Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kaçak Muhasebeciler

Üye
    Nereden
    Çorum

Sayın meslektaşlarım,

Burada sürekli kaçak çalışan muhasebeciler form aralarında kınanıyor, haklı olarak sert tepkiler veriliyor. Mesleğe sahip çıkılması açısından doğru bir davranış olduğu kanaatindeyim. Genellikle demesleğe yeni atılmış ve ruhsatını almış, ruhsatlı olarak 3-5 yılını tamamlamış arkadaşlar bu tartışmalara giriyor, çünkü ayaklarının üzereni dikele bilmek için o meşakkatli yolu geçerken çektikleri acılar içlerinde dinmemş oluyor. Hakları da teslim edilmesi gerekir.

Yalnız nereye kadar diye sorulması gerekmiyor mu?

Meslekte, nerede olursa olsun korsan muhasebeciler bir vakıa.

Bunun çözüm yolu azarlamak değil, sürtüşmek değil, çünkü korsanlığa düşenlerin, bu yola baş vurmalarındaki nedenleri de iyi bilinmesi gerektiğidir. Burada şu anlaşılmasın yapılanlar doğru mu, tamamen yanlıştır, nedeni ne olursa olsun hırsızlıktır bu gibi kişileriKINIYORUM.

Değinmek istediğim bu form vasıtasıyla neden bu yola başvurulduğunun açık yüreklilikle ortayata konulması, meslektaş ve üstadlarımızın da bu konu için çözüm önerileridir.

Düşüncelerinizi ve önerileriniz bekliyorum.

kolay gelsin.

Müdavim Üye
    bunun altınd ayatan sebeb aslında maaşlarının az olması imkanlarının kısıtlı olması değil....

staj bittiğinde hazır düzen istemeleri yani staj bittiğinde birikmiş bir para getiren mükellef kapasitesiyle başlamak işe tek ama tek sebeb bu başka sebeb olamaz benim eşimde bende sm yiz büro açtığımızda sadece 2 mükellefimiz vardı onlarda bizim yönetici olduğumuz kooperatiflerdi. şimdi 30 6 yılda 30 tane mükellef olmuş neden

kimseden defter dilenmedik el aman etmedik yada bbu tür olaylara girmedik artık ne anlarsanız bazıları buna enayilik dicek bu yapılanlar karşısında neyse

evet mesleki forumlar bir nevi bu konuda kullanılıyor neden biliyormusunuz o kadar basit sorular geliyor ki bazen onuda geçtim o kadar cesurca konuşmalar yapılıyor ki ben bazen gerçekden kullanıldığını düşünüyorum .

örnek : adam kaçak muhasebecilik yapıyor bilgi birikimi yok giriyor buraya soruyor cevabını alıyor gidiyor defterini tuttuğu adama çok biliyormuş gibi aktarıyor ellerini vicdanına koysunlar yapmıyorum desinler yapmayan varsada zaten ben inanmam.

amaç bilgi paylaşmak yardım olmak ise tabi ki varım bende ama dikkat ediyorum çok üstat sadece okuyor hemde çok değer verdiğim tanıdığım abi dediğim baba dediğim üstatlar ara ara yazarlarken görüyorum onları büyük bir zevklede okuyorum hiç kaçırmıyorum nüsret hocamı yalçın hocamı ......

insanlar hazıra ve kolaya alışmış burada gerçekden çok değerli ve bilgili insanlar var belgesini almamış stajer olmayan ama kendini bu işe vermiş okulunun bitmesini bekleyen insnalar adlarını yazmıyorum çünkü herkes kim olduğunu biliyor onlarada tşk ediyorum ..

burada her soruya hiç sıkılmadan hiç gocunmadan yada ard niyet taşımadan cevap veren tüm herkese ben tşk ederim şunuda belirtmek isterim ki meslek mensubunun yada bu işi gerçek anlamda yaparak yararlanmak istenler ile az önceki bahsettiğim kişileri ayırt etmek sordukları ve bizlerinde yabancı olmadığı sorunlar ve sorulardan belli olacaktır.

yanlış anlaşılmamak dileğiyle
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Yeni Üye
    Nereden
    Aydın
    Sayın meslektaşlarım,
    01.06.1972 de ilk kez kayıt olduğumda, piyasada itibar görenler genelde vergi dairelerinde veya ssk da çalışanlar veya onların yakınlarında olanlar veya ayrılanlar idi. Bu güne değin 35 yıl geçmiş, bakıyorum kılık değiştirmiş ama devam ediyor aynı düzen. Bu bir sistem meselesi. Ben işe başladığımda ustam olan babam doğum tarihimden yani yasanın ilk meclis raflarına çıkışından (1956) bu yana meslek yasamız için uğraşanlardan idi. Yasasına ancak emekliliğinde kavuşabildi (1989).Bizim üretebildiğimiz bir sistem olur da bakanlığa kabul ettirebilmek mutluluğuna kavuşabilmek biraz ömür alıyor yani. Ustalarımdan bana kalan naçizane akıl; gider esasına dayalı beyan usulü'nün uygulanması ve mükelleflerin sorumluluğunu üstlenen etkili-yetkili muhasebeciler olmamız. Bu yolla şikayetlerimiz sonlanabilir. Kazanşlarımız da garanti altına alınmış olur. Kayıt dışı imiş, kayıt içi imiş sorununa da esaslı neşter vuran bir sistem. Kabaca; savunduğum sistemde bakanlık denetleyici ve de direkt olarak bizimle muhatap olduğundan sorunların çoğu hallolmakta. Ab uyum yasalarında ve IMF raporlarında bundan söz edilmeyişinden kasıt, devletimizin bu yolla alacağı mesafenin onların işine gelmeyişi. Bir çok yasanın yalnızca tercüme edilerek monte edilmesi, yurdum insanının özelliklerine özüne girilmeyişi bu yüzden. Vergi idaresi sağlam bir Türkiye içerideki ve dışarıdaki bazılarının işine yaramaz. İlk yasamızın çıkışının bu denli gecikmesinin sebebi de aynıdır. O zamanlar meclisteki avukatlar engel olurdu, şimdi ise kazançlar büyüdü, enger olanlar da doğru orantılı olarak büyüdü.Böyle bir sistem gelişirse ancak rahat edebiliriz. Aksi taktirde bu konuda çok uzun zaman daha şikayet yollu çok yazılar yazılacaktır. Mevcut sisteme baktığımızda aksayan yerlerinin hallinde önerdiğim sistemin işleyişi ileaçıklar yok denecek kadar azalıyor. Mükellefinin adresini bilmeyen muhasebeci olur mu? Ya da mükellefinin harcandıklarının beyanıyla örtüşüp örtüşmediğini bilmeyen muhasebeci olur mu? Kısacası kitabına uydurmak yerine hayatı muhasebeleştirirsek kurtuluruz kanaatindeyim. Saygılarımla

Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı SmFatma Nickli Üyeden Alıntı

evet mesleki forumlar bir nevi bu konuda kullanılıyor neden biliyormusunuz o kadar basit sorular geliyor ki bazen onuda geçtim o kadar cesurca konuşmalar yapılıyor ki ben bazen gerçekden kullanıldığını düşünüyorum .

örnek : adam kaçak muhasebecilik yapıyor bilgi birikimi yok giriyor buraya soruyor cevabını alıyor gidiyor defterini tuttuğu adama çok biliyormuş gibi aktarıyor ellerini vicdanına koysunlar yapmıyorum desinler yapmayan varsada zaten ben inanmam.

ben bişey merak etim... burada basit soru soranlar illaki kaçak muhasebeciler mi oluyor? ben belge sahibi değilim. bir şirkette muhasebeye bakıyorum. 14 yıldır bu işi yapıyorum yada yapmaya çalışıyorum. benim üstüm olarak yeminli mali müşavirimiz var.
    aklıma gelen soruları soruyorum.. bildiğim sorularıda cevaplıyorum.

sizin bu yazdığınızdan sonra ben burada artık soru sormaya korkar olacağım. forumun amacı bilgi paylaşımı ise bu basit yada zor diye nitelendirilmemeli..

bilmiyorum belkide ben yanlış anladım.. kusura bakmayın...

Üye
    Nereden
    Çorum
    Alıntı angel74 Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı SmFatma Nickli Üyeden Alıntı

ben bişey merak etim... burada basit soru soranlar illaki kaçak muhasebeciler mi oluyor? ben belge sahibi değilim. bir şirkette muhasebeye bakıyorum. 14 yıldır bu işi yapıyorum yada yapmaya çalışıyorum. benim üstüm olarak yeminli mali müşavirimiz var.
    aklıma gelen soruları soruyorum.. bildiğim sorularıda cevaplıyorum.

sizin bu yazdığınızdan sonra ben burada artık soru sormaya korkar olacağım. forumun amacı bilgi paylaşımı ise bu basit yada zor diye nitelendirilmemeli..

bilmiyorum belkide ben yanlış anladım.. kusura bakmayın...
    sayın Angle,

Burada Fatma hanımın irdelediği basitlik sorunun içeriği değil. Sorunun soruluş tarzı. Mesela sizin soracağınız bir soru ne şekilde olursa olsun cevaplanır. Şuna bizler eminiz. Siziin gibi işletmelerde bu işlerinen uğraşan insanlar soruları basitte olsa zorda olsa
    dört başı mamur bir şekilde açık nokta bırakmadan soruyor, fakat korsan dediğimiz kendisine göre muhasebe mesleğini icra edenler öyle sorular yöneltiyor ki, sorunun neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Bir tarafı cevaplarken başka sorular çıkıyor ortaya.

Ayrıca bir şey daha var, bu mesleği kendisine ekmek kapısı edinen arkadaşlar öyle kolay kolayına bu işleri yapamadıklarını biliyoruz. İşletmelerde çalışan arkadaşlar dışarıda nelerin olduğunun farkında değil. Çünkü sırtınızda onlarca mükellefin on yıl boyunca sorumlulukları duruyor. Bir işin altına imza atmışlar çünkü. Ve ayrıca işletmerde çalışan arkadaşların çoğu ruhsatsızdır, attıkları imzalar onları bağlamaz çünkü firmanın sözleşme imzaladığı bir meslek mensubu vardır, bağımlı çalışanlar bu katagoride değil. Yine tekrarlamakta fayda vardır, paylaşalım ama kiminle hak edenle.

kolay gelsin.

Müdavim Üye
    evet sayın angel sanırım yanlış anladınız y. arar arkadaşım ne demek istediğimi anlayarak açıklamaya çalışmış ona bizzat tşk ederim.

inanın incelendiğinizde cevap veren arkadaşlara ukalaca tavır sergileyeenler sorularının net olmaması anlaşılabilir olmaması daha bir çok şey zaten irdelediğinizde hak evereceksiniz bana ayrıca burada benim yüzümden soru sormaya çekinmeyin çünkü ben sadece bir üyeyim zaten ne benim nede bir başkasının soru sormaya yada cevap vermeye kısıtlamaya engel olma gibi durumu olamaz ben herşeyi okuyorum bu forumda ama herşeye cevap vermiyorum örneğin o yüzden özgürce davranmak sizin elinizde
    saygılarımla
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Yeni Üye

incelemenin sayın hocanında dediği gibi beşlerden ellilere çıktığı gün bu forumların birçoğu zaten olmayacak ...

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    Esnaflar kendilerine uygun forumları tercih etmeli. Bu platform mesleki bir platformdur.Edited by: Mustafa Gülşen

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul

bana ozel mesaj gönderin bakim fikirleriniz nedir ??sayın ruhsat almış muhasebeci arkadaşlar.adam lokantasına ruhsat alıyor ama yemeklerinden böcek çıkıyor pislik içinde yüzüyor .siz ruhsat aldınız diye her şeyi bildiğinizimi sanıyonuz sayın ruhsat alan muhasebeci arkadaşlar .sizin derdiniz bize muhtac olsun sayın mükellefler biz fiyatı şişirelim gelsinler ördekler misali deil siz muhasebecilik nedir onu biliyomusunuz onu tartışalım.tartışalım deilmi bu olayı düz ovada keklik avlamayalım mesleki tartışma yapalım özeleştiri yapmak iyi olur bence)))

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    bi hatırlatmada yapayım 5 senedir muhasebecilik yapmıyom kendi işimin başındayım ve kendi defterimi(işletme defteri)tutmaya çalışıyom.sayın ruhsat almış muhasebeci arkadaşlar?sizde biliyosunuz vergi dairesi elemanlarının defter tuttuğunu ama sizde tık yok sebep nedir??benim gibi kendi işletmesinin defterini tutan şahıslar için bol bol bol konuşuyosunuz yok korsanmış yok bilmem neymiş diye diyomusunuz vergi dairesi müdürü dahil hepsi defter tutuyor onlara karşı hareket yapalım niye demiyorsunuz!!ÇÜNKÜ DİYEMEZSİNİZZZZ vergi memurları müdürleri dahil hepsi defter tutuyor sizde biliyorsunuz.hadi harekete gecelim ben eğer başarırsanız tuttuğum defter için sizlere muhasebe ücreti adı altında haraç vericem aylık 100._ytl okimi defteride kendim tutmak kaydıyla sizlere haraç vericem