Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Muhasebe kayıtlarının toplu yapılması hk

 1. #1
  Ziyaretci
  Merhaba
  Bir şirketin muhasebe kayıtları toplu olarak yapılabilir mi?Şöyleki;örneğin banka işlemleri ya da gider faturaları 1-10 gün 10.güne 11-20 gün 20. güne 21-31 gün 30 yada 31. güne kayıt edilebilir mi?İşlemsayısının yüksek olması nedeni ile böyle bir yöntem uygulması yapan var mı acaba?

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Şubat.2006
  Mesajlar
  255
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0>
  <T>
  <TR vAlign=top>
  <TD></TD>
  <TD width=680>

  Kayıt Zamanı (VUK)</TD></TR>
  <TR vAlign=top>
  <TD width=76>Madde No</TD>
  <TD width=680>219</TD></TR>
  <TR vAlign=top>
  <TD width=76>Kapsam</TD>
  <TD width=680></TD></TR>
  <TR vAlign=top>
  <TD width=756 colSpan=2>

  <DIV align=justify>(2365 sayılı Kanunun 32'nci maddesiyle değişen madde) Muameleler defterlere zamanında kaydedilir. şöyle ki:


  a) Muamelelerin işin hacmine ve icabına uygun olarak muhasebenin intizam ve vuzuhunu bozmayacak bir zaman zarfında kaydedilmesi şarttır. Bu gibi kayıtların on günden fazla geciktirilmesi caiz değildir.


  b) Kayıtlarını devamlı olarak muhasebe fişleri, primanota ve bordro gibi yetkili amirlerin imza ve parafını taşıyan mazbut vesikalara dayanarak yürüten müesseselerde, muamelelerin bunlara işlenmesi, deftere işlenmesi hükmündedir. Ancak bu kayıtlar, muamelelerin esas defterlere 45 günden daha geç intikal ettirilmesine cevaz vermez.


  c) Günlük kasa, günlük perakende satış ve hasılat defterleri ile serbest meslek kazanç defterine muameleler günü gününe kaydedilir.


  Saygılarımla...


  Tekin KIYLIK</TD></TR></T></TABLE>

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  31.Aralık.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  55


  Sayın Seyfi,


  Gider faturalarını veya satış faturalarını ayrı ayrı girmek suretiyle 1-10 tarihleri arasını bir mahsup fişinde kayıt etmeniz mümkündür.Genellikle muhasebe bürolarında böyle yapılır.


  Bir şirketin bünyesinde eğer muhasebe tututuluyor ise her belgeyi ayrı girmeniz daha sağlıklı olacaktır.

  A.KARADAĞ

 4. #4
  Ziyaretci
  Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar.

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  24.Aralık.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  36


  sayın azizkaradağ "Gider faturalarını veya satış faturalarını ayrı ayrı girmek suretiyle" belirtmesinde bulunmuş. bunun kanuni bir dayanağı yani zorlayıcılığı varmıdır?


  faturaların(özelliklede gider faturalarının)ayrı ayrı değil de toplam rakam alınarak tek kalemde işlenmesi nasıl bir sakınca doğurabilir?

 6. #6
  Üye
  Üyelik tarihi
  31.Aralık.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  55
  Sayın; greyishblue

  V.U.K.nun 2365 sayılı Kanunun 32'nci maddesinde Günlük kasa, günlük perakende satış ve hasılat defterleri ile serbest meslek kazanç defterine muameleler günü gününe kaydedilir.
  A.KARADAĞ

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  25.Şubat.2006
  Mesajlar
  1
  selam,
  Belgeleri işleme süresi 10 günden 7 gün'e indirilmiştir,
  Evraklarınızı 7-14-21-28-ve ayın son gününe girmenizde sakınca yoktur.
  saygılar

 8. #8
  Ziyaretci


  Merhaba
  Benim bildiğim kadarıyla da işleme süresi 7 gündür..Eğer özel bir firmada bağımlı çalışıyorsanız, evrakları topluca işlemeniz taraftarı değilim açıkcası..Çünkü, firmalardabin tane soruyla başetmek zorunda kalırsınız.Toplu evrak işlediğiniz zamanda bu evrakların tekrar tekrar elinizden geçmesi anlamına gelir..

 9. #9
  Ziyaretci
  Alıntı a.selvi Nickli Üyeden Alıntı
  selam,
  Belgeleri işleme süresi 10 günden 7 gün'e indirilmiştir,
  Merhaba
  Bunun dayanağını gösterebilirmisiniz?7 günlük süre sevk irsaliyesi düzenlenince fatura kesma süresi diye biliyoruz.Evrak kayıtları ile ilgili bir dayanak var mı acaba bizim bilmediğimiz.
  Teşekkürler.

 10. #10
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  08.Aralık.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  214


  sayın seyfi arkdaşım ii çalışmalar dilerim.evrakların nasıl işleneceğini sayın meslektaş arkadaşlarım ellerin geldiğince açıklamaya çalıştılar.burada önemli olan hem kayıtları yapanlara hemde bu kayıtları inceleyen denetçilere kolaylık sağlama açısında işleme yöntemini seçmen daha doğru olur.ben kayıtlarımı muhasebe bürosunda gelir ve gider belgelerini ayrı fişlerde günlük tutmaktayım.bi hata varsa kontrolünde daha çabuk ve net görülüyor.sen eğer günlük tutmak istemiyorsan 7 şer günlük tutmak zorundasın.bu da şuradan gelmektedir.daha önceden irsaliyeyi fatura etme süresi daha önceden 10 gündü şu anda 7 gün olduğu için kayıtlarda 7 günlüktür.ama işletme incelemeye giderse ve sende 7 günlük kayıt yöntemi seçmşsen denetçi senden 7 günlük bütün mahsup fiş dökümlerini isteyebilir.günlük te bu istenmemektedir.karar senin

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •