Sonuç: Karşıt inceleme tutanağı hazırlama ücret alıyormusunuz?

Katılımcı sayısı
293. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 50 YTL ve altında alıyorum!

15 5.12%
  • 50 YTL üstünde alıyorum!

13 4.44%
  • Almıyorum!

238 81.23%
  • Bu iş ücretsiz yapılmalıdır!

27 9.22%
Sayfa 2 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 69 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Karşıt inceleme tutanağı hazırlama Ücrt.

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Sayın meslektaşlarım kanunen bizim bu karşıt inceleme tutanaklarını imzalamya ve doldurmaya mecburiyetimiz yoktur. Vergi Usul kanunda aşağıdaki hükümler neticesinde kanunda böyle bir hüküm yok

Defter ve belgelerle diğer kayıtların ibraz mecburiyeti:

MADDE 256- (4369 sayılı Kanunun 4'üncü maddesiyle değişen şekli)(29.7.1998 tarihinden geçerli olmak üzere) Geçen maddelerde yazılı gerçek ve tüzel kişiler ile mükerrer 257'nci madde ile getirilen zorunluluklara tabi olanlar, muhafaza etmek zorunda oldukları her türlü defter, belge ve karneler ile vermek zorunda bulundukları bilgilere ilişkin mikro fiş, mikro film, manyetik teyp, disket ve benzeri ortamlardaki kayıtlarını ve bu kayıtlara erişim veya kayıtları okunabilir hale getirmek için gerekli tüm bilgi ve şifreleri muhafaza süresi içerisinde yetkili makam ve memurların talebi üzerine ibraz ve inceleme için arz etmek zorundadırlar. Bu zorunluluk Maliye Bakanlığınca belirlenecek usule uygun olarak, tasdike konu hesap ve işlemlerin doğrulanması için gerekli kayıt ve belgelerle sınırlı olmak üzere, bu hesap ve işlemlere doğrudan yada silsile yoluyla taraf olanlara, defter ve belgelerinin tetkiki amacıyla yeminli mali müşavirler tarafından yapılan talepler için de geçerlidir. (*)

ikinci olarak eğer tutanağı doldururda para istersek bunu dayanağı ise3568 sayılı kanunun;

Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Ücretlerinin Esasları HakkındaYönetmelik

(2 Ocak 1990 tarih ve 20390 sayılı Resmi Gazete'deyayınlanmıştır.) ile düzenlenen durum aslında tam bizi anlatıyor.(tek fark YMM lerin biziücretsiz kullanmaları maddesi konmamış nasıl unutulmuşsa)

Ücretin Paylaşılması

MADDE 18- Meslekmensubu; işyeri merkezi dışındaki işler ve işlemleri, anlaştığı o yerdeki diğermeslek mensuplarına yaptırabilir. Böyle bir durumda; iş sahibinden sözleşmeyle belirlemiş ücrete ek bir ödeme talep edilmez.

Ücretin paylaşılması, tarifedeki esaslara göre yapılır. Bu esaslara aykırı sözleşme ile; diğer yerdeki meslekmensubunun ücreti azaltılamaz, fakat arttırılabilir.

Bu durumda meslek mensupları, işin o kesiminden müşterek ve müteselsil sorumludurlar.

yönetmeliğin bu maddesine göre doldurmuş olduğumuz tuanaklar aslında YMM nin yapmak zorunda olduğu iştir. Ancak bu işi karşıt inceleme tutanağı adı altında bize kakalamaktadırlar ve ücret taleplerimize ise bu sizin işiniz yapacaksınız demektedirler Aslında bizim bu tunakları ne doldurmaya nede imzalamaya zorunluluğumuz yoktur. Hem 3568 sayılı kanun hemde Vergi usul kanunu yönünden yoktur. Sadece bizden evrak ve defter ibrazı istiyebilirler oda aslında mükellefin mecburiyetidir onun için lütfen bu hizmetler için ücret talıp edin gerekirse Türmoba odalarımız kanalı ile başvurup düzenlenen ücret tarifelerine bu ücreti ekleyelim.

İyi çalışmalar dilerim.
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    <TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
    <T>
    <TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">
    <TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

YMM'ler para kazanacak. Bizler onların işlerini yapacağız. Tutanak hazırlarken bir de tutanak için fotokopilerini alın, dosya halinde verirmisiniz diyorlar.

Bu kadarına da PES doğrusu.

Her şeyin bir bedeli var. Bizler de bu seviyelere kolay gelmedik. 20 yılımız okullarda ve nihayetinde bu yolda harcandı.

KISACA !

Keserim makbuzumu, alırım paramı, doldurum tutanağı.

</TD></TR>
    <TR hb_tag="1" UNABLE="&#111;n">
    <TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
    <DIV id=hotbar_promo></TD></TR></T></TABLE>
    Mali Müşavir &lt;Şerafettin Kahraman&gt;

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

Sevgili Meslektaşlarım,

Bu konu herkesin rahatsız olduğu ancak kimsenin kurcalamaya cesaret edemediği bir hal aldı. Burada bizlerin yegane temsilcisi olan odalara ve nihayet Türmob'a büyük görev düşüyor.Aynen mali tatil konusunda olduğu gibi. Kişisel yaklaşımlarla bu iş çözülmez.

Odalarımızı ve Türmob'u fax, yazı, mail yoluyla biraz hareketlendirebilirsek ancak çözüm olacağına inanıyorum. Ücret tarifelerine bir madde eklemek o kadar zor olmasa gerek.

Ne yazık ki müşterilerimizin olağan hale getirdiği " aylıklı muhasebecim " mantığını YMM'lerde çok güzel kullanıyor. 15 Yıllık mesleki hayatımda sadece Mersinli bir YMM tutanağı göndermeden önce telefonla aradı. O kadar.

Biz bu kadar hafife alınacak bir meslek mi icra ediyoruz?

Başarı ve sağlıklı günler dileğiyle...
    ATÜRKOĞLU

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Bu konuda YMM meslektaşlarımızdan tepkiler geliyor.

"Bir firma, 1000 farklı firmadan alış yaptığı düşünülürse, buda 1000 karşıt inceleme yapar. Her birine ücret ödecek olursa firma ağır bir külfetin altına girecektir." derler.

Bunun orta yolu ne olur bilinmez ama sonuç olarak ortadaSM ve SMMM meslektaşlarımızın sırtında bir angarya var. Fikirlerinizi bekliyorum.

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

SAYIN GÜLŞEN,
    Sanırım burada ücret yönünden faydanın kimde olduğu öne çıkıyor. YMM'ler kendilerince tepkili olabilirler ama bizlerin üstlenmek zorunda olduğu o kadar angaryaya bir angarya da onların ekleme hakkı olmamalı. Hatta kimsenin hakkı olmamalı. Mesleğin icrasından öte muameleci durumunadüştük.
    Maliyenin iş yükü hafifletilirken araya YMM ' ler alındı. Altta bizler kaldık. Angaryalar bizlere yüklendi. İş yükümüz artırılırken ücretlerimiz aşağıya indi. Ve ne yazık ki sürekli bir polemik konusu haline geldi.
    Şunu hep birlikte soralım. Bizlerin ücretsiz olarak yararlanabildiğine var? Yüzümüzde(gülmeyi unuttuk)tebessüm ettirecek idarenin ya da hizmet verdiğimiz işverenlerin ve YMM 'lerin bizlere ne gibi bir olumlu katkısı var?
    Hadi ücretsiz yapalım desek bunun ardı arkası kesilmiyor ki. Üstelik ücretimi alamadığım bir firmaya ayda en az beş tane form doldurmak o kadar ağırıma gidiyorki bunu kelimelerle anlatmak zor. Böyle bir tutanağı geciktirdiğimde YMM beni açıkça tehdit etti. Bilgi vermekten çekindiğim ve bilgileri gizlediğim iddiası ileVergi Dairesine şikayet dilekçesi vereceğini söyledi.
    Sonuç olarak; İdare bu uygulama ile personel giderleri, kırtasiye, yatırım harcamaları vb. konularda tasarruf etmektedir. YMM 'ler de gelir elde etmektedir. Peki biz neciyiz? Hammaliye niye? Nereye kadar?
    İdare ve YMM 'ler bu haksızlığı giderecek ve bizleri de kırmayacak şekilde bir uygulama ile emeğimizin karşılığını vermelidirler.
    Saygılarımla
    AHMET TÜRKOĞLU - SMMM

ATÜRKOĞLU

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Merhaba önce Mustafa Beye Teşekkürler Böyle bbir konuya değindiği için...

İnanın gelen yeminlilerin tutanakları baş ağrıtır düzeye geldi.... Bin YTL kdv hariç tutara bile gelir oldular birde evrakları istemeleri yokmu yor on adet fatura olacakmış. İnanınbin ytllik faturaya abartısız 28.500 YTL lik bir fatura veriyorum beğenmiyor daha hale başka fatura istiyor yok defter bilgisi yok tahakkuk fotokopisi inanın ben artık evrak doldurmuyorum gelen kişiye dosyayı veriyorum al bak ma içinden evrak çıkarmak için beni çağır diyorum... Çünkü ben dolduruyorum beğenmiyor kendisi bakmak istiyor faturalara... Birgün birisi geldi tam tastik altı aylıktı inanın seksan sayfa 191 dökümü verdim ağzıma geleni söyledim yine utanmadan istedi. Vermesem müşterinin çok iş yaptığı firma ona laf söylüyorlar müşteride benim işimi görün diyor yine biz arada kalıyoruz... Diyeceğim bu kadar saydığım zahmet daha hiç birşey... Bunun bir karşılığı olmalı ama yeminliden almalıyız ücretini. Çünkü müşteriyi direk alayıp muhasebenin telefonunu istiyorlar şunu alacağız senin muhasebeni uğraştıracağız demiyorlar. Müşterinin çoğu tutanaktan haberi bile olmuyor... Bence bu işin peşini bırakmayalım. Yeminliler en ufak bir dosyaya 750 YTL den aşağı bakmıyorlar. Bizimde ücretlerimiz vermek zorunda diye düşünüyorum. Hepinize başarılar...

Üye
    Nereden
    Turkiye
    Tamamen katılıyorum
    S.M.M.M. HASAN YILDIZ

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Alıntı AHMET TÜRKOĞLU Nickli Üyeden Alıntı

SAYIN GÜLŞEN,
    Sanırım burada ücret yönünden faydanın kimde olduğu öne çıkıyor. YMM'ler kendilerince tepkili olabilirler ama bizlerin üstlenmek zorunda olduğu o kadar angaryaya bir angarya da onların ekleme hakkı olmamalı. Hatta kimsenin hakkı olmamalı. Mesleğin icrasından öte muameleci durumunadüştük.
    Maliyenin iş yükü hafifletilirken araya YMM ' ler alındı. Altta bizler kaldık. Angaryalar bizlere yüklendi. İş yükümüz artırılırken ücretlerimiz aşağıya indi. Ve ne yazık ki sürekli bir polemik konusu haline geldi.
    Şunu hep birlikte soralım. Bizlerin ücretsiz olarak yararlanabildiğine var? Yüzümüzde(gülmeyi unuttuk)tebessüm ettirecek idarenin ya da hizmet verdiğimiz işverenlerin ve YMM 'lerin bizlere ne gibi bir olumlu katkısı var?
    Hadi ücretsiz yapalım desek bunun ardı arkası kesilmiyor ki. Üstelik ücretimi alamadığım bir firmaya ayda en az beş tane form doldurmak o kadar ağırıma gidiyorki bunu kelimelerle anlatmak zor. Böyle bir tutanağı geciktirdiğimde YMM beni açıkça tehdit etti. Bilgi vermekten çekindiğim ve bilgileri gizlediğim iddiası ileVergi Dairesine şikayet dilekçesi vereceğini söyledi.
    Sonuç olarak; İdare bu uygulama ile personel giderleri, kırtasiye, yatırım harcamaları vb. konularda tasarruf etmektedir. YMM 'ler de gelir elde etmektedir. Peki biz neciyiz? Hammaliye niye? Nereye kadar?
    İdare ve YMM 'ler bu haksızlığı giderecek ve bizleri de kırmayacak şekilde bir uygulama ile emeğimizin karşılığını vermelidirler.
    Saygılarımla
    AHMET TÜRKOĞLU - SMMM

Şimdi kızdım iyice[img]smileys/smiley7.gif[/img] ne demek tehdit etti yaa. Onun öyle bir hakkı yok bilgi vermekten kaçınmış da kaçınan kim peki muhasebecimi.

.................................................. .......... ...........................................bilgiyi verecek kurum karşıt incelemeye muhattap olan firma öyle bir cezada ancak firmaya kesilebilir muhaseciye değil.

Kaldıki böyle bir cezayı vergi dairesi Bir yeminlinin başvurusu ile kesemez.

.................................................. .......... ..................................Düzenle karşıt incelemeleri nasılsa Mali Müşavirler var alışkınlar angaryaya sesleri çıkmaz.

Ben bu işi araştırdım yazdım kimse işin kanuni kısmını bilmeden ahkam kesiyor. Yeminlinin tehdidinden korkuyor.

Eğer sen tasdik işlerinden kendi ücretini alıyonsan karşıt inceme ücretlerinide o ücrete dahil edeceksin. Bunun artık kanune düzenlenmesi gerekmektedir.

Edited by: Mustafa Gülşen
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Alper Bey,bazen haklı olduğumuzkonularda yazarken yazılarımız bizi haksızduruma düşürebilir.Forumda kişilik haklarına ve kurumlara zarar verecek cümlelere dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer aynı çatı altında yaşıyorsak onlarda bu örgütün bir meslek mensubu üyesidir.( Farklı düşünenler olsada bu gerçek)

Sorun belli, fakat çözüm yoluna da üretmeliyiz. Üstte bunu yazmıştım tekrarlamak istiyorum;

Bir YMM meslektaşımız,bir firma içinortalama 250 adet karşıt inceleme yaptığını varsayarsak, bu durumda 250SM veya SMMM meslektaşınada ücret ödemesi gerekecek. Bu konu üstünde yoğunlaşmayı öneriyorum.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos

O konuda yoğunlaşır isek bizim on tutanakları doldurma mecburiyetimiz yok bu monuda mutabık olduk mu? önce buna karar verelim ama bize baskıyı müşterinin bilgileri dolduracaksın mecbunsu gibi aba altından sopa gösteriyorlar. Ama tutanaklar ne hikmetse bize geliyor. Şimdi biz bu tutanakları doldurmaz isek mecburen işçi çalıştıracaklar yani işçilere ücret ödeyecekler. Yani mutlaka bu kadar geniy bir deneti ise maliyetlere katlanılacak tır. Denetimin kuralı budur yani üstadlara çalışma alanı standartlarını öğretecek değiliz heralde ama bu iş böyle.

Yani büronuzdan çıkmadan iki sekreterin hazırladığıtutanak lar ve nasıl dolduğu belli olmayancevaplar ile nekadar sağlıklı tasdik yapıyorlar bilinmez.

Ben bizzat şahıt olduğum bir sürü kafadan sallama tutanak var. Tutanakların sahteliğin doğruluğunu kim araştırıyor? kimse....

Ortada biriticari bir iddaa var doğruluğu araştırılan, ama araştırma teknikleri sadece karşıt inceleme tunakları ile sınırlı ise yeterli değil bence.

Eğer maliytelere katlanamayacak ise denetim elemanları bunları müşterilerine havale etmeleri gerekmektedir. 250 tutanak enaz 250firma demektir 250 ayrı firma ile çalışan bir işletmene kadar denetim ve tasdik ücreti ödüyor acaba.

Eğer yeminlilerimiz bizi düşünmez ise meslektaş olduğunu söyledikleri insanların menfaatinden çok kullanmayı düşünürlerse bir gün karşılarına dikilen meslek mensuplarınada şaşırmasınlar.

Ayrıca belirtiyim daha önceki sert çıkışım için tüm forum mensuplarınadn özür dilerim....

Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE