Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: erdal inönü yü kaybettik

Müdavim Üye
    <TABLE height=6 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=751>
    <T>
    <TR>
    <TD height=15></TD></TR>
    <TR>
    <TD>
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD>
    <H1 =HabDeter>Erdal İnönü'yü kaybettik</H1></TD>
    <TD =HabDetDate align=right width=130>31 Ekim 2007</TD></TR></T></TABLE></TD></TR>
    <TR>
    <TD height=10></TD></TR>
    <TR>
    <TD =y_editor_info style="COLOR: #444444" height=15></TD></TR>
    <TR>
    <TD height=10></TD></TR>
    <TR>
    <TD =yHabDetText>

<a href="https://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=7142&rid=2" target="_blank">
    <TABLE cellSpacing=2 cols=1 cellPadding=10 width=350 align=right>
    <T>
    <TR =navy>
    <TD vAlign=top align=left>
    DOSTLARI ANLATIYOR</TD></TR>
    <TR vAlign=top align=left =silver>
    <TD height=320>

HİKMET ÇETİN:
    Son ziyaretimizde içeri giridiğimizde kitap okuyordu. Bizi görünce 'Siz nereden çıktınız' diye sordu ve çok sevindi.
    Bir araya geldiğimizde bize Türkiye'deki iç sorunları sordu. Özellikle Kuzey Irak sorunu ve sınır ötesi operasyon hazırlıklarını anlatmamızı istedi ve fikrimizi aldı. Türkiye'nin planının ne olduğunu sordu.
    Bunlardan çok başta gelen endişesi sokaklardaki terör protestolarıydı.Bu protestoların PKK'nın daha önce başarılı olamadığı bir alanda Türkiye'ye zarar vermesinden korkuyordu.
    Hastanede ziyaret ettiğimizde çok zayıflamıştı ama direniyordu.
    Büyük bir kayıp Böylesine birikimli, kültürlü bir devlet adamını kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyorum.

OKTAY EKŞİ:
    Çok üzüldüm… Gerçek bir vatansever, gerçek bir demokrat bilim adamını kaybetmiş bulunuyoruz. Derin üzüntü içindeyim. SODEP’in 1983 yılında Erdal İnönü tarafından kurulması nedeniyle yakın çalışma şansını edinmiştim. O partinin kurcularından birisi ve genel sekreter yardımcısıydım. Bu deneyim bana Erdal İnönü’nün ne kadar geniş ufuklu mütevazı ve zarif bir lider olduğunu gösterdi. Herkese başsağlığı diliyorum…

ERCAN KARAKAŞ:
    Türkiye siyasetine çok önemli katkılarda bulundu. Partilerin yasaklandığı dönemde Sosyal Demokrat hareketin güçlenmesi için ona başvuruldu. O da bir araya getirmek çok uğraştı. Bu açıdan bizim tarafta öncü bir rol oynadı. Tıpkı babası gibi.
    Çok değerli bir bilim ve siyaset adamıydı. Siyasete vedası da örnek oldu. Gönüllü olarak liderliği ve siyaseti bıraktı.

KÜLTÜR BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY:
    Şu an öğrendim, sonsuz rahmet ve baş sağlığı diliyorum. Çok değerli bir insandı. Kısa bür süre birlikte çalıştık. Demokrasiyi benimsemiş bir insandı. Çok açık sözlüydü ve fikirlerini hep açıklıkla sundu.
    Hiçbir zaman çok hırslı bir politakacı olmadı, bunu kimse söyleyemez. Ender isimlerden biriydi. Türkiye siyasetinde özgür bir isim olarak yer tuttu. Bütün sevenlerine sabırlar diliyorum.

MUSTAFA SARIGÜL:
    Onur Kumbaracıbaşı, Hikmet Çetin ve Halit Toraman beyle 3 gün genel başkanımızla beraberdik. Amerika’da evinde bizi ağırladı. Hastanesinde evine gidip geldik. Bulunduğu evin parkurunda yürüyüş yaptırdık. Başımız sağ olsun.
    Onur Kumbaracıbaşı’nın “İnönülü günler” kitabını okuduğun söyledi. Belediye çalışmalarıyla ilgili benden geniş bilgiler aldı. Hikmet Çetin beyle güneydoğu konusunu sordu.

MURAT KARAYALÇIN:
    Hepimizin başı sağolsun, ulusumuzun başı sağolsun, aslan sosyal demokratların başı sağolsun. Tabi çoküzgünüz. Hem sosyal demokratlar önderini, Türkiye de büyük bir devler adamı kaybetti. Telefi edilebilir mi bilmiyorum. Türk siyasetine derin izler bıraktı. Erdal beyin mesajları, anıları herkes tarafından dikkate alınacaktır. Sayın Erdal İnönü, Türk siyasetine "siyaset amortismanı" deyimini kazandırmış bir kişiliktir. Hiç zorunlu olmamasına karşın genel başkanlığı kendiliğinden bırakmıştır. Bu yanıyla bile herkese güçlü bir mesaj vermiştir. Herkesin başı sağolsun.

HASAN PULUR:<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Bir bilim adamı bir entelektüel olarak birinci sınıf bir adamdı. Ancak siyasette aynısını gösterdiğini söyleyemem. Allah Rahmet eylesin. Daima anılacaktır.
    Özal iktidardaydı. Erdal İnönü’ye “İktidara gelince ekonomiyle ilgili neler yapacaksınız” diye bir soru sordum: O da çok genel “İyi şeyler yapacağız” demişti. Bu cevabı yazdıktan sonra Ecevit bu sözü alıp kendisini eleştirmişti. Bu cevap gündemde kalmıştı. Erdal İnönü de bu konudan sonra beni arayıp sitem etmişti.</TD></TR></T></TABLE></A>

SHP Onursal Genel Başkanı Erdal İnönü, yaklaşık bir yıldır kan kanseri tedavisi görüyordu. Erdal İnönü'ye son olarak Houston'daki bir hastanede deneysel tedavi uygulanıyordu.

Prof. Dr. Erdal İnönü, 20 Ağustos 2007'de zatürre nedeniyle hastaneye yatırılmıştı. İnönü'nün hastalığı kontrol altına alınmıştı. Ancak yapılan ileri tetkiklerde, daha önce kontrol altında olan hastalığı anlaşılınca ABD'de tedavi gördüğü merkeze gönderilme kararı alınmıştı.

<TABLE cellPadding=10 width=200 align=left>
    <T>
    <TR =navy>
    <TD vAlign=top align=left>
    HAYATINDAN
    ANEKTODLAR</TD></TR>
    <TR vAlign=top align=left =silver>
    <TD height=150>
    Kendisini sinema çıkışında yakalayan bir gazeteci sorar:
    - Sayın İnönü, sizi bu sıralar sinema salonlarında göremiyoruz pek?
    - Tabii göremezsiniz sinema salonları karanlık oluyor.

Parti başkanı iken zaman zaman sevenleri onu omuzlara almak isterdi.
    Bu tür gösterilerden hoşlanmayan İnönü, kıyafetine bulundu yere bakmadan hemen yere yatardı. Kimse kendisini kaldıramasın diye böyle dururdu bir süre.

Meclis Genel Kurulu'nda hararetli kavgalar yapılırken bu atışmalara taraf olmaz Bakanlar Kurulu sıralarındaki yerinde oturur fizik problemleri çözerdi.</TD></TR></T></TABLE>Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı İsmet İnönü'nün oğlu Erdal İnönü 6 Haziran 1926 Ankara'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da yaptı, 1947'de Fen Fakültesi'nden fizik lisansı diploması aldıktan sonra ABD'ye gitti, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde lisans üstü öğrenimi yaptı, yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı, Teorik fizik alanında araştırmalar yaptı, Yurda dönünce Ankara Üniversitesinde Fizik Asistanı olarak göreve başladı.

Askerlik görevini yaptıktan sonra üniversite doçentlik sınavını verdi, 1957-1960 yılları arasında tekrar Amerika'ya giderek "Atom Enerjisinden Yararlanma" programı içinde çeşitli üniversite ve araştırma enstitülerinde araştırmalar yaptı.

ODTÜ'DE REKTÖRLÜK

1964 - 1974 tarihleri arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde Fizik Profesörü olarak çalıştı, ODTÜ'de öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırma ve yönetim görevleri de yaptı, Teorik Fizik Bölümü Başkanlığı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Rektörlüğünde bulundu.

1974'te İstanbul Boğaziçi Üniversitesine geçti, 1974-1983 yılları arasında fizik profesörlüğünün yanı sıra 6 yıl kadar da Temel Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun kuruluşuna katkıda bulundu ve TÜBİTAK Temel Araştırmalar Enstitüsü'nde kurucu müdürlük görevini yürüttü.

SODEP'İN KURUCU GENEL BAŞKANI

Aynı zamanda NATO Fen Komitesi'nde çalıştı ve UNESCO Yürütme Kurulunda görev aldı. 1983 yılında siyasete atılan Erdal İnönü, Sosyal Demokrasi Partisi'nin (SODEP) kurucu Genel Başkanı oldu, SODEP ile Halkçı Partinin Birleşmesi sonucu kurulan SHP'nin ilk olağanüstü kurultayında SHP Genel Başkanı seçildi, Bu görevini 1993 yılına kadar sürdürdü.

İnönü, 1986 yılı ara seçimlerinde İzmir Milletvekili seçilmiş, 1987 ve 1991 genel seçimlerinde yeniden aynı ilden milletvekili seçilerek parlamentoda görevine devam etti.

1991 Genel seçimlerinden sonra Doğru Yol Partisi ile SHP'nin kurduğu koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

SHP'nin Cumhuriyet Halk Partisi ile birleşmesinin ardından, 27 Mart 1995 tarihinde Koalisyon'un Sosyal Demokrat kanadında değişikliğe gidildi, Erdal İnönü bu değişiklikle Dışişleri Bakanı olarak atandı ve 1995 yılının Mart ve Ekim ayları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

</TD></TR></T></TABLE>
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Müdavim Üye cemo22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O dürüst ve doğruları için yaşayan,politikayı onayakıştıramadığım,politikanın içinde uzun süre kalacak kadar kirlenmemiş,kibar, sakin, güleryüzlü,asil, alçakgönüllü, gerçek tevazu gösterebilendeğerli ve gerçek bir bilim adamıydı. Allah rahmet eylesin. Koltuksevdasına düşüp hırslara kapılarak memleketin geleceğine ipotek koyanlar onun zerafeti vedevlet adamlığını görüp utanırlar belki... Edited by: cemo22
    .

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    Allah Rahmet Eylesin......
    "Aslında, Bir Çocuğa "YOK" Demekmiş En Zor Olan... hsyn_

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    İnna lillahi ve inna ileyhi raciun (Allah'tan geldik ve yine ona döneceğiz.)
    <font color=RED>Ahiret\'te Seni Kurtaracak Bir Eserin Olmadığı Takdirde Fani Dünyada Bıraktığın Eserlerede Kıymet Verme..!!! {Mesnev-i Nuriye}</font>

<font color=BLUE>SMMM Mehmet DEMİRAYAK </font>

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Allah rahmet eylesin.
    &lt;&lt;HaYaT&gt;&gt; Umudum Kendimde...

Yeni Üye
    Nereden
    Ankara
    Allah rahmet eylesin...
    selçuklu

Müdavim Üye

<DIV align=center>ERDAL İNÖNÜ'DEN
    <DIV align=center>UNUTULMAZ ANEKDOTLAR...

SİNEMA SALONLARI KARANLIK

Kendisini sinema çıkışında yakalayan bir gazeteci sorar:
    - Sayın İnönü, sizi bu sıralar sinema salonlarında göremiyoruz pek?
    - Tabii göremezsiniz sinema salonları karanlık oluyor.

YERE YATARDI

Parti başkanı iken zaman zaman sevenleri onu omuzlara almak isterdi. Bu tür gösterilerden hoşlanmayan İnönü, kıyafetine bulundu yere bakmadan hemen yere yatardı. Kimse kendisini kaldıramasın diye böyle dururdu bir süre.

BEN KEDİ MİYİM?
    "Erdal yetiş fare var" diye çığlığı basan karısı Sevinç hanıma gayet sakin
    "Bana ne Sevinç, ben kedi miyim?" diye yanıt vermiştir.

KİBARLIK EDİYORLAR
    Gazeteci sorar:
    - “Sizin için Norveç’e başbakan olur diyorlar”
    Erdal İnönü cevap verir:
    - “Çok teşekkür ederim. Bu herhalde sen bu işleri Türkiye’de beceremiyorsunun kibarca söylenmesi oluyor.”

DEVLETE ÇALIŞAN YOK MU?

[/b]Yıllar önce o zamanlar DEP’li olan Sırrı Sakık SHP’den milletvekili adaylığı için başvurur. Ve Erdal İnönü ile yan yana gelirler. Sırrı Sakık, “Paşam, benim hakkımda bir sürü dedikodu çıkarttılar. Önceden bilesiniz. Ağabeyim (Şemsi Sakık) dağda devlete karşı savaşır. Kardeşlerimden biri hapiste. Anam şöyle, Babam böyle” diye devam ederken Erdal İnönü söze girer:“Be kardeşim sizde hiç devlete çalışan bir kişi yok muydu. Onu getirseydiniz bari.”

GERİSİNİ ARKADAŞ ANLATACAK
    Bir miting öncesi SHP’li milletvekili, İnönü’ye çok sık yapılan bir eleştiriyi gündeme getirir: “Sayın Genel Başkan’ım, siz iyi konuşamıyorsunuz. Bakın Özal’a esip gürlüyor.”
    “Peki ne yapmam gerekiyor” diye sorar İnönü.
    -“Sayın İnönü, konuşmaya başladığınızda şöyle yumruğunuzu masaya vuracaksınız. İşte biz böyle partiyiz. Adamı şöyle yaparız, böyle yaparız” diye kükreyeceksiniz.” Erdal İnönü, miting alanındaki otobüsün üzerine çıkar ve kürsüye yumruğunu vurup konuşmaya başlar:
    ”Biz öyle bir partiyiz ki, adamı” der ve durup yanında duran kendine akıl veren milletvekiline dönerek şöyle der:
    -“Devamını arkadaş söyleyecek.”

ÖLÜRÜM YOLUNA
    Seçmenlerden biri seçim otobüsünün önüne atılır ve Erdal Bey'e hitaben "Ölürüm yoluna" diye haykırır. Erdal Bey cevap verir: "Dur, ölme. Bir oy bir oydur."

BİRBİRİMİZİ YİYECEĞİZ
    SHP genel başkanlığı dönemimde diğer sol parti liderleri ve bürokratlarla bir restorana gider. Garsonun "Birşey almak ister misiniz, efendim" sorusu üzerine "Teşekkürler biz birbirimizi yiyeceğiz" yanıtını verir.

KARAYALÇIN TEMİZLER!
    Erdal İnönü, Kars ve Van mitinglerinden Ankara'ya dönüyordu. Sivas üzerinde uçağın pilotu "Efendim Ankara semaları kapalı. Kirli bulutlar var. İnişimiz çok güç olabilir. " dedi. Ön koltukta gazete okuyan İnönü'nün cevabı ise şöyle oldu:
    - Hiç bir şey olmaz merak etmeyin. Ankara Belediye Başkanı Karayalçın çok çalışkandır. O kirli bulutları hemen temizler!..

ÜLKEMİ BENDEN KÖTÜLER YÖNETMESİN DİYE
    Erdal Bey’e bir gün, hiç sıcak bakmadığı siyasete yıllar sonra neden girdiğini sorarlar. Yanıt müthiştir:
    [/b]- Ülkemi benden daha kötüleri yönetmesin diye!..

ANTİDEMOKRATİK KARARLARDA OYLAMA OLMAZ
    Erdal Bey fanatik bir sigara düşmanıdır, Parti Meclisi toplantılarında dumanaltı olmaktan fena halde rahatsızdır. Bir Parti Meclisi toplantısında ilk sözü:
    [/b]- Bundan böyle bu toplantılarımızda sigara içilmeyecek, olunca arka sıralardan bir üye; - Bu kararınızı oylamaya sunsak efendim, diye itiraz etmeye kalkışınca cevabı aldı: - Antidemokratik kararlarda oylama olmaz!..

DURUN YAV, MESELENİN KÖKÜNE İNELİM
    Seçim otobüsüyle bir yere gidiliyor. Otobüsün kornası aniden bozulmuş, ötüp duruyor. Şoför otobüsü sağa çekip durdurmuş, arızayı gidermeye çalışıyor ama nafile. Yolculardan birinin şoföre "Kablosunu kopar" diye akıl verdiğini duyan İnönü itiraz ediyor:
    [/b]- Durun yav, koparmayın. Bir derdi var ki inliyor. Meselenin köküne inelim.
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Müdavim Üye
    allah rahmet eylesin çocukluğumun liderleri

özal
    ECEVİT :d
    inönü
    ve şu an tek sağ olan demirel

tek yaprak o kaldı hatırlarım çocukken hiç kanal yokken hep onları haberlerde programlarda izlerdim seviyeli atışmalarını aslında herkesin bu 4 lüyü örnek alması lazım
    hem oda yönetimlerimiz ve illerdeki seçime giren guruplar hemde siyasi partiler siyasetten hiç anlamam da sevmemde partide tutmam ama bu kişiler çocukluğumun hiç unutmadığı adamlarıdır bir yaprak daha düştü kaldı bir tek demirel önemli olan zaten saygıyla anılmak bunlarda onu hak ediyor sanırım
    Edited by: SmFatma

Ziyaretci
    Alıntı SmFatma Nickli Üyeden Alıntı

özal
    karayalçın
    inönü

tek yaprak o kaldı hatırlarım çocukken hiç kanal yokken hep onları haberlerde programlarda izlerdim seviyeli atışmalarını aslında herkesin bu 4 lüyü örnek alması lazım
    hem oda yönetimlerimiz ve illerdeki seçime giren guruplar hemde siyasi partiler siyasetten hiç anlamam da sevmemde partide tutmam ama bu kişiler çocukluğumun hiç unutmadığı adamlarıdır bir yaprak daha düştü kaldı bir tek demirel önemli olan zaten saygıyla anılmak bunlarda onu hak ediyor sanırım

üzülmeyin fatma hanım MURAT KARAYALÇINDA Sağ
    Adam hala günlük hayatına devam ediyor !!!!!

Müdavim Üye cemo22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı SmFatma Nickli Üyeden Alıntı

özal
    karayalçın
    inönü

Sayın Fatma Hanım, Sanırım Ecevit ile Karayalçın'ı karıştırdınız.
    .