Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: STAJ BAŞLATMA SINAVI

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Merhaba Arkadaşlar...

Sizce odaların bizden talep ettikleri staj başlatma bedelleri ne kadar uygun?Sizi bilmiyorum ama kendimi kaz gibi hissediyorum..Bu ülkenin gerçekleriyle uyuşmayan rakamlar talep ediliyor..bir çok arkadaşım ücretalmadan yada az miktarda ücret alarak Mali müşavir yanındaçalışmaktadır..Eğer kabul etmezseniz buyrun kapı orda...Bizi bir gelir aracı olarak görmektedirler..Arkadaşlarım aldıkları borçlarla stajsınav bedellerini yatırmaktadırlar..soruyorum yaklaşık 700 ytl ücretin karşılığında ne alıyorsunuz? Malesef sahipsiz olunca kimsede bu soruları soramıyor..Onlarda istediği gibi at koşturuyor.Bizim için bir nimet olanbu forumda sıkıntılarımızı sorunlarımızı yazalım...paylaşalım..

herkese kolay gelsin

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey
    [img]smileys/smiley19.gif[/img]zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Üye
    Nereden
    Turkiye
    Sonuna kadar haklısın. Maalesef durum öyle.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey
    ne yazıkki ülkemizde heraçıdan haksızlıklar ve saçmalıklar olmaktadır.ve oturup bunları konuşarakta kimse hiç bir şey yapamaz.gerçek manada birşey yapılmalı aslında.haklısınız çok komik rakamlarla çalışıp büyük paralar istenmekte ve bu ne saçma bir iştirki yıllardır devam etmekte.Yaşam zorken ülkemizde bu zorluklar katlanıyor ne yazıkki.Allah yardımcımız olsun valla.[img]smileys/smiley21.gif[/img]

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

muhasebeye talep çok fazla olduğu için stajerleri muhasebeci yapmamak için ellerinden gelen her türlü haksızlığı yapıyorlar.ben dört seneden beri muhasebecide çalışıyorum ve hala staj başlatma sınavına girmedim ve bu gidişlede giremeyecem

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    Doğru bu ülkede bir yere gelebilmek için bazı şeylerden vaz geçmek zorunda kalıyoruz. ama sayın yunusemre eğer sen isteseydin eminimki şuan meslek mensubu olacaktın yada yolun sonundaydın. Arkadaşlar bir hedefe ulaşmak için önce inanmak sonrada zorluklarla savaşmamız gerektiğini düşünürum. Yunusemre sana tavsiyem eğer bu mesleği gerçekten severek yapıyorsan herkezle savaşarak sıtajını başlatmanı öneririm henüz hiçbirşey için geç ve hiçbirşey imkansız değildir. Herkeze bol şans ve iyi çalışmalar dilerim.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

Merhaba,
    Bende foruma yeni katıldım. Hepinize sonuna kadar hak veriyorum. Sayın "hırs"başaracağına inanmako kadar güzel ki. Gerçekten gönülden isteyince olur... Ama (nefret ederim ama ile başlayan cümlelerden ) Burası TÜRKİYE. Nasıl savaşacağız. Elimizden gelen ne var?Yapabileceğimiz baş kaldırmak mı ? Bu onların zaten işine gelir. Bizim ilerlememizi istemeyen bir sistem var ortada.

Hepimiz bu platformda önerilerimizi, şikayetlerimizi yazalım. Ve odalar aracılığı ile sınav komisyonuna ulaştıralım.

Benim önerilerim şikayletlerim;
    1- Staj başlatma sınavının kalkması . Bunun yerine (mesela yunusemre arkadaşımız gibi bir çoğumuz muhasebeci yanında çalışıyoruz ve hepimizin bir şekilde deneyimi var.Ama TML'den yeni mezun olan birisi ile aynı standartlarda sınav oluyoruz. Bence seviye tespit sınavı gibi bir sınav yapılsa ---hani üniversitelere girişte hazırlık muafiyet sınavı gibi----- herkesin başarısına göre staj süresi belirlense ve bu adımdan başlansa
    2-....

Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar... Ancak el ele verirsek bazı şeyleri düzeltebiliriz.
    Edited by: Gül Ün
    <<Gül Ün>>
    Sevgilerimle...

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

sizi anlayabiliyorum arkadaşlar ama eğer staja başlama sınavı kalkarsa ve belli bir süre çalıştıktan sonra ruhsat almaya hak kazanılsaydı (eskiden olduğu gibi) önüne gelen herkez sm olurdu tabii buda mesleğin standardının düşmesine neden olurdu. Evet eğer staja başlama sınavı kalkması gerekiyorsa bana göresağdece smmm yetiştiren bir okul açılsa ve sağdece oradan mezun olanlar bu mesleği yapabilse evet kalksın sizcede güzel olmazmıydı.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

Sayın hırs bu da çok güzel bir öneri ama bazılarımızın liseden sonra direkt çalışma hayatına atılması gerekiyor. HAyat şartları böyle. Üniversiteye gidememe nedenimiz çoğumuzun bu . Tercihlerimizi sınırlandırıyorlar . Öyle bir okul olsa eminim o okula girebilmek için kırk takla attırırlardı.Armut piş ağzıma düş şeklinde bir sistem savunucusu değilim . Haksız rekabete elbette karşıyım. HAketmeyen kişilerin kolayca SM belgesi almasına da . Ama biraz daha alternatif sunmaları gerek diye düşünüyorum. Sonuçta kurunun yanında yaş da yanmamalı.
    2-Sınava girmeden SMMM yetiştiren okullar açılması, Mezunların sınava gerek kalmadan SMMM ruhsatı alabilmeleri,
    3-Ücretlerin biraz daha insani bir düzeye indirilmesi.Sanırım ruhsat alabilmek için ödenen ücret peşin. Bunu da taksitlere bölmeleri.

<<Gül Ün>>
    Sevgilerimle...

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

evet bu söğlediklerine katılıyorum çoğumuz liseden sonra çalışmak zorunda kalıyoruz ve ösymde başarılı olamıyoruz nedeninide TML de ösym ye yönelik bir ders prg olmaması. ruhsat ödemelerini de peşin ve çok yüksek olduğunu da biliyorum ve daha makul bir fiyata ve taksit olanağının olmaması gerekiyor.haklısın arkadaşım ama bir acı daha varki belkide en kötüsü bu. biliyorsunuz çalıştığımız iş yerleri bize buradaki çalışmalardandolayı not veriyorlar ve o notun en az 100 üzerinden 60 olması gerekiyor ve 60 tan aşağı not alındığında da sınava girmeye hak kazanamıyoruz. çoğu meslek mensubuda pastasından pay vermemek için son yılda ya elamanını işten atıyo onu zor durumda bırakıyo yada 60 notunu vermiyo. bana göre bu sorun çok önemli ve buna bir çözüm getirmeleri gerekiyor ve sınava girebimemiz için de o notun önümüze engel olarak konmaması gerekiyor. bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.