Sonuç: Karşıt inceleme tutanağı hazırlama ücret alıyormusunuz?

Katılımcı sayısı
293. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 50 YTL ve altında alıyorum!

15 5.12%
  • 50 YTL üstünde alıyorum!

13 4.44%
  • Almıyorum!

238 81.23%
  • Bu iş ücretsiz yapılmalıdır!

27 9.22%
Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 69 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Karşıt inceleme tutanağı hazırlama Ücrt.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Alper bey, aslında burada düşünülmesi gereken bir konu daha var.

Tutanak bizim tarafımızdan hazırlanabilir mi?

Karşıt incelemeyi YMM yapması gerekir.Eğer biz hazırlayıp veriyorsakbunun yasal olmayacağını düşünüyorum.Yasal olmayan bir işlem için ücret alınabilir mi bunu da tartışmak isterim.

Yani bu işin özüne aykırı bir ücret olacaktır diyede düşünüyorum.

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Arkadaş bu durumöyle gelmiş böyle gidecek gibi görünüyor. Hepinize İyi çalışmalar

Müdavim Üye
    Nereden
    Mersin
    Bu iş birlik tarafından ele alınmalı .....
    İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen Türk İstiklal ve Cumhuriyetini korumaktır....

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Birliği kendine hayrı yok. Birde birliğin çoğunluk üyeleri YMM nasıl ele alacaklar buna inanıyormusunuz.
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Yeni Üye
    Nereden
    İzmir
    Merhabalar.....<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Karşıt incelemelerle ilgili başım dertte. Her ay ortalama bir firmadan 10 adet karşıt inceleme tutanağı geliyor. Bu şekilde 3 firmam var. Üstüne 191-391 muavin dökümleride ekleniyor. Yani büroda bir elemanı sadece karşıt inceleme oldurması için ayırıyoruz. bunun üzerine YMM'lerden ücret talep etmeyi düşünüyorum ama nasıl bir yol izleyeceğimi ve nasıl bir tepkiyle karşılaşacağımı bilemiyorum.
    Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim....

gözde

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos

Ben istedim arkadaşım ancak bu seferde taktik değiştirdiler bir eleman yolladılar müşterime çıktı geldiler hadi yardımcı olmada göreyim.
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Müdavim Üye
    Nereden
    Mersin
    Değerli Melektaşlarım <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    YMM ler bizzat kendilerinin gelip( Karşıt inceleme yapacağı firmaya)fiili olark inceleyip tutacakları YYM karşıt inceleme tutanaklarını meslektaşlarımıza gönderip (tutanağın meslektaşlar tarafından doldurulmasınısağlamaya çalışıyorlar her ne kadarda tutanak
    ilgili firmaya gönderilmiş gibi gösterilmeye çalışılsada sonunda herzaman olduğu gibi kabak ne yazıkki bizlerin başına patlıyor.
    Karşıt İncelemeTutanaklarını bir şekilde zaman ayırıp doldurmaya çalışıyoruz ama bazen o kadar saçma ve garip uygulamalarla karşılaşıyoruz ki olay tam bir ağlarmısın? gülernisin ? cinsinden
    İstanbul da kurulu bulunan bir YMM danışmanlık şirketi (ismi bende saklı )bana iki kez Karşıt inceleme tutanağı gönderdi. bu tutanakları göndermeden üç kez telefonda kendileri ile konuştuk konuştuğum kişiler YMM Şİrketinde çalışan Raporötör durumıunda olan kişiler arkadaşlar sammi olarak söylüyorum SMMM, SM kim olduğunuBağımlı çalışmanın ne olduğunu bu üç telefon görüşmesinde bir türlü anlatamadım.
    Gönderdikleri tutanakta hata var telefon ediyorum ofisde değiller denetime çıktılar deniliyor , not bırakıyorum, size telefon edemez siz en iyisi Mail gönderin biz o kişinin yaptığı işi bilemeyiz en iyi size kendisi yardımcı olaur diyorlar.
    Kısacası 4-5 ay gibi bir sürede tutanağın doğrusunu bana gönderemediler bende yanlış gönderdikleri tutanağı doldurup gönderdim.
    Tutanağın altında şöyle bir ibare var iş bu tutanak 2 nüsha olarak İstanbulda .../.../2006 tarihindedüzenlenmiştir diye.( birde her ne hikmetse tutanak imzasız ve kaşesiz) Yani Ymm imza ve kaşe atmamış.
    ben tutanağı Mersinde doldurdum.
    Mesleğini Cidiyet İçerisinde Yapan veya yapmaya çalışan YMM leri tenzih ederim ama
    yaptığınız işe saygı duyuyorsanız bize imzalı kaşeli ve hatasıs tutanak gönderin.bizde cevabını yazalım.
    Her ne kadarda isyan etsekte Artık karşıt inceleme tutanaklarını dolduruyoruz ama birde böyle garip olaylarla uğraşınca bu tutanak işi hiç tat vermiyor.
    Hepinize saygılarımla

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    peki bu olayı hiç odalarlar görüşenler oldumu acaba odalrın tutumu nedir bu olay karşısında hakkımız almamız lazım biz zamanımızı ayırıp bu işi yapıyorsak karşılığınıda almalıyız
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Değerli meslektaşlar hepimizin sorunu aynı gibi özellikle ben nisan ayından sonra bu tutanaklar yüzünden saç baş yoluyorum.Artık geliyorlar yok şunun fotokopisi yok bunun fotokopisi,yok şunun dökümü yok bunun dökümü birde derdinizi anlamıyorlar.15 Gün önce geldi bir tanesi neyse tutanağı yazmaya başladık.Mal alışlarına ait 10 adet ayrı firma yazılacak diye zatı muhtereme dedimki bu bir akaryakıt istasyonu ve bayiliği olan bir firma başka yerden mal alışı yok.ben anlamam 10 adet firma bende kızdım türk telekom ,su,gsm ve ufak tefek faturaları yazdım.sonra bana baktı ve bunlar yazılmazki dedi bende sen istedin 10 adet ayrı firma ismi diye dedim.

Daha ilginci geçen yıl istanbuldan bir ymm şirketinden tutanak göndermişler toplam sordukları fatura bedeli 3,000,00-Ytl ve ait olduğu ay 8 ay .istedikleri evraklar tam bir yıllık 191,391,120,320 muavinleri kdv tahakkukları ,ödeme makbuzları,ayrıca her aya ait mal alışları ve 10 ayrı firmadan.neyse hepsini hazırladım beyanname fotokopisi yerine yazıcıda hazır takılı olan beyannameye programdan döktürdüm ve gönderdim .birde baktımki 1 hafta sonra kargo ile gönderdiğim zarf geri gelmiş içinde bir not kdv beyannamelerinin fotokopisini çekip gönderirmisiniz.Açtım telefonu beyannme gönderdim neden fotokopisini istiyorsunuz.Ama bu beyanname sonra yazdırılmış biz vergi dairesine verdiğiniz beyannamenin fotokopisini istemiştik dediler.Peki o beyannameleri tahakkuk ve muavin dökümleri ile karşılaştırdınızmı nerden biliyorsunuz gerçekmi değilmi dediğimde hayır dediler.Bende iyi çalışmalar diledim ve aynen dosyayı geri postaladım bir dahada aramadılar.Onu bunu bilmem bu kadar iş arasında bakın nisan ayında nasıl tutanak yağacak ve ben bu tutanaklar karşılığında hiçbir zaman ücret alamayacağım.

SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul

OLAYIN güzel yönlerini de söylemek lazım.
    adamlar en azından bizimle konuşurken üstad falan diyorlar.benim de koltuklarım kabarıyor.olayın özüşu; işi siz yapıyorsunuz,parayı onlar alıyorlar.
    sağlıcakla kalın.
    Paylaştıkça azalmayan tek şey bilgidir.