Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: amortisman uygulaması

Hybrid View

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye

sayınarkadaşlar amortismanitfa olayında bir çok mehasebeci arkadaşlardan değişik yorumlar aldım.işin ilginç yanı bu kadar sık uyguladığımız bir olay olması beni şaşırtmıştır.

şimdi konu şu : X şletmesi 2004 yılında tüm giderler dahil 10.000,00 ytl değerinde iktisadi bir kıymet alıyor.

1 - x işletmesi 2004 yılında ayırması gereken (%20 ) 20.000,00 ytl amortismanı giderleştirmekten vazgeçiyor.(kanunda ihtiyari ya,gerek zaten zarar da olduğundan,gerek se matrahının düşük çıkmasını istememesinden dolayı)

2 - yine bu x işletmesi 2005 yılında mükemmel ciro yakalıyor.Karı yüksek ve 213 sayılı V:U.K nunda belirtildiği şekilde bu dönemde amortismanlara karşılık ayırıp dönem sonunda giderleştirmek istiyor.

burdaki görüşler şöle

1. grup arkadaşlar x işletmesi ya hep amortisman ayırır ya da hiç ayıramaz diyor.

2. grup arkadaşlar bu ihtiyaridir.mükellef istediği yıl kanun da belirtilen oranlar nispetinde ayırır, yani 1.yılda ayırmadı diye 2.yıldaki hakkını kaybetmez.fakat ayırmadığı yıllardaki hakkını yitirmiştir der.

foruma konu etmek istedim eğer bilgi ve düşüncelerinizi paylaşmak isterdesniz teşekkür ettim.(daha önceden yorum yapanlara teşekkür ederim.)

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

sayın özkeskin.

2.grup arkadaşların söyledikleri doğrudur.

her hangibir yıl ayrılmayan amortisman ayrılmış kabul edilerek amortisman süresi değişmeyecek şekilde ayrılmaya devam olunur.

saygılarımla

istmk

Yeni Üye

sayın musa özkeskin,

2.grup arkadaşların, sayın meka'nın belirttiği görüşler doğrudur. ancak ileride uygulanabilecek olan bir enflasyon düzeltmesi işleminde, zamanında ayrılmayan amortismanların düzelttirileceği tabiidir.

saygılar..