Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Arakadaşlar yardım rica ediyorum.

Kıdemli Üye

Sevgili meslekdaşlarım,

Yeni kurmuş olduğum bir Limited Şirket mükellefim, Petrol Ofisi bayiliği alacaktır. Bu bayilik neticesinde 10 yıl boyunca benzin istasyonunda Petrol Ofisi ürünlerini satacağını taahhüt etmesi karşılığında belli bir bedel tahsil edecektir. Dolayısiyle P.Ofisine fatura kesecektir. Şimdi benim sorum şu;

1- Bu işlemin muhasebe kaydı ne şekilde olacaktır.

2- Mükellefimin bana söylediği başka örneklerden mükellefimin bildiği kadarıyle ki benim bir fikrim yok, Bu fatura ile tahsil edeceğimiz bedel 10 yıl için alındığından, 10 yıllığına elde edilen bir gelir kabul edilip, ona göre vergilendirilecekmiş? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar olursa cevabınızı bekliyorum.

3- Kesilecek faturanın kdv si peşin olarak ödenecek, ama eğer Faturadaki matrah 10 yılda vergilendirilecekse, KDV beyanı ve Geçici vergi beyanı nasıl olacak? Dolayisyle 1 maddede de sorduğum gibi muhasebe kaydi nasıl olacak?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

HAYDAR BEKTAŞ

Kıdemli Üye
    Kimsenin bu konu hakkında bilgisi yokmu arkadaşlar??

Kıdemli Üye
    Arkadaşlar mükellefim kestiği faturada 15 yıllık inkisaf bedeli olarak tahsil etti PO dan, bu geliri 15 yıllık olarak kabul edip ona göre vergilendirecekmişiz. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar muhasebe kayıtlarını nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursa sevinirim.

Ziyaretci
    <TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
    <T>
    <TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
    <TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

sayın mert tuna

aynı dertten muzdaribim

sorularıma cevap bulamadım henüz

bu forum harici sonuç alırsanız bi haberdar edebilirmisiniz.?[img]smileys/smiley19.gif[/img]

ama arkadaşlar bu durumla ilgili mutlaka bir yorumunuz olmalı lütfen</TD></TR>
    <TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
    <TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
    <DIV id=hotbar_promo></TD></TR></T></TABLE>

Yeni Üye

İşlem 2005 yılında olduysa 2005 yılına ait gelir 649 hesabına daha sonraki gelirler ise 480 nolu gelecek yıllara ait gelirler hesabına alacak kaydedilir.

Örnek :

649&nb sp;&nb sp; 1000

480&nb sp;&nb sp; 9000

391&nb sp;&nb sp; 1800

100 / 120 11800

Not : İleriki yıllara ait gelirler için 480 hesapta alt hesap oluşturulması daha uygun olur

Kıdemli Üye
    İbrahim bey çok teşekkür ederim. Doğruluğundan eminsiniz değilmi?