Sonuç: Karşıt inceleme tutanağı hazırlama ücret alıyormusunuz?

Katılımcı sayısı
293. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 50 YTL ve altında alıyorum!

15 5.12%
  • 50 YTL üstünde alıyorum!

13 4.44%
  • Almıyorum!

238 81.23%
  • Bu iş ücretsiz yapılmalıdır!

27 9.22%
Sayfa 1 Toplam 7 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 69 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Karşıt inceleme tutanağı hazırlama Ücrt.

Hybrid View

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Karşıt inceleme tutanağı hazırlama ücret alıyormusunuz?
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos

Alıntı Mustafa Gülşen Nickli Üyeden Alıntı
    Karşıt inceleme tutanağı hazırlama ücret alıyormusunuz?

<bende karşıt inceleme tutanaklarında ücret alınması konusunda hemfikirim alalım arkadaş bunu nasıl yapıcaz bilmiyorum ama dün bir tutanak tam 1 günümü aldı.

Ücret alan arkadaşlar parayı nasıl alıyorsunuz kimden talep ediyorsunuz.

lütfen yazın olmazsa bu konuyu odalarımıza taşıyalım.....
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Ziyaretci
    mutlaka ücret almalıyız. ücret vermeyenlerin raporunu geciktiriyorum. sm makbuzu kesip fakslıyorum. yanıt bile vermiyorlar?????????

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    <TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
    <T>
    <TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
    <TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Muhasebesini tutturan mükellef , sanıyor kiaylık belirli bir ücreti verince(ki onu bile düzenli alamıyan yüzlerce meslektaş var) artık muhasebecisi onun emrinde. Her ne iş olacaksa,hepsi verilen sabit ücretin içinde.. Yok arkadaşlar.. Bu böyle olmaz. Daha doğrusu böyle gitmez. Artık yaptığımız hizmetlerin gerçek bedelini alma zamanımız geldi de geçiyor bile. Ama nasıl alacağız..? İşte bütün mesele burada..

Saygılarımla,</TD></TR>
    <TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
    <TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
    <DIV id=hotbar_promo></TD></TR></T></TABLE>
    Bilgiyi Büyütelim.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Kavadarlının tanımı yerinde olmuş. Bizlere bakış açısı aynen böyle. Nasıl mı alacağız? Hepimiz alacağız, eğer birimiz almaz isek alsana haksız rekabet.

Birde emeğimizin karşılığını istemek gerekiyor. Zaten bütün meselede burda. "iSTEYEMİYORUZ"

Gelelim karşıt inceleme için söyleyeceklerime;

Biz bu bedeli YMM arkadaşlardan istiyoruz. Bazıları veriyor bazıları dediğiniz gibi sessiz kalıyor. Bu bir EMEK tir. Eğer bu emeğe saygı gösterilirse verilecektir. Ha bunu kendi ceplerinden vermelerinede gerek yok. Tasdikini yaptığı firmaya gayet tabii ödetebilirler. "Bunu niye yapayım" mantığı güdülürse YMM ile SMMM mesleği ( SM arkadaşları artık SM olarak katagorilendirmek istemiyorum. Yaptığımız meslek tekdir. Bütün ülkelerdede sadece SMMM MESLEĞİ MEVCUTTUR. Bu nedenle ayrım yapmıyorum) arasındaki ilişki daima geriye gidecektir.

TEK MESLEK, TEK UNVANLI GÜNLER DİLERİM...

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos

Evet ne yapıcaz bu sorunu nasıl çözücez ben en son gelen tutanağı göndermedim.

Ama şu an için zamanım olupta bakamadım ne gibi yasal zorunluğu var

Çünkü para istedim ben, dediki sen yapmazsan bu işi yapacak başka muhasebeciler var.

senin müşterin ise bu külfiyete katlanacaksın dedi.

[img]smileys/smiley7.gif[/img]işte böyle oldum.

Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Değerli Meslektaşlarım,

YMM meslektaşlarımızın içerisinde çok iyi niyetlileride var.Burada orta yolu bulma mücedelesi içerisindeyiz.Bu nedenle mesajlarımı saldırı olarak değerlendirmezler umarım.

Konuya dönersek, Alper bey bir konuyuda gündeme getirmiş, kendisine teşekkür ederim.

Karşıt inceleme tutanağının muhasebeci tarafından düzenlenmesininyasal zorunluluğu nedir?

Sizlere bildiklerimi sıralamak istiyorum;

-Biz meslektaşlar için hiç bir doldurma zorululuğu yoktur. Varsa birisi yazsın öğrenelim.

-İmzalama gibi bir zorunluluğumuz yoktur. (Hemen hemen her tutanakda nedense yer verilir)

-Gönderme zorunluluğumuz yoktur.

-YMM elemanına evrakları ibraz etme zorunluluğumuzda yoktur. Burası önemli, bu tutanak YMM nin incelemesi ile geçerlidir. Elemanı ile değil.

Bir Karşıt inceleme tutanağının doldurulabilmesi için, bizzat YMM meslektaşın defter ve belgeleri incelemek üzere bürolarımıza gelmesi zorunludur. İmza attıkları tutanakların geçerliliği ancak bu şekilde olur.

NOT : 10 yıldır daha bir tek YMM arkadaşımız bu konuda malesef beni ziyaret etmedi.

Son olarak Alper Bey sizin olayınızda YMM arkadaşasöylecek bana göre tek bir söz var. Onuda özel mesaj kutunuza atıyorum.

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

evet karsit incelemelerin sonuclarini o zaman vergi dairelerinden istesinler birde bazilari yasal defterlerin ön sayfalarindan fotokopi istiyorlar ben gerçi meslek mensubu deilim ama bu benim patronuma baya bir yük birde bazilari kargo ücretlerini karsit ödemeleri yapiyorlar tam bir zaman kaybi yani ben geciktiriyorum bazen elim degmiyor birde telefon açip laf söylüyorlar sanki isimiz bir tek o ama mükellefe anlatamiyoruz önemli olan bunu mükellefe nas1l anlatacaimiz

SAYGILARIMLA

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey

Arkadaşlarımın yorumlarına kesinlikle katılıyorum.Birlik ve beraberlik içinde hareket edersek bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum.herkes ücret talep etsin. biz zamanımız ve emeğimizden para kazanan insanlarız.ve bu meslek ünvanlarını alabilmek için ne kadar çok çalıştığımızı hatırlayın. mesleğimizin onurunu düşürmeyelim.

[img]smileys/smiley31.gif[/img]

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey
    Gerçekten Mükemmel bir konuyayıllardır kanayan yaramıza ilişkin konuyu açan sayın Mustafa GÜLŞEN' e teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Sevgili meslektaşlarım Maliye Baakanlığının 28.12.2004 tarihinde yayımlamış olduğu 2005 yılı asgari ücret tarifesinde bulunan Notlarından 6 maddeyi aynenyazıyorum.

6- Çizelgede yer alan beyanname veya bildirimlerin dışında, yükümlülerden yeni beyanname ve/veya bildirim istenildiği takdirde, ücrete tabidir. Meslek mensubu ile yükümlü arasında serbestçe belirlenecek ücret tablo II 3-B’de belirlenen ücretin altında olamaz.

Yani almamız gereken ücret enaz 57 ytl + kdv dir. Yasal olarak emeğimizin karşılığını almaya hakkımız var. Bunuda ancak ymm arkadaşlara hem izah hemde ikna ederek ederek alabiliriz. Birde Mükelleflerimize karşıt inceleme tutanaklarının doldurulmasının bizim işimiz olmadığı ymm arkadaşın bizzat gelerek kendisinin doldurması gerektiği eğer bizlerin bu tutanakları doldurması halinde bir ücrete tabi olduğunu izah etmeliyiz. Bunu ben bir nebze olsun yapabildim. Alamadıklarımıda erteliyorum tabi ymm elemanlarından telefonlar susmak bilmiyor o zaman da ymm nin kendisinin aramasını ve muhatap olmasını istiyorum. Genelde ymm arkadaşlar yılardır bu işi yaptıklarını ve ilk defa benden ücret isteme talebiningeldiğini söylediler tabi bende kibarca gelip kendiniz bizzat tutanağı düzenleyebilirsiniz diyerek konuyu kapatmaya çalışıyorum. Sevgili Meslektaşlarım kimse yanlış anlamasın bizler YMM'lerin katibi değiliz ve vermiş olduğumuz emeğin ve hizmetin karşılığını istiyoruz.
    Tüm meslektaşlarımın işlerinde başarılar ve bol kazançlar temenni ediyorum.

SM Murat ERTÜRK