Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kredi Kartı İle Tahsilat !!!

Üye
    Nereden
    Turkiye

Peki neden ay hiç kimse, beyannameye ay içerisinde yapılan K.Kartı tahsilatları tutarını yazmıyor ki?

Yani bir faturanın kesilirken, (Özellikle açık hesap çalışan firmalar için geçerli) Nakit veya K.Kartı ilemi, Çek veya Senet ilemi yapılacağı çokta belli olmuyor ki?

Yani müşteriye nakit fatura kesiyorsun, geliyor ve ben bunu K.Kartı ile ödeyeceğim diyor. K.Kartı konuşuyorsun, geliyor ve nakitim var K.Kartı ile uğraşmayayım hiç diyor ve nakit ödüyor.

Yada, müşterinin bakiyesi birikiyor ve örnek olarak 10.000 Ytl oluyor. Müşteri gelip diyor ki, bu 10.000 Ytl nin 3.000 Ytl sini şu karttan çekelim. Ama aslında 3.000 Ytl tutarında bir faturası yok ki? (Vs)

Netice itibari ile arkadaşlar, bana göre en doğru uygulama ay içerisinde yapılan K.Kartı tahsilatı ne kadarsa beyannamede, K.Kartı satışlarını o kadar göstermektir. Bu şunun içinde sağlıklı olacaktır; Maliyenin bankadan istediği dökümle, beyannamedeki rakamda birebir tutacaktır zaten.

Ay içerisinde 1.000 Ytl K.Kartı tahsilatı var ise, Beyannameye 1.000 Ytl yazılır. = Banka Extresidir.

Ay içerisinde yapılan K.Kartı tahsilatısıfır ise, Beyannameye yazılanda sıfırdır.

Bana görede en doğrusu budur...

Herkese iyi çalışmalar...
    Forum

Üye
    Nereden
    Turkiye

sayın sökel dediğinize aynen katılıyorum,uygulama bu şekilde gerçekleşiyor.fakat sorunumuz bu tutarı beyannamede gösterip göstermemek.sayın 999333 ün verdiği örnek de gayet güzel. şahsın 10.000 ytl borcu var ama 3.000 ytl ödüyor. ama böyle bir fatura yok. ve eğer biz bu tahsilatı kkartlı satışlar satırında göstermezsek usulsüzlük cezalarıyla karşı karşıya kalacağımız düşüncesindeyim.

dediğiniz doğrudur sayın sökel, öyle bir durumda dilekçe ile tahsilat makbuzunu ibraz eder durumu açıklarız. ama burası türkiye. geçenlerde duyduğum bir olayı paylaşayım sizle ve gülermiyiz ağlarmıyız bilemiyorum.

perakende satış hasılat defteri tutma zorunluluğu kılan kanun maddesi kaldırıldı malumunuz. ama tutmamanın sonucu muhatap olunacak cezai müeyyideleri sıralayan kanun kaldırılmadığı için vatandaş bu durumda inceleme memurundan ceza almış.buyrun buradan bakın

olay şu an mahkemelik.

saygılarımla.herkese iyi çalışmalar dilerim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Karabük

SAYIN 999333
    KDV beyannamesinde'' Kredi Kartı İle Ödenen Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel''yapılan tahsilatla hiç alakası var mı? KDV beyannamesinin bir dönemi yok mu? Ocak-2006 dönemine ait beyannameyi eline al. yapılan tahsilatla bir alakalı sütun var mı? siz ''müşterinin bakiyesi birikiyor ve örnek olarak 10.000 Ytl oluyor. Müşteri gelip diyor ki, bu 10.000 Ytl nin 3.000 Ytl sini şu karttan çekelim. Ama aslında 3.000 Ytl tutarında bir faturası yok ki '' demişsinizArkadaşım3.000 YTLkarttan geçince tahsilat kesecek. çünkü daha önce bu 3.000 ytl nin karşılığı fatura sen vermedin mi adama. verdin. 10.000 ytl o zaman neyin karşılığı sen alacaklanıyorsun.adama sen mal verdin ki 10.000YTLalacaklı olmuşsun. sorun burada alacağın karışık ödenmesi.tüm sattığın malların teslimindeaçık fatura kesilirse. daha sonraçek, senet, kredi kartıile ödeme yapıldığında tahsilatını kesersenherşey düzgün olur.Siz burada yanılıyorsunuz. SAYGILARIMLA DURSUN SÖKEL

Edited by: Dursun SÖKEL

Müdavim Üye
    Nereden
    Karabük
    SAYIN greyishblue
    Bahsettiğiniz tutarı beyannamede göstermeyeceksiniz.''999333 ün verdiği örnek de gayet güzel. şahsın 10.000 ytl borcu var ama 3.000 ytl ödüyor. ama böyle bir fatura yok'' demişsiniz. bu borcu adam kafasından mı yazdı. önceki aylarda faturası kesilmedi mi bu tutarın. sadece adam ödeme yapıyor. malı adam veresiye aldı.6 ay sonra ben borcumu ödeyeceğim dedi. gayet düzgün biçimde adam borcunu ödüyor.'' teslim ve hizmetlerin karşılığını teşkil eden bedel'' eğer kredi kartı ile o ay ödeniyorsa bunu yazacaksın.& nbsp;SAYGILARIMLA DURSUN SÖKEL

Üye
    Nereden
    Turkiye

Merhabalar,

Arkadaşlar,

Bu konu gerçekten tartışılacak bir konu, Ben faturayı açık kesiyorum.(kREDİ kARTI İLE SATIŞ YAPMIYORUM) mÜŞTERİ BORCUNU 1-2 AY SONRA BANA KREDİ KARTI İLE ÖDÜYOR.VEYA 15 GÜN SONRA.sONUÇDA KREDİLİ SATIŞ DEĞİL BU.

BORCUNA KARŞILIK KARTLA ÇEKİYORUM.

DİYORUM Kİ; SLİPİ ÇEKTİM. BEYANNAMEYİ İLGİLENDİRECEKMİ ?

BEN BUNU KENDİ BİLGİN AŞAMASINDA ŞÖYLE YAPIYORUM.

AMA BEYANNAMEDE BİR İŞLEM YAPILACAK MI AYDINLAMADIM ????

SATIŞ

120 1.180

600&nb sp; 1.000

391&nb sp;&nb sp; 180

ÖDEME (KREDİ KARTI )

108 1.180

120&nb sp; 1.180

BANKAYA GELEN PARA (KOMİSYONLARI BELİRTMEDİM.)

102 1.180

108 1.180

A.KARADAĞ

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

GERÇEKTEN TARTIŞILACAK BİR KONU BAŞKA BİRŞEY YAZAMIYORUM

Üye
    Nereden
    Turkiye
    BU KONU HAKKINDA DETAYLI BAŞKA BİR FİKRİ OLAN YOK MU ?
    A.KARADAĞ

Yeni Üye
    Nereden
    Türkiye
    sayın arkadaşlarım.Kredi kartı ile satışlar konusunda gelir idaresinden görüş alın.
    aldığınız görüş çerçevesinde ilgili hesaplara işleyin.Çünkü kartla teknoloji çağında
    her türlü alışveriş ve ödemeler yapılmaktadır.Hatta amme alacağını bile ödemek mümkün.