Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İade Faturası Şekil ve Muhteviyatı

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

Değerli forum üyeleri

VUK. da mal iadelerinde düzenlenecek özel bir belgeye yer verilmemiş olduğundan,

İadeye konu olan malı iadede bulunan tarafındandüzenlenmesi gerekli olduğundan,

İade edilen malın cinsi kısmında alım faturasındaki açıklamanın aynı olma zorunluluğu ile ilgili bir yasa hükmü varmıdır ??

varsa ilgili yasa ve md. verirseniz sevinirim.

saygılarımla

Üye
    Nereden
    Turkiye

sayın ceko,

kanun maddesi hakkkında herhangi bir bilgim yok,henüz araştırmadım da. Fakat mantıken iade edilen mal alınan mal ile aynı olmalıdır.Zira sözcük anlamıyla iade "Alınmış bir şeyi geri verme,Verilen bir şeyi almayarak geri çevirme, reddetme." anlamlarına gelmektedir.

Sormak istediğiniz sanırım farklı birşey. Daha net belirtirseniz bizde faydalanmış oluruz.

İyi Çalışmalar.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

sayın greyishblue

açıklamanız için teşekkürler

ancak benin sormak istediğim ilgili konu hk. kanun md.

tabii ki sav ımız aynı tabii ki iade de aynen iadesi olmalı ama bunun hk. söylemim olacak bir yere de bu sebeple kanun md. arıyorum

VUK da bununla ilgili bir açıklama yok

sanıyorum ticaret ve vergi hukukunda bununla ilgili bir açıklama olmalı

teşekkürler

Üye
    Nereden
    Turkey

Sorunu içinde soru sormak gibi olacak kusura bakmayın fakat yeni başlık açmak istemedim.

X Firma Müşteriyle Yeni çalışılmaya başlıyacak Fakat Aynı Ürünü daha önce bu firmaya başka bir firma satmış.Bu yeni Müşteri elindeki ürünlerden birazını lezzet değişikliği nedeniyle İADE FATURASI Düzenliyor ?Böyle bir durumda Daha önce ürün satılmamış müşteriden İade FATURASI Alınması doğru olur mu ?Görüşlerinizi rica ediyorum

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

sayın antalya

satın alınmamış malın iade işlemine tabi olması mümkün değil.yeni firma böyle bir malı size intikal attiriyorsa sizin mal alış işleminiz,karşı tarafında satış işlemi olur.

mal iadesi aynı fiatla girer,aynı fiatla karşı tarafa geri verilir.

bu bir geri verme işlemidir.kanunlarda da bu işlemin nasıl yapılacağı belirtimez.bu işlem için yasal düzenleme yapmak grkrsizdir.

saygılarımla,
    istmk

Üye
    Nereden
    Turkiye

merhabalar,bu konu biraz daha uzayacak belki ama,ben de yeni başlık açmak istemeyip bir tereddütümü sizlerle paylaşmak istiyorum.

bugüne kadar

satış iade faturasını 610-B 391-B kaydıyla ve

alış iade faturasını da 153-A 191-A kaydıyla işledim.

Fakat şimdi bir arkadaşımız bana yanlış işlem yaptığımı ve 191 hesaba alt hesap açarak satış iadeleri ve 391 hesaba alt hesap açarak alış iadeleri bu hesaplarda takip etmemiz gerektiğini söyledi.Bunun nedeni olarak ta iadesi dönem içinde değilde ileriki dönemlerde gerçekleşen iadelerin bu şekilde işlem göreceği fikrinde.

Siz sayın arkadaşlarımın görüşleri nelerdir.Uygulama nasıl yapılmalıdır.sebepleriyle açıklama getirebilirsek sevinirim.

herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Üye
    Nereden
    İzmir
    191 ve 391 altına tabi ki alt hesap açmak gerekli..Beyannamede bile ayrıca 30 ve 34.satırlar olarak açılmış..onları boşuna beyannamede ayrısatırlarla beyan etmiyoruz değil mi?.. [img]smileys/smiley2.gif[/img]
    Herkesin Geçtiği Yoldan Geçme..

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

[img]smileys/smiley9.gif[/img] görüyorum ki

açmış olduğum konunun dışına taşmak üzereyiz

tüm arkadaşların sorularını saygı ile karşılıyorum. Ancak konu başlığının özünden uzaklaşmak üzereyiz lütfen biraz daha dikkat

Üye
    Nereden
    Turkiye

SAYIN SEZA BURGU,

ALT HESAPLARDA İZLENMESİ GEREKTİĞİNİN BİLİNCİNDEYİM BENDE ÖYLE İŞLEM YAPIYORUM . FAKAT SORUN ŞU Kİ ARKADAŞLAR 191 E ALT HESAP OLARAK SATIŞ İADE 391 E İSE ALIŞ İADE ALT HESABI AÇILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORLAR.

BEN İSE TAM TERSİNİ DÜŞÜNÜYORUM. ZİRA ;

SATIŞ İADE KAYDINI:

610 B

391 B

100&nb sp; A

ALIŞ İADE KAYDINI:

153&nb sp; A

191&nb sp; A

100 B

ŞEKLİNDE İŞLİYORUM.

YANLIŞMIYIM ACABA,SİZLER NASIL YAPIYORSUNUZ BU KAYITLARI?

Üye
    Nereden
    Turkiye

sayın greyishblue arkadaşım görüşlerinize katılıyorum yapmış olduğunuz kayıt doğru diğer bi kayıt yöntemiyle;

alışlardan iadeler için;

153-ticari mallar(a)

391.02-iade iptal kdv(a)

satşlardan iadeler için ;

610-satıştan iadeler(B)

191.02-iade iptal kdv (B)

diğer bi yöntemle yapılacak kayıt kullanmış olduğum hesaplar düzeni böyledir.

herkese ii çalışmlar dilerim