Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAĞKUR ÇİFTÇİ TEVKİFATI

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  09.Şubat.2006
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  2


  Yıl sonu işlemler itibariyle mükellefimize tebliğ ettiğimiz 07/2005 dönemi Bağ-Kur Çiftçi Tevkifatı primini yatırmayı unutmuştur. Ya da başka nedenler. Bundan dolayıda beyannameside verilmemiştir. Bu konu hakkında yardımlarınız bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  17.Ağustos.2005
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  944


  sayın meslektaşım konuyu biraz açarmısınız. Anladığım kadarıyla mükellefiniz çiftçiden ürün alırken %1 bağkur kesintisi yapmış ve zamanında ödememiş.


  Bu durumda çiftçilerden kesilen tevkifat bildirimini doldurarak bağkur müdürlüğüne yatıracak. Normal olarakda süresi geçtiği için gecikme faizi hesaplayacaklar.
  sözkan

 3. #3
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Sayın Özkan'ın da bahsettiği gibi, burada hem primden hemde beyandan bahsedilmiştir. Biraz açılması gerekiyor.


  Beyandan kasıt muhtasar mı?
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  09.Şubat.2006
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  2
  Muhtasar beyanname döneminde Bağ-Kur Çiftçi Tevkifatı beyanıda verilmesi gerekiyor. Fakatkesinti ödenmeyince beyannamesi verilemiyor. Her ay 18 indemüşteriye beyanname verilip beyannamenin tutarını yatırıp müşteri bağkura beyannameyi bırakyordu. Fakat ilgili dönemde bu işlem unutulmuş.

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  02.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  2,754


  Bunun 2006 yılında kalktığını söylüyorlardı, kalkmadımı işlemler halen yapılıyor kaldırsalarda kurtulsak. 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  17.Ağustos.2005
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  944


  Bu yasa sanırım 1998 veya 1999 da çıktı. Çifçilerden alınan zirai ürün bedellerinden %1 bağkur primi kesintisi kesinti yapılması yönünde. Yasada müstahsil makbuzu düzenlenirken gelir stopajın yanında % 1 bağkur primi kesintisi yapılacak ve bir bildirim formu ile ertesi ayın içerisinde bağkur il müdürlüğüne ödenecekti. Eğer çiftçinin bağkur numarası yoksa nufüs bilgileri alınacak bildirim formu ekinde verilecekti. Ancak uygulamada çok sıkıntılar çıktı. Ya çiftçinin bağkur kaydı yok ve bağkurlu olmak istemiyor yada kendisi ssklı görünüyor. Yada başka yerlerden emekli veya yaşlılık maaşı alıyor. Bu nedenle çifçilerin çoğu bu bilgileri vermek istemiyor. Zaten çiftçiden mal aldığınız zaman stopajı kestirmiyor, her nekadar makbuzda görünsede tüccarin cebinden çıkıyor. Çoğu çiftçiye ısrar ettiğinizde ya malını size vermekden vaz geçiyor. Yada bağkurlu bir yakınının malıymış gibi belgeyi onun adına düzenlettiriyor. Bu nedenle bu sıkıntılar hala devam ediyor. Çoğu tüccarda bu kesintiyi yapmıyor. Bazı bölgelerde zirai ürün borsasına kaydedilmesi zorunlu mallarda bu uygulamayı yapıyorlar.
  sözkan

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  08.Aralık.2012
  Mesajlar
  7
  Arkadaşlar nisan/2011 yılında kesilen müstahsilde %1 lik bağkur kesintisi 3,00 TL.dir. Bu tutar o dönemde bağkura bildirilmemiş. geçmişe dönük bağkur borçlanması yapabilmek için kesinti tutarının bağkur hesaplarına aktarılması gerekir.2013/şubat ayı itibariyle 3,00 tl. lik bağkur kesinti tutarının gecikme faizi ne kadardır? teşekkürler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •