Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bedelsiz Fatura!..

Üye
    Nereden
    Turkiye

XX Markalı ürünün Ana Bayiliğini yapan Şirket,

Özellikle durgun geçen kış sezonunda, Alt bayilerine çeşitli kampanyalar düzenleyip, bedelsiz ürün vermekte ve durgun geçen kış sezonunuhızlandırma düşüncesindedir.

Belli bir dönemde belli miktarda veya tutarda mal alan müşterilere, bazı ürünleri, bedelsiz vermekte (fatura etmektedir)

Bu işlemide;

Fatura üzerinde Bedelsiz ürünün fiyatını yazıp, Faturaya % 100 iskonto yaparak, Fatura Genel Toplamını sıfır olarak göstermektedir.

Bu durum ile ilgili çeşitli görüşler olduğu;

Bazılarının, Bedelsiz ürünlerin, Bedelli ürünlerle aynı faturada kesilmesi ve fiyatının diğer ürünlere dağıtılması gerektiği,

Bazılarının da, Total'de Satılan malın maliyetini veya tahsil edilen Kdv yi etkilemediğinden, Ayrıca bu şekilde de bedelsiz faturada edilebileceği görüşü vardır.

Bu konuda Forum kullanıcılarının görüşlerini rica ediyorum.

Herkese Saygılar...

Forum

Üye
    Nereden
    Turkiye

Merhabalar,,

Sayın, 999333

Ben bedelsiz mallarda Fatura üzerinde Bedelsiz ürünün fiyatını yazıp, Faturaya % 100 iskonto yaparak, işlem yapıyorum.
    A.KARADAĞ

Üye
    Nereden
    Turkiye

Merhabalar Sayın 999333;

azizkaradag arkadaşımızın görüşüne katılıyorum ve bu konu forumda birçok defa ele alındı bir araştırmanızı öneriyorum.

İyi çalışmalar, hoşçakalın.

BU MESLEĞE AŞIĞIM!

Kıdemli Üye
    Nereden
    İskenderun
    BEDELSİZ İRSALİYE
    Merhaba üstadlar.
    Mükellefe, satıcı firma “bedelsizdir” diye irsaliye ile mal gönderiyor.
    İrsaliyenin üzerinde sadece, mal adetleri ve kiloları var. Tutar yoktur.
    Bazı irsaliyeler “numunedir, bedelsizdir” yazıyor. Bazılarına sadece “bedelsizdir” yazıyor.
    Bunlar ile ilgili fatura da düzenlenMemiştir. Araştırmalarım neticesinde farklı açıklamalara rastladın.

Bunlar ile ilgili nasıl işlem yapmam lazım.
    Yarın öleceğimizi bilsek, tüm kırgınlıkları unuturuz. Ama biz sonsuza kadar yaşayacakmışız gibi, kırıcı ve gururluyuz. Affetmek Neşe verir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İskenderun
    konu günceldir
    Yarın öleceğimizi bilsek, tüm kırgınlıkları unuturuz. Ama biz sonsuza kadar yaşayacakmışız gibi, kırıcı ve gururluyuz. Affetmek Neşe verir.

Kıdemli Üye
    Konuyu açan arkadaşa cevap olarak: aşağıdaki müşavirlik linkindeki yazıdan da anlaşılacağı gibi her faturaya düzenlenirken bir bedel yazılması gerektiği gibi, bedel ödemek söz konusu olmasa bile alıcı taraf en az emsal bedelden o faturayı kayda almak zorundadır.

https://www.saymmas.com.tr/?wpfb_dl=1123