Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MESLEKTAŞLARA YENİ FORUM AÇILSIN...

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Sayın Gülşen,
    Değerli forumdaşlar,

Yukarıda da yazdığım üzere;
    Belki yeri yukarısı değil, burası ama, ayrıca forum önerilerimide yazacağım ve tartışmaların devamını ve yeni forum sayfasına ilişkin öneriyi burada sürdürelim istiyorum.

Sayın Gülşen,
    Yukarıda demişsiniz ki:
    "Karşımızdaki kişinin kimliğinden emin olmanız imkansız. Korsan mı, vergi mükellefimi, meslektaşmı, stajyer mi, yardımcı eleman mı? Bunlar bilinmez. Bu nedenle karşıdaki kişiye tahmin ile sıfat tanımlamayalım. Onları sorularıyla yargılamayalım."

Benzeri şekilde sitenizin forumunun diğer yerlerinde de herkese açık olmak gerektiğini ifade etmişsiniz.

Kimse kimseyi yargılamak istemez, ama sorunun muhatabına cevap yazabilmek için bile, cevabınızın ciddiyetinin ve yazmak için verdiğiniz emeğe ve harcadığınız zamana değebilmesi için, bir anlamı olması gerekir. Bence bunun tek anlamı olmalıdır. O da mesleğimize ve meslektaşımıza katkıdır.

Meslektaşlarımızla, mesleki dayanışma ve paylaşma amacıyla, birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz.Daha da önemlisibunu istiyoruz. Meslek mensubu olmayanlar yine isterlerse kendi aralarında forumun örneğin stajyer alanındayazışsınlar. Ama, biz daha düzeyli "tartışma kültürüne sahip" meslektaşlarımızla yazışmak istiyoruz. Bu hem bize ve hem de siteye daha çok birikim katacaktır.Hiç bir meslek mensubu, korsanlara bu forum sayesindede olsa, çanak tutmak istemiyor.

Bu sorun giderek artmaya başladı ve artacak sanıyorum. Onun için, yalnızca meslek mensuplarının girebileceği ve yazabileceği mevcut forumlarından farklısıfırdan bir forum açsan. Bir de böyle denesen. Antalya SMMO forumundan bahsetme. Eski TÜRMOB forumunu hatırla. Seninle de Fatma Hanım la da, Yasemin Hanımla da ve daha pek çoğunuz ile oradan tanışmadık mı?

Kimin ne olduğunu senin bizzat ayırt etmen tabii ki 73 bin meslektaş ve çarpı en az 3 yardımcı yüzbinlerce kişi içinden mümkün değildir.

Yeni açılmasını önerdiğim foruma;
    01. Her meslek mensubu gerçek adı ve soyadı ile ile katılmalıdır.
    02. Her meslek mensubu bulunduğu gerçek ilin adını mutlaka belirtmelidir.

Bu beyanları önce doğru olduğunu kabulü üzerinden üyelikler kabul edilmelidir.
    Bunlar da da sorun çıktığında halli kolaydır.

Bir de forumda yeni konu başlığı açılır iken mutlaka eski forum sayfalarına bakmak zorunda kalacağı bir "SÜZGEÇ" olmalıdır. Bunun işlediğini ve çok işe yaradığını gördüğüm en iyi forum sayfası https://www.turkhukuksitesi.com/forum.php? dir.

Biz de bunu senin yeni açacağın forumda yapabiliriz. Ve hatta yapmalıyız. İşte açılacak yeni forum eski TÜRMOB forumu gibi gerçek bir bilgi hazinesi olur ve dayanışma ile paylaşımın en güzel örnekleri tekrar yaşanabilir.

Bu bugün için mümkün ve gereklidir.

Aksi halde kendimce seçebildiğim meslektaşlarımıza pasif bir destek vermeyi bir süre daha sürdüreceğim. Ama baktım ki, düzelme olmuyor ve korsanlar burayı da istila etmişler diye düşünürsem, o zaman da korsanlara çanak tutmak istemediğimden" mesleki ahlakım gereği ne ise onu yaparım.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Değerli Üstadım,
    Düşüncelerinize saygı duyuyorum. Ancak bu forumun sakinlerinin çoğunluğu stajyer diye düşünüyorum. Onların gelişmesinde siz değerli üstadların büyük payı var. Sadece meslek mensuplarının girebildiği bir forumun diğerlerine faydası olmayacağını düşünüyorum.

Korsan olayına gelince. Onların faaliyetini forumlara girmeyi engelleyerek yapamayız. Bu foruma girmezse diğerine girer yine faaliyetine devam eder. Ayrıca faaliyetlerine düne kadar forum yokkende sürdüyorlardı.

Bizim yapabileceğimiz, tespit edilenlerin sorularına cevap vermemek olur. Tabi forumlarda kimin korsan olduğunu ancak kendi ifadesi ile mümkün olur.

Yinede bu konuda bir anket düzenleyelim.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Evet bence de forumu kısıtlamak ve yeni bir forum açmak gereksiz. Forumda yazan arkadaşlar ya stajer yada muhasebe büro elemanları.Nihayetinde bu mesleğin içinde bulunan insanlar. Onlarsız nasıl işimiz yürümüyor ise bu foruma katılmamaları bence düşünülemez.
    Zaten foruma art niyetli veya seviyesiz katılanlar kısa sürede bundan vazgeçiyorlar. Forumlar tartışma ortamıdır paylaşım ortamıdır. Özellikle bizim forumumuz gibi açık bir mesleki forum bu meslek için bulunmaz bir fırsattır.Edited by: C.Alper İBAŞ
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir

Anketi açan, diğer deyimiyle toplantıyı yönetenesas olarak tarafsız olmalıdır. Ama, Sevgili Gülşen zaten baştan karşı olduğunu açıklamış. Şimdi sıkıysa aksini söyleyin,"uzaklaştırılma" riski ile karşılaşabileceğini bu ankete katılmak isteyenler düşünmeyecekler mi? İşte tarafsızlık bunun için gerekli idi. Anket sorusu ve açılış tarzı yanlış olmuştur.
    Çünkü, anket sorusu tam açık ve net değildir. Mevcut mevzuat forumunun kapatılmasını önermiyorum ki? Tam tersine bu devam etsin. Ona elbette karışmıyorum. Mevcuda isteyen istediğini yazmaya devam edebilir. Buna da kimse zaten engel olamaz.

Ama, gerçekten meslek mensubu olanlardan isteyenler, yeni açılacak foruma katılabilsinler. Korsanlardan uzak rahatca yazışabilsinler. İsteyen, istediği ile yine bilgisini paylaşmaya devam edebilir.

Bence meslek mensubu olmayanlar, önce en yakınındaki, kendi yanında staj yaptığına sorusunu/sorununu yöneltmelidir. Eğer, meslek mensubu kendi stajyerinin sorusunu cevaplayamıyor ise, meslek mensubu, kendisi foruma katılarak, soruyu yöneltmelidir. Bu anlamda bir taşla iki kuş vurulacaktır. Hem katılım artacak ve hem de düzey ve doğru bilginin paylaşımı artacaktır. Böylece korsanlara da bilerek ve isteyerek yardımcı olmamış olacağız.

Ve hepsinden önemlisi konular daha düzeyli ve daha derinlemesine irdelenebileceği için daha yararlı hale gelebilir.

Elbette meslek mensubu olmayanlar, burada fiili (soruda kasdedilen-anlatılmaya çalışılan) olaydan kopuk, sorulara soyut cevaplar verilmeye çalışılıyor. Bu da düzeyin düşmesine neden oluyor.

Öte yandan https://www.mustafagulsen.com/forum/....asp?TID=17497adam açıktan cahil cesaretiyle korsanlığı savunuyor. Sevgili Gülşen de, tavır alacağına,adamın neden korsanlık yapamaz mış, tartışalımgibicesine soruyor?

Bu tutum korsanlığa çanak tutmaya yarar. Ben de bilerek ve isteyerek kasden yardımcı olmayakarşıyım.

Korsanlığın nedenlerinden olan düşük ücrete de karşıyım. Ama, onlar da kendi aralarında bir araya gelip, ücret, mesleği öğrenme vb. haklarını nasıl almaları gerektiğini örgütlenerek öğrenmeleri gerekiyor. Yoksa korsanlıkla, değil. Hak almanın yolu bu değildir.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Değerli Üstadım Sayın Yalçın Önder,

Burası demoktarik bir ortam. Benim düşündüğümün aksini söyleyeni "uzaklaştırma" gibi ihtimal bile vermediğim hareketi benden bekliyor olmanıza üzüldüm. Beni Türmob genel kurullarından olsun, seminerlerede olsun, yazılarımdan olsun, telefon ile paylaşımlarımızdan olsun tanıyor olmanızı beklerdim.

Anketi yönlendirmegibi durum söz konusu değildir. Kimin ankete"evet" veya "hayır" dediğini bilmek zaten mümkün değildir. Ankete katılımda zaten yorum yazmasıda gerekmiyor. Sadece seçim yapıyor. Bunun seçim sandıklarından farkı yok.

Bakınız diğer konulardada"Bu tutum korsanlığa çanak tutmaya yarar" gibisinden ifadeleriniz beni sanki "korsanfaaliyete" teşvik anlamını çıkartıyor. Bununfarkında olduğunuzu umuyom. Ben meslek yasamızdaki önemli bir sorunu dile getirmek isterken, side böyle bir yanılgıya düşmüşsünüz.

"Neden korsanlık yapamazmışın" altındaki ince nüans, yasadaki ilgili maddelerin sizler tarafından verilmesini bekliyor olmamdı. Ardından sizlere bu maddelerin"korsan faaliyetleri" ne kadar önlene bildiği ve uygulamadaki gerçeklerin ne olduğunu sormaya çalışmamdır.

Yanlış anlaşıldığıma göre o zaman ben bir giriş yapayım;
    İlimizde önceki yıllarda"büroları denetleme" komisyonları oluşturulmuştu. Meslektaşlar büroları ziyaret ediyorlardı. Derken korsan bürolara ve belgesini kiralayan bürolara ziyaretler başladı. İşte o zaman olanlar oldu; Meslektaşlarımız tehdit edildi , tartaklandı, can güvenlikleri tehlikeye girdi. Meslek mensubunun kolluk gücü yoktur. Buyurun bunu çözelim?

Odalara gelen şikayetler savcılığa bildiriliyor. En kötü ihtimalle para cezası alıyorlar. Oda bu işi yapmaya engel teşkil edemeyecek rakamlar. Yine faaliyetleri gülüm balım devam ediyorlar. Benim bildiğim bir olayı aktarayım; Hem fotokobici, hem takipci, hemde mesleği korsan olarak icra eden bir kişinin davası beş yılsürdü. Beş yıl boyunca mesleği yine korsan olarak yürüttü. Sonucunda o işyerinin ben hala yürüdüğünü görüyorum. Demekki bir yerde eksiklik var. Yasa değişikliği gerekiyor olabilir. Buyrun bunu çözelim?

Az sonrasadece meslek mensuplarının katılacağı bir forum açacağım. Ancak kimin meslek mensubu olduğunu nasıl çözeceğimi bilmiyorum.Sorunu bende biliyorum. Korsan olarak bu mesleği icra edenlere bu forumdan fayda sağlanmasın. Ancak kurunun yanında yaşıda yakmayalım.

Forum üyeleri, meslektaş, stajyer, yardımcı eleman, şirketlerdekiön muhasebe elemanları, stajyer adayları, üniversitelerde okuyan öğrenciler, öğeretim görevlileri diye uzayıp gidiyor.

Buyrun bunların içinden olmayan korsan üyeleri nasıl tespit edeceğiz?
    Bu şifreli foruma üyelikleri nasıl vereceğiz?

Açıkçası benim yada admin ve modoratöelerin bu kişilerden gelen talepleri araştırmak gibi bir vakit bolluğu olduğunu hiç ihtimal bile vermiyorum. Bunun çözümünü size bırakıyorum. Eğer varsa bunun yolu sonuna kadar destekçinizim.

Saygılarımla,

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Kayseri
    Sayın Yalçın Önder'in sırf korsan çalışan kişilerin fayda sağlamaması için önderdiği 2. forum isteğini anlıyorum ama şunuda belirtmek istiyorum;

Sizler burda korsan kişilerin faydalanmasını engellemek isterken bizim gibi stajyer, yardımcı elaman vs. üyeleride cezalandırmış olmazmısınız? Burda bizlerin günahı nedir?

Ben kendimden örnek vermek istiyorum: Mustafa beyin forumuna üye olalı 1 yıl oluyor ve son 1 yıldır nerdeyse hergün bu foruma girerim ve sorulan sorulara verilmiş yanıtları incelerim yanıtlanmamış bir soru var ise bilidğim kadarıyla yanıtlamaya çalışırım ve bilmediğim bir konu olduğunda da eksiklerimi tamamlamaya çalışırım. Üye olduğum günden bugüne kadar diğerleri gibi rütbe kaygısıyla her konuya atlayıp cevap vermemişimdir

Sizler şimdi kendinize has forumunuzu açıp kendiniz sorup kendiniz cevaplayacaksınız. Şimdi soruyorum nerde kaldı bu forumun paylaşım ilkesi?

Bence 2. forum önerisini 1 kez daha düşünmenizi önereceğim. Saygılarımla.

Mali Müşavir
    Atilla Özkan Kopan

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir

Sevgili Gülşen,
    Yazdıklarımı yanlış anlamaman için daha dikkatlice okuyabilirdin.

"Benim düşündüğümün aksini söyleyeni "uzaklaştırma" gibi ihtimal bile vermediğim hareketi benden bekliyor olmanıza üzüldüm" demişsin. Ben de üzüldüm. Çünkü, aynı konuda altta, zaten, seni tanıdığımı ve "uzaklaştırma" gibi bir şeyi düşünmeyeceğini ama, seni tanımayanların, anket sorusunun tarzından ve senin en baştan karşıyım demenden, belki böyle düşünebileceklerini yazmış idim. Aşağıda açıkladığım halde, burada bu eksik kalmış. O yüzden seni üzdü isem çok özür dilerim. Çünkü, seni bilerek üzmek en son düşünebileceğim bir şey olabilirdi. Hem meslektaş ve hem de insan olarak sevdiğim insanlardan olmasan senin forumuna neden yardımcı olmaya çalışayım ki?

Madem konuyu anket ile çözmeye çalışmışsın? Asıl konu anket sorusunun tarafsızlığı idi. Yine bu forumda yalnızca MESLEKTAŞLARIN KATILACAĞI ek bir forumun açılmasınının yaralı mı zararlı mı olacağının sorulması idi. Ki bence böyle bir anket dahi anlamsız ve gereksizdir.

Çünkü, senin Antalya da yaşandığını anlattığın ve bu forumda en son HAKİKAT örneğinde yaşanan, mesleğimizde sıklıkla karşılaştığımız üzere, KORSANLIK gerçek bir olgu olarak vardır.

Sorun, KORSANlık yapanlara bile "mesleki paylaşım" adına yardımcı olunup olunmamasıdır. Benim de forumda yaşadığım en büyük sıkıntı tam da bu noktadadır.

HAKİKAT vb.leri ile tek tek korsan mı değil mi? Yardımcı mı olunması gerekir yoksa silinmesi mi gerekir (hoş silinse ne olacak, anında yine bir başka ad ile üye olabilir) gibi, tek tek sivrisineklerle uğraşacağımıza, ayrıca yeni bir forumun açılmasını bunun için önermiştim zaten. Bu sorunun odalar boyutunda ve/veya yasal yollardan nasıl çözülebileceği ise, ayrı bir tartışma konusu.

Bizim üzerinde durmamız gereken ise, senin yıllarca emek verdiğin böylesine güzel bir sitede, böylesine olumsuzlukların mümkün olduğunca asgariye indirilmesine yönelik bir öneridir. Ve siteye yönelik eleştirilerin önünü kesmek içindir. Ve de takdir kesinlikle ve tamamen Mustafa Gülşen olarak sana aittir.

Önerim ile mevcut forum kaldırılsın dememiştim ki !... İsteyenler yine buraya yazmaya devam edebilirler. Ama isteyen de, yeni forumda,yazışmak isteyebilir. Bu bu siteyei ve forumu zayıflatmaz, tam tersine güçlendirir ve zenginleştirir.

"Bu şifreli foruma üyelikleri nasıl vereceğiz?" demişsin. Yeni açılacak foruma, yalnızca gerçek adını soyadını ve bulunduğu gerçek ili yazan MESLEKTAŞLARın katılabilmesini önermiş idim. Bu noktada da forumdaşlarımızın beyanını esas almayı kabul etmemiz gerektiğini, aksi durumun ise, kendi aramızda daha kolay çözümlenebileceğini anlatmayaçalışmış idim.

Bu anlamda konunun meslek mensubu olmayanlarla da tartışılmasını pek anlamlı bulmuyorum.

Sayın HIZLI ve diğer stajyer forumdaşlar,

Sizler de o foruma soru yöneltmek istediğinizde, sizin işvereniniz veya gözetiminde staj yaptığınız meslek mensubu aracılığıyla bunu yapmanız hem sizin ve hem de forumun daha sağlıklı gelişebilmesi açısından önemlidir. Bu size yönelik bir "ceza" değil, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın daha sağlıklı gelimesi yolunda bir öneridir.

Böyle bir durumda KORSANLAR da kolay kolay tanıdığı bir meslek mensubuna soru yöneltemeyeceği için, kimse ve kimsenin, birbirini,tanınmadan ve tanımadığı "sanal" ortamda buradan bilgi edinmeye çalışmasının önü biraz olsun kesilmiş olur.

Ama, Sevgili Gülşen eğer söz verdiği üzere, bu anlamda yeni bir forum başlatırsa, size ilk önce ben söz veriyorum.

Gözetiminde staj yaptıkları meslek mensuplarından aradıkları çözümleri bulamayanların da, bizim meslektaşlar, forumuna soru sormalarını tartışmaya açacağıma inanabilirsiniz.

Size de hem meslektaşlarımızı ve hem de mesleğimizin geleceğini uzun vadeli olarak ve kendinizi bizim yerimize koyarak düşünmelisiniz.