<CENTER>MALİYE BAKANLIĞI MUKTEZASI

Gelir İdaresi Başkanlığı
</CENTER>

Tarih : 16.09.2005
Sayı : KDV.MUK.B.07.1.GİB.4.34.00/6511
Konusu : Özel okulların keseceği faturalarda bedelin KDV. dahil tek tutar olarak gösterilebileceği gibi, eğitim ücreti, yemek ücreti ve KDV. olarak ayrı ayrı gösterilmesinin de mümkün olduğu Hk.
Muktezanın Özeti:
İlgi dilekçenizde öğrencilere keseceğiniz faturalarda matrah + KDV. = Toplam Eğitim Bedeli ve Yemek Matrahı + KDV. = Toplam Eğitim Bedeli ve Yemek Matrahı + KDV. şeklinde fatura düzenlediğiniz belirtilerek yapılan işlemin KDV. Mevzuatına uygun olup olmadığı hakkında Defterdarlığımız görüşü sorulmaktadır.
3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 1/1’inci maddesine göre Türkiye’de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabidir.
Yine aynı Kanunun 20’nci maddesinde teslim ve hizmet işlemlerinde matrahın, bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedel olduğu, bedel deyiminin ise, malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan veyahut bunlar adına hareket edenlerden bu işlem karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer suretlerde sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade etmektedir.
Konu ile ilgili olarak yayımlanan 22 seri no.lu KDV. Genel Tebliğinin 1- “Etiketlerde Fiyatların Katma Değer Vergisi Dahil Olarak Gösterilmesi” başlıklı bölümün A-Uygulamanın Kapsamı kısmında,
Gerçek usulde vergilendirilen katma değer vergisi mükelleflerinden perakende mal satışı yapanlar ile hizmet ifa edenlerin mal satışlarına ve hizmetlere ait etiket ve listelerdeki fiyatlar, katma değer vergisi dahil tek tutar olarak ifade edilecektir. Etiket ve listelere fiyatların hemen altına gelecek şekilde “FİYATLARIMIZA KDV. DAHİLDİR” ibaresi yazılacaktır. Bu ibare elle yazılabileceği gibi, kaşe kullanmak suretiyle de basılabilir veya önceden matbaada bastırılabilir şeklinde açıklanmıştır.
Yine 24 seri no.lu KDV. Genel Tebliğinin H-Vergi Dahil Fiyat Uygulaması bölümünde yapılan açıklamalara göre, 22 seri no.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinde perakende mal satışı yapanlar ile hizmet işletmelerinde liste, etiket ve belgelerde bedelin vergi dahil olarak ifade edileceği açıklanmış, ancak tebliğin III/B bölümünde, kapsama giren mükelleflerden işletmeleri için mal ve hizmet satın alanlara düzenlenen belgelerde verginin ayrıca gösterilmesi gerektiği belirtilmişti.
Katma Değer Vergisi Kanununun 29/1-a ve 34’üncü maddelerine göre Katma Değer Vergisinin indirim konusu yapılabilmesi için fatura veya benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmesi zorunludur. Bu hüküm 22 seri no.lu Genel Tebliği kapsamına giren mükelleflerden yapılan mal ve hizmet alımları içinde geçerlidir. Bu nedenle, kapsama giren mükellefler müşterilerinin istemesi halinde düzenleyecekleri fatura ve benzeri belgelerde vergiyi ayrıca göstermek zorunda oldukları belirtilmektedir.
Buna göre, okulunuzca, Yıllık eğitim ücreti, Eğitim ücreti + Yemek ücreti +KDV. = Toplam ücret olarak belirlendiğinden düzenlediğiniz faturada Eğitim ücreti, yemek ücreti ile KDV.’nin ayrı ayrı gösterilmesi veya toplamının KDV. dahil tek tutar olarak gösterilmesi, öğrenci tarafından ödenmesi gereken tutar ile ödenmesi gereken vergi tutarını değiştirmeyecektir.
Bu nedenle, okulunuzca düzenlenen faturalarda bedelin KDV. dahil tek tutar olarak gösterilebileceği gibi, eğitim ücreti, yemek ücreti ve KDV. olarak ayrı ayrı gösterilmesi de mümkündür.