Bizler bu rezalete dur demek için neler yapmalıyız,yoksa sessizce kendi işimize bakıp oyalanmaya ve rutin işlerimiz arasında boğlmaya devam mı etmeliyiz?Önemli olan birşeyler yapmak değil mi?

Sabah Gazetesi
Zülfikar Ali AYDIN - Ceren AKDAĞ

'Emniyet'li kadın pazarı

İstanbul'un göbeği Aksaray... Fatih Emniyet Müdürlüğü'ne 30 metre uzaklıkta fuhuş rezaleti ve insanlık dramı yaşanıyor.

New York Times gazetesinin Slav kadınların Trabzon'da zorla çalıştırıldığı haberi üzerine biz de Aksaray'ı mercek altına aldık: Müşteri gibi gittiğimiz barlarda polisin gözü önünde dönen fuhuş dünyasına tanık olduk.

HESABI İSTERSEN ÖDEME

Mesleği biyolog olan bir Moldovyalı 'bar pazarlığında' hayatını anlatıyor: "Bebek bakıcısı olarak geldim, şimdi buradayım!.." Hesap geliyor: İki bira 290 YTL! İstersen ödeme. Arka odada ifadeni alıyorlar!

HERKESE UYGUN FUHUŞ

Dışarı çıkıyoruz. Cadde 'kadın pazarı' gibi: Geeel, 15'lik yabancı kızlar var... Azeri 30, Romen 40 YTL... Müşteri çıkarsa 'modern köleler' sektörü yönetenlerin emriyle otellere 'hizmet'e gidiyor.

Gündüz Aksaray gece olunca Fuhuşsaray

Aksaray gün boyunca milyonlarca insanın gelip geçtiği, bir yer. Çarşıları, bağlantı yolları, metrosu, sahile yakınlığıyla gerçekten de İstanbul'un tam ortası...Gece fuhuşun merkezi olan Aksaray'a, Rusya başta olmak üzere Moldovya, Azerbaycan, Romanya ve Bulgaristan'dan onlarca kadın geliyor...Binaların giriş ve bodrum katları gece kulübü olmuş. İki parça çerez ve bir içkiye 1 milyar lira hesap isteniyor. İtiraz olursa, hesap üstüne feci bir dayak atılıyor...

Parayı bulanın koşup coştuğu Aksaray'da, fuhuşun nabzını tutma görevi bana verildi. Aksaray konusunda deneyimli olan mahalleden bir arkadaşı arayıp 'asker uğurluyoruz' numarasıyla gece kulübünden diskoya, Moldovyalı, Bulgaristan, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan ve Romanya'dan İstanbul'a akan kadın trafiğini izleme kararı aldım. Geceyarısı Malibu Disko Bar'ın önünde buluşmak üzere sözleştik. Aksaray'da 1960'lı yıllardan kalma binaların bodrum ve giriş katlarının gece kulübüne dönüştürülmüş mekanlarını mercek altına almadan önce gündüz vakti bölgede keşif yapmak şart oldu. Haberi yapma karşılığında aldığım 500 YTL ile 'hangi barda ne hesap öderim' araştırmasından ilk öğrendiğim, Aksaray'da hiçbir zaman girilmemesi gereken gece kulüplerinin isimleri oldu.

GİDİLMEYECEK YERLER

Aksaray'daki Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün bulunduğu cadde üzerindeki gece kulüpleri için bir giyim mağazası işleten yakınım şunları anlattı: "Bir hafta önce dükkanı boyattığımız iki boyacı akşam saatlerinde gelip 'Soyulduk' dedi. Gece kulübüne gitmişler. Bir alkol, bir çerez, bir dilim kavun, biraz karpuz gelmiş masaya. Sonra da 350 YTL'lik hesap... Ödeyemeyince, 2 saatlik eğlencenin faturasını 5 garson tahsil etmiş; bir araba dayaktan sonra kredi kartı ve nüfus cüzdanlarını alarak..."

Bu yüzden, 'Mustafa Kemalpaşa Caddesi üzerindeki Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün de bulunduğu cadde üzerindeki mekânlardan biri dışında diğerlerine girme' nasihati aldım. Saat 22.00 sıralarında 'askere uğurlayacağım' arkadaşımla birlikte Gabardi'ye geldim. Kapıdaki saygı ve sevgi gösterisi, içerdeki arama noktasında bitti. Cebimdeki cep telefonu ile sigara paketini kurcalayan takım elbiseli bıyıklı adam "Üzerinde silah var mı?" diyerek emrivaki sorular sormaya başlayınca, gülerek "Yok, biz sadece eğlenmeye geldik" dedim. Arama bitince garson komut verip "Beni izle" dedi. Önden giden garsonu unutup, başka bir tarafa yönelince zılgıtı yedim: "Orası yasak kardeş, nereye?!"

KIZLARIN BASKINI

Kadınların olduğu yere yakın bir masa tercihi yapmak garsonun elindeymiş. İki arkadaş, oturduğumuz üç karış büyüklüğündeki masaya iki bira söylüyoruz. Sonra masamız, çilek, karpuz, çerez ve zeytin tabaklarla donatıldı. Pistin etrafında çoğunlukla göbekli, bıyıklı, kel, orta yaşlı adamlar bulunuyordu. Biraz sonra içeriye tren katarları gibi 17-25 arasında, çoğunluğu sarışın ve 1.80 boy ortalamasıyla, salonun havasını dağıtan, Rusya, Moldovya, Ukrayna, Bulgaristan, Kırgızistanlı olduğunu öğrendiğim kadınlar girmeye başladı.

Pazarlık üç yoldan yapılıyor

AKSARAY'DA hangi sokağa girseniz yabancı uyruklu kadınlarla karşılıyorsunuz. İstanbul fuhuş piyasasının kalbi Aksaray'da fuhuş pazarlığı daha öğle saatlerinde başlıyor. Eskiden Aksaray sokaklarında ve köprü altlarında rahatça yapılan fuhuş pazarlıkları artık daha çok kapalı mekanlarda yapılıyor. Genelde gece kulüplerinde yer bulamayan Azeri hayat kadınları, Aksaray'da oto yedek parça satılan sokaklarda mobil dolaşıyorlar. Azeriler, kendilerine olan talebin az olması nedeniyle böyle bir yola başvurduklarını söylüyorlar. Ama onlarda 'kazık' konusunda deneyimliler. Aksaray tam bir fuhuş cenneti ama yine de sektörü yönetenler her zaman tedbirli davranıyor. Aksaraylı'nın tabiriyle fuhuşun üç yolu var: Birincisi gece kulüplerinden dışarı kadın çıkartmak. Bu fuhuşun en pahalı yolu. İkincisi yabancı uyruklu kadınların Aksaray ile çevre ilçelerde 3 ve 5 kişilik kurdukları randevu evleri. Ve sonuncusu da telefon yöntemiyle fuhuş pazarlığı. Bu yöntemde hayat kadının cep telefonu beraber olduğu kişiler tarafından çevreye yayılıyor. Böylece kendi piyasasını kendisi oluşturuyor. Aksaray'da hava karardığında gizli köşelerde yapılan fuhuş pazarlığı sokaklara taşıyor.

Rezaletin raporu

BM'ye göre, fuhuş için kaçırılan yabancı kadınların yüzde 40'ı İstanbul, yüzde 16'sı Antalya ve Ankara'da çalıştırılıyor. Bu insan ticaretine dur diyebilmek için 'Alo 157' telefon hattı açıldı.

Fuhuşa zorlanan kadınlar için Alo 157 hattı kuruldu

Türkiye'de göç denilince akla Almanya'ya göç geliyor. Ancak Doğu Blok'unun dağılmasından sonra bu ülkelerden göç almaya başladı. Göçün nedeni ise "kadın ticareti." Tüyler ürpertici boyutlara varan "kadın ticareti" önceki hafta New York Times'a da konu oldu. Bu alanda Amerika'nın yıllık "İnsan Ticareti" raporunda 2. sırada bulunan Türkiye, yabancı uyruklu "hayat" kadınlarını 24 saat açık olan telefon hattıyla kurtarmaya çabalıyor. Altı ay önce kurulan '157 Alo Yardım Hattı' şimdiye kadar 14 kadının fuhuş sektöründen kurtarılmasına aracılık etti. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Dışişleri Konsolosluk dairesinin beraber yürüttüğü projede hedef, kandırıldıklarını anlayan, mağdur durumda olan kadınlara yardım etmek ve suç şebekelerin çökertmek. İnsan ticaretinde 'hedef ülke' olan Türkiye çok revaçta. IOM Türkiye Temsilcisi Marielle Sander- Lindström göre bunun iki nedeni var: Türkiye'nin ekonomik durumu komşu ülkelere göre çok iyi ve vize almak daha kolay. Avrupa'da vize problemiyle karşılaşan şebekeler için Türkiye, kadın ticareti için kolay ülke pozisyonuna düşüyor. Ukrayna, Moldavya, Gürcistan, Özbekistan gibi ülkelerde kadın ticaretini meslek haline getiren suç örgütleri, Türkiye'den talep alınca bağlantılarını iki taraflı sürdürüyorlar.