Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kredi Kartı İle Tahsilat !!!

Hybrid View

Üye
    Nereden
    Turkiye

Merhabalar,,

Cari hesap borcu olan bir müşteri borcunu kredi kartı ile yaparsa kredi kartının çekildiği aya ait beyannamede kredi kartlı satışlarda göstermek mi gerekir ?
    A.KARADAĞ

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

sayın aziz karadağ

yapılan tahsilat bir satış işlemi değildir normal cari hesap borcuna karşılık yapılan bir tahsilattır.ha kasaya nakden ödeme yapmış,ha bankaya havale göndermiş,ha çek veya senet vermiş.alınan bedel daha önce satışı yapılmış bir işlemdir.bu satışı daha önce beyannanede göstermiş olmanız gerekir.tekrar kredili satış olarak gösteremezsiniz.

kolay gelsin....
    istmk

Yeni Üye

Evet KDV Beyannamesinde belirtmen gerekir.

Yeni Üye
    Nereden
    Antigua ve Barbuda

Sayın meka doğru söylüyor.

Kredi kartı ile yapmış olduğunuz tahsilat beyannameyi ilgilendiren bir husus değildir. Söz konusu ödemeye ilişkin satışın yapıldığı ay KDV beyanında zaten bu satış beyan edilmiş olmalıdır. Size kredi kartıyla yapılan ödemesadece muhasebede cari hesabınızı ilgilendirmektedirve müşterinizle ilgili bu tahsilatı kayıtlarınıza almalısınız. Eğer bunu tekrar dönem satışı gibi KDV beyannamesine yazarsanız, daha önceden de beyan edilmiş olduğu için mükerrerlik söz konusu olacaktır ve mükellef yok yere KDV yükü altına girecektir.

Saygılarımla...
    Saygılarımla...

Yeni Üye
    Nereden
    Antigua ve Barbuda
    Ayrıca eğer sorunuz sadece kredi kartıyla ilgili yapılan tahsilatları içeriyorsa; Visa'yla yapılan tahsilatların beyannamede ilgili satıra yazılması gerekmektedir. Bu durumda satış matrahına dahil olmayan önceki dönemlerle ilgili olarak kredi kartından yapılan tahsilatlar beyannamede gösterilecektir. Maliye bu yolla beyan edilen satışlarla yapılan tahsilatlar arasındaki ilişkiyi bankalardan almış olduğu dökümlerle kontrol etme çabasındadır.
    Saygılarımla...

Üye
    Nereden
    Turkiye

sayın azizkaradağ ın sormak istediği farklı bir şey sanırım arkadaşlar.

ben de şimdi düşününce bir cevap bulamadım.aydınlatıcı bir açıklama getiren olursa sevinirim.

cari hesaba borç olarak kaydettiğimiz satışı(yani açık faturayı)ilgili ay kdv beyannamesinde matraha dahil edip beyanını yapıyoruz. beyannamede kkartı ile yapılan satışlar hanesinde bu tutar yer almıyor.

daha sonraki aylarda, örneğin 2 ay sonra bu hesabı kkartı ile tahsil ediyoruz.peki bu tutarı beyannamede kkartı ile yapılan satışlar hanesinde nasıl gösterebiliriz. 2 ay sonra verdiğimiz kdv beyannamesindeki ay içinde yapılan kkartlı satışlar tutarına ekleyip beyan etmemiz gerekmezmi?

saygılarımla.

Yeni Üye

aynen arkadaşlar bu konuya birisi net cevap verirse bende çok sevinirim...

olay anladığım kadarıylaşöğle.....veya böğlede değilse aşağıdaki işleme cevap yazarmısınız.....

işletme 01 ŞUBAT 06 tarihinde mal satılıyor....1.000,00 KDV HARİÇ

satış kaydı....

120- ALICILAR 1.180,00

600-YURTİÇİ SATIŞLAR 1.000,00

391-HESAPLANAN KDV 180,00

işletme 5 takit veya 6 taksit neyse vadeli satıyor malI

müşteriMART ayında geliyor borcumu ödeyecem diyor...ve KREDİ KARTIYLA 250,00 YTL SLİP GEÇİYOR...FİRMANIN MART AYINDA HİÇ HASILATI YOKSA KDV BEYANNAMESİNDE KREDİ KARTI BÖLÜMÜNE BU RAKAM NASIL AKTARILACAK VEYA AKTARILACAKMI..

defter incelemeye alındığında denetmenler bu rakamı HASILAT olarak görüyor..aslında hasılat değil....

BU OLAYIN KANUNDA YERİ NASILDIR....

Müdavim Üye
    Nereden
    Karabük

SAYIN AZİZ KARADAĞ

Sormuş olduğun sorunun cevabı sayın meka' nın dediği gibidir. Kredi kartı ile yapılan tahsilatlarkredi kartı ile yapılan satışlar hanesinde gösterilmez. Daha önce satış yapılmış, müşteri kredi kartyla borç ödüyor. bu kapatılan borcu yazamayız. Maliyekredi kartı dökümlerini bankalardanistemekte, beyannamedeki kredili satışlar hanesiyle karşılaştırmaktadır.Maliyeye çoknet bir şekilde izah etmen gerekiyor.
    Saygılarımla,

Üye
    Nereden
    Turkiye
    <TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
    <T>
    <TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
    <TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

sayın sökel, dediğiniz gibi maliye, banka dökümlerini beyanname ile karşılaştırdığına göre;biz yapılan tahsilatı beyannamemizde kredili satışlar hanesinde göstermezsek banka dökümündeki fazla tutarı maliyeye nasıl açıklayacağız? örneğin ben 02/2006 beyannamemde kredili satışlar tutarını 1000 ytl göstermişsem ve banka dökümünde bu rakam 1500 ytl gözüküyorsa

(ki;ben,bu fark olan 500 ytl yi aslında 01/2006 da h/c bir faturanın borcuna istinaden tahsil etmişsem)

maliye bana, bu 500 ytl nin faturası nerede demez mi?

beyannamenin kredili satışlar satırında niye göstermedin diye sormaz mı?

saygılarımla.</TD></TR>
    <TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
    <TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
    <DIV id=hotbar_promo></TD></TR></T></TABLE>

Müdavim Üye
    Nereden
    Karabük

Sayın Mehmet Ali Bey;

Kredi Kartıyla alacak tahsil edildiğinde, aynı tarihte tahsilat makbuzu kesin.(ama şu tarih ve şu faturayaistinaden diye belirtin).maliye izahat istediğinde o tarihte ben satış yapmadım. alacak tahsil ettim diye dilekçe yazacaksın. tahsilat makbuzunu ekleyeceksin.&nbsp ;SAYGILARIMLA,