Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bağkur Emekliliği

Hybrid View

Üye
    Nereden
    Türkiye
    İyi günler.Bizim bir mükellefimiz 01.02.2006 yılında 15 yıllık Bağ-kur primini tamamlayıp emekli oluyordu.Fakat zorunlu sebeplerden dolayı09.11.2005 yılında dükkanını kapattı.Fakat Oda kayıtlarını iptal etmedi.01.02.2006 tarihine kadar Bağkur primlerini ödedi.09.11.2005 yılında 15 yılı doldurmadığı için 2005 Kasım ayından sonra yapılan 2 aylık ödemeyi Bağkur, Oda kayıtları olduğu için kabul etti.Fakat tek bir şartla.Ömür boyu Sağlıktan faydalanamayacak.Kanun böyleymiş.Yani Sağlık Karnesi alamayacak.Bununla ilgili kanunu bilen var mı? Ben emeklilik maaşı bağlandığında Mahkemeye başvuracağım.Böyle bir dava açan var mı? Bana yardımcı olabilir misiniz?

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Sayın İLKSUR şu hatırlatmayı yapmak isterim. Son çıkan Esnaf Sanatkarlar kanunu ile oda üyesinin odaya kaydının devam edebilmesi için vergi kaydı şartı aranması idi.
    Mükellefiniz 09.11.2005 tarihi itibariyle vergi kaydı kapandığından, Oda kaydıda kapatılmış olmalı. Bu sebeble bağkura kaydınız bu tari itibariyle kapatılmış olur.

Saygılarımla,

Mustafa YILMAZ

Üye
    Nereden
    Türkiye
    Fakat odalar 01.02.2006 tarihi itibariyle kapanış verdiler.Vergi dairesinin 09.11.2005 tarihi itibariyle değil.Ayrıca bu işte yine çifte standart var.Geçen ay kendi babamı sigortadan emekli ettim.Sigorta bağkur dan yazı istedi.Bağkur da babamın daha önce 2,5 aylık oda kaydı olduğunu ve bu sebeple 310 ytl bağkur primi ödemesi gerektiğini söyledi.Biz de ödedik ve bu şekilde emekli oldu.Madem vergi kaydı yok bu oda kaydını da kabul etmemesi gerekmez mi?O parayı bizden almaması gerekmiyor muydu?