza bile gelmiyor.
    SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    İyi geceler Ümit Bey;

Birşeyin değeri, daha çok o şeyin yokluğunda anlaşılıyor galiba.

Zenginliğin kıymetini, fakirliğe düştü­ğü­müz­de;
    Genç­li­ğin kıymetini, ihtiyarlıkta
    Boşa harcadığımız zamanların kıymetini, çok önemli bir işimiz için zaman bulamadığımızda;
    Sağlığın kıymetini, hastalıkta anlıyoruz maalesef.

Ümit bey ben 27 yaşında bir gencim (güya)ve uzunca süre spor yaptım. Hiçbir sağlık problemimde olmamıştı hatta bunun için hayıflanıyordum da: fakat yaklaşık3 aydır süren boyun ağrılarım yüzünden geçenlerde doktora gittim. Doktor ilk önce boyun düzleşmesi olduğunu söyledi. Bir takım ilaçlar ve egzersizler verdi. Ağrılar geçmeyince beyin cerrahisine de göründüm. O da bana fıtık belirtilerinin olduğunu ve bunun ameliyatının çok zor olduğunu aktardı. Verilen egzesizleri düzenli olarak yapmamı, boyun kaslarını güçlendirerek ancak bunun tedavi edilebileceğini söyledi.

Sizinde söylediğiniz gibi işlerin yoğunluğundan bunları yapmak insanın hiç aklına gelmiyor. Ama şimdi hem çektiğim ağrılar hem de boynumdaki boyunluğun vermiş olduğu rahatsızlık bana işimiz ne kadar stresli de olsa bu hareketleri yapmam için her an uyarı veriyor.

Lütfen iş işten geçmeden kendinize de biraz zaman ayırın ve sağlığınızın kıymetini kaybetmeden anlayın.

Kendinize iyi bakın. İyi geceler...

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Hasan bey haklısınız ancak başımıza geldiğinde yapıyoruz .Normalde sağlıklı iken bunlar aklımıza gelmiyor ne yazıkki gelsede yapmıyoruz geçen yıl askerde her sabah 15 dakika askerlere spor yaptırırken kendimde yapıyordum ve inanın ısınma hareketleri bile ne kadar rahatlatıyordu.Hatta 10 yıl boyunca yürüdüğüm yolu 5 ay zarfında yürüdüm ve bacaklarım açıldı.Dediğim gibi şimdi sabah evden çıkıyorsunuz arabaya binip işyerien gişdiyorsunuz masaya oturuyorsunuz akşam kalkıp tekrar araba ile eve geliyorsunuz günde en fazla 100 metre bile yürümüyoruz.Tabiiki romatizma olur.

Ben sadece oturduğum koltuğa dikkat ediyorum.Kesinlikle bel desteğine dikkat ederim.
    SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Yanlış Oturuşun Zararları

Resimde görülen bölgelerde var olan ağrılar oturuş bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir. Bu tür rahatsızlıkları gidermek için doğru bir oturuş ve çalışma alanını ergonomik bir şekilde kullanmak büyük önem taşıyor.

Ekran karşısında nasıl oturmalı?

<UL>
    <LI>Ekrana uzaklık mesafesi görüntüye, okunabilirliğe ve monitörün büyüklüğüne bağlıdır.
    <LI>Masa dizlerden en az 5 cm yüksekte olmalıdır.
    <LI>Masanın başından sonuna kadar olan alan bacakların tam olarak açılması için yeterli büyüklükte olmalıdır. </LI>[/list]

Doğru bir oturuş için ipuçları

<UL>
    <LI>Akılda tutulması gereken en önemli nokta "dik açı" kuralıdır.
    <LI>Ayaklar yerde düz bir şekilde durmalıdır.
    <LI>Monitörün tepe noktası göz seviyesinden 15 derece kadar aşağıda olmalıdır.
    <LI>Baş hiç bir zaman geriye doğru tutulmamalıdır.
    <LI>Pozisyonunuzu düzenli olarak değiştirmelisiniz.
    <LI>Uzun süreler aynı pozisyonda oturmak sorunlara yol açabilir. </LI>[/list]

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Çalışma Ortamı ve Sağlık; Genel İpuçları

Uzun saatler boyunca masa başında ve bilgisayarla çalışan bir kişinin ofis şartları ergonomik değilse, bu kişi pek çok sağlık problemine gebedir: görme ile ilgili problemler, baş, boyun, sırt, bel ağrıları; el, bilek, eklem sorunları. İşimiz ve çalışma ortamımız ergonomik koşullara uygunolursa, kullanmak zorunda olduğumuz aletleri doğru kullanırsak, sağlığımızı koruma yönünde önemli bir adım atmış oluruz. Doğru bir oturuş, klavye ve mouse'un doğru kullanımı, kas, tendon, bağ, eklem, sinir ve diskleri etkileyen zorlanmaları azaltır veya yok edilmesini sağlar.

Ergonomik sağlığımızı, duruş ve oturuşumuzu genel olarak olumsuz yönde etkileyen faktörler şöyle sıralanabilir:

Yanlış Postür
    Bükülü bilekler, eğilmiş boyun, dik olmayan bir duruş

Sürekli Aynı Konumda Kalmak
    Aynı hareketi sürekli tekrar etmek, ya da masa veya ekran başında sürekli aynı pozisyonda durmak

Aşırı Kuvvet Uygulamak
    Kasları uzun süre zorlayıcı şekilde kullanmak.

Çok Sıcak ve Çok Soğuk Ortamlar
    Sürekli çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda bulunmak.

Ağır Yük Kaldırmak
    Bele ve dizlere çok yük bindirecek şekilde ağırlık kaldırmak, ters hareketler yapmak.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Basit Egzersizler ve Rahatlama Teknikleri

Eller: Sağ elinizi öne doğru uzatın. Sol elinizle sağ bileğinizi aşağı doğru bükerek çekin. Elinizi 5 saniye kadar bu konumda tutun, daha sonra 5 saniye boyunca yukarı doğru bükün. Bu hareketi diğer elinizle de tekrar edin

Omuzlar: Ellerinizi havaya kaldırın ve bu sırada kürek kemiklerinizi sıkıştırın. Rahatlayın. Hareketi 3 kez tekrar edin

Sırt: Omurganızı yukarı doğru esnetin ve bir kaç saniye bu pozisyonda tutun. Rahatlayın. Hareketi 3 kez tekrar edin.

Kollar: Kollarınızı iki yana bırakın ve birkaç saniye serbestçe sallayın. Rahatlayın. Hareketi 3 kez tekrar edin.